Антируски испад у Токију: нов покушај ревизије резултата Другог светског рата
Москва је игнорисала провокацију јапанских националиста 8. августа. Ултра-десне групације су на демонстрацијама у Токију упутиле Русији све најцрње речи поводом обележавању 65-годишњице ступања Русије у рат против милитаристичког Јапана. И поред тога 9.августа представник Русије је учествовао на церемонији у сећању на жртве трагедије америчког бомбардовања Нагасакија пре 65 година.
Тог дана над градом је експлодирала плутонијумска бомба, коју је бацио стратешки бомбардер САД. У моменат експлозије и за следећих неколико месеци у Нагасакију је погинуло око 74 хиљада људи. Списак је наставио да се увећава - данас је у њему уписано више од 152.000 људи. Учешће представника Русије поред његових колега из 31 земље на церемонији у сећању на жртве те трагедије је знак да је Москва извукла поуке из историје Другог светског рата. Једна од њих је да се уради све што је могуће да би се закључио међународни уговор о забрани атомског оружја. САД је и овог пута бојкотовала скуп у Нагасакију. Вашингтон чак после 65 година није спреман да се извини за оно што је учинио.
То је још један повод да се управо данас обрати пажња на недопустивост ревизија резултата Другог светског рата, на шта позивају јапански националисти. Пораз у Другом светском рату не даје мира многим ултра-десним националистичким групацијама, сматра експерт Института за Далеки Исток РАН Николај Пављатенко:
Наравно, они имају своје тумачење догађаја, које апсолутно нема ништа заједничко са општеприхваћеним, тим пре руским тумачењем. То је и почетак рата, и ситуација око пакта о неутралности, и рок завршетка рата, и чињеница десанта совјетске јединице на Курилска острва. У Јапану на свој начин тумаче историју почетка рата у Кини и окупацију Кореје, којој се ове године навршава 100 година, цео ток историје узајамних односа са суседима. Да, јапанска страна не жели да призна резултате Другог светског рата. Долази на ум сакраментална мисао, коју је у своје време изговорио бивши премијер Рутаро Хашимото: нисмо ни победници, ни побеђени. Хајде да све почнемо од чистог листа.
Тешко да је могуће преписати историју од чистог листа. Ступање СССР у рат против милитаристичког Јапана 9.августа 1945 године и муњевито - само за две недеље - разбијање милионске Квантуншке армије оставили су је без шанси да настави рат против Кине, Кореје других земаља Азије. 2.септембра Јапан је капитулирао и пристао на све услове држава победника.
Та логика, које се званични Токио данас прећутно придржава фактички позивао да се заборави на окупацију Кине, Кореје, целе Југо-Источне Азије и острва Океаније. Да се забораве сећања на чудовишне жртве, које је дао народ Кине у јапанској окупацији, а такође на десетине хиљада жртава совјетских, монголских и кинеских војника, који су се борили против Квантуншке армије. Да се заборави на други септембар - датум беспоговорне капитулације Јапана. У Русији се никада неће помирити са покушајима Токија да направи ревизију резултата прошлог рата, као и са намерама да се на такав начин стане на пут развоју билатералних односа.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »