BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија: кроз трње до новог квалитета ОУН

03.08.2010. год.
Дискусија о Косову ће се водити на позадини недавне седнице Међународног суда правде у Хагу

 У августу је Русија добила нову могућност да повећа улогу ОУН у регулисању регионалних конфликата. Она има намеру да искористи своје председавање овог месеца у Савету Безбедности за израду заједничког става земаља-чланица СБ ОУН о ситуацији на Блиском Истоку, на Косову, у Ираку, Либану, у борби против пирата крај обала Сомалије.

Москва је назвала набројане теме главним у раду ОУН августа месеца. При томе она је већ озвучила своје ставове по неким питањима. На пример, да се ради на брзи прелаз од индиректних преговора између Палестине и Израела на директан дијалог. Без тога неће бити мира у региону. Овог пута Русија има намеру да искористи трибину ОУН како би нагласила актуелност њене иницијативе о сазивању у Москви конференције за Блиски Исток.
 

Дискусија о Косову ће се водити на позадини недавне седнице Међународног суда правде у Хагу. Она није дала одговор на главно питање: да ли је та српска покрајина држава, и да ли је законито признавање Косова од стране неких држава. У вези са тим руске дипломате се спремају да поново потврде територијалну целовитост и суверенитет Србије, а такође да обрате пажњу партнера на неопходност строгог поштовања резолуције СБ ОУН 1244. То је обавезна за све међународно-правна база косовског регулисања и пут ка безбедности у региону.
 

Уочи председавања Русије у СБ ОУН шеф МИП-а Сергеј Лавров је изјавио о спремности Москве да се усаглашеним напорима пренесе клатно са нуклеарне претње на свет без нуклеарног оружја, а такође да се учини све што је могуће да никада поново не дође до лета „Енола Геј" - америчког бомбардера Б-29, који је пре 65 година бацио атомску бомбу на Хирошиму. Тим поводом чујемо мишљење Павла Золотарјова - заменика директора Института за САД и Канаду РАН:
 

Шеф МИП-а је покренуо кључни проблем. Са једне стране, Уговор о неширењу атомског оружја предвиђа потпуно уништење оружја у перспективи. Русија и САД, које имају највеће залихе атомског оружја, су се изјасниле о таквој намери, макар и у далекој перспективи, да се крећу у том правцу. Са друге стране, у савременом свету, очигледно, још дуго времена ће се користити принцип атомског уздржавања. То је, на жалост, неизбежно, али увек се треба узимати у обзир коначни циљ ка којем идемо. Ми можемо у перспективи да постигнемо тај циљ само у том случају, ако доносимо одлуке о тоталном уништењу атомског оружја.
 

Потписивање Уговора СТАРТ-3 између Русије и САД јесте корак у том правцу. Други корак је прецртавање из нове редакције војне доктрине Русије оне тезе о неопходности да поседује атомски потенцијал, способан да гарантовано нанесе штету агресору у било којим условима. При томе у доктрини се каже да је један од најважнијих задатака Русије да не дозволи атомски војни конфликт. Према речима Сергеја Лаврова, данас је подвучена финална црта преко идеологије и праксе хладног рата идејама за гарантовано обострано уништавање нуклеарног оружја. На смену долази проблем поверења у међународним односима и платформа ОУН је најбоља за акцентирање таквих приоритета.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Голос России»/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.


Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.


РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ

Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА