Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 10.11.
Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - Кликнути овде или на мапу испод
Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - Клинути овде или на мапу испод
Примирје у Сирији - детаљније Клинути овде или на мапу испод
Ситуација на фронту - Кликнути овде или на мапу испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед бојевих дејстава у Сирији за 11.10.
Стање на фронту -
Извештај из Алепа
На првој линији у Алепу
Путин отказао посету Француској због Сирије - Руски председник Владимир Путин отказао је планирану посету Француској након што је Париз скратио листу тема разговора. Овакав развој сизуације долази у тренутку повећаних тензија између Русије и Француске након вета Москве на француски нацрт резолуције у Савету безбедности УН о Сирији.
Путин је требало да стигне у Париз следеће недеље, али је посета одложена, потврђено је из Кремља.
"Било је неких планираних догађаја, укључујући и отварање руског културног центра са изложбама. На жалост, ови догађаји су уклоњени са програма, тако да је председник одлучио да откаже своју посету Француској", рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Званични Кремљ није желео да коментарише зашто је Француска одлучила да промени програм Путинове посете, саопштивши да "ово питање треба упутити француској страни."
Коментаришући отказивања посете, француски председник Франсоа Оланд је изјавио да је спреман да се састане Путином "у сваком тренутку", како би разговарали о Сирији.
"Сматрам да је неопходан дијалог са Русијом, али он мора бити чврста и искрен. У противном њему нема места. Ја сам спреман да се састанем са председником Путином ако можемо направити напредак ка миру", рекаo је француски лидер на седници Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ).
Раније су француски дипломатски извори саопштили Ројтерсу да Француска жели да деградира планирану посету Путина и да откаже све догађаје, осим једног радног састанка са председником Оландом о Сирији, те да је Русија одлучила да након тога одложи посету председника Путина.
Овакав расплет догађаја долази дан након што је Оланд саопштио да није вољан да се састане са Путином након што је Русија блокирала француски нацрт резолуције у Савету безбедности УН о Сирији, а с којом је покушано увођење зоне забране лета изнад Алепа, у Сирији.
Москва је саопштила да ће резолуција заштитити терористичку групу Ал-Нусра Фронт која контролише већи део источног Алепа, под изговором хуманитарне помоћи.
Алтернативни предлог Русије, којим се тражило од терориста да изађу из града, као и да поштеде цивилно становништво, одбијен је од стране других чланова СБ УН.
Француски званичници оптужили су Русију и Дамаск да су наводно починили ратне злочине у Сирији и запретили да ће затражити од Међународног кривичног суда да испита наводе о злочинима. Остало је нејасно како Париз жели да испуни своју претњу, с обзиром да МКС нема јурисдикцију над Сиријом.
Антонов: Због нежеље Вашингтона да сарађује са Русијом око Сирије корист имају терористи - Корист од недостатка жеље Вашингтона да сарађује са Русијом око Сирије имају искључиво терористи, док је Русија учинила све што је у њеној моћи како би успоставила партнерство са САД у борби против тероризма у тој земљи, изјавио је заменик министра одбране Русије Анатолиј Антонов.
Он је наступајући на Форуму за безбедност у Пекингу изразио жаљење што су САД изашле из споразума са Москвом о Сирији, који је са великим потешкоћама усаглашен на нивоу шефова дипломатија двеју земаља још почетком септембра.
„Американци су одбили да раздвоје опозицију од терориста Нусра фронта, али и да пруже помоћ када је реч о ослобађању пута Кастело - најважнијег пута за достављање хуманитарне помоћи у Алеп. Тиме је Вашингтон извојевао Пирову победу обуставивши дијалог са Русијом“, истакао је Антонов.
Он је додао да Русија не може да поверује да је Вашингтон одлучио да се не бави дипломатијом већ да се усредсреди на војно решење за Сирију - од сличних деструктивних потеза Вашингтона корист имају искључиво терористи. Антонов је такође рекао да је Русија спремна да развија дијалог са САД, међутим искључиво под равноправним условима и уз узајамно поштовање, а радиће и на даљој сарадњи са међународном заједницом, УН и Саветом безбедности.
И Србија шаље хуманитарну помоћ у Алеп - Хуманитарну операцију, коју је Русија организовала за становнике Алепа, подржали су Белорусија и Јерменија, док ће Србија, поред Кине, Азербејџана, Индије и Казахстана, такође упутити помоћ цивилима у другом по величини граду у Сирији, изјавио je заменик министра одбране Русије Анатолиј Антонов.
„У последње време иницирали смо огромну хуманитарну операцију у сиријском граду Алепу. Обратили смо се међународној заједници и одбрамбеним институцијама да подрже ову иницијативу. Одазвале су се Јерменија и Белорусија, које су већ пружиле огромну помоћ Сиријцима“, рекао је он наступајући на Форуму за безбедност који се одржава у Пекингу.
„Пружање хуманитарне помоћи сиријском народу представља важан корак када је реч о иницијативи Русије у Сирији“, закључио је он.
Песков: Постоји разлика око сиријског решења Москве и Анкаре, али дијалог постоји - Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија и Турска имају различит приступ решењу у Сирији, али да дијалог постоји.
„Наравно да постоје нијансе, постоји разлика у приступу сиријском решењу. Али барем постоји дијалог, а стране показују политичку вољу за развојем тог дијалога, што је само по себи позитиван фактор“, рекао је Песков новинарима одговарајући на питање да ли су се током преговора приближили ставови о Сирији.
Сирија: Стварање руске поморске базе у Тартусу повећаће борбену способност сиријске војске - Стварање сталне руске поморске базе у сиријском граду Тартусу повећаће борбену способност сиријске војске и убрзати победу над терористима, рекао је шеф Информативног одељења политичке управе сиријске војске бригадни генерал Самир Сулејман.
„Стварање базе даће Русији и Сирији, као и њиховим савезницима који се боре против терориста, још већу борбену снагу да би што пре оконча са тероризмом“, рекао је Сулејман.
Он сматра да терористи од регионалних и ванрегионалних држава добијају подршку која им омогућава да наставе рат.
„Због тога је изузетно потребан овај ниво сарадње, укључујући и успостављање руских војних база у Сирији, како бисмо им се супротставили“, истакао је генерал. Раније је заменик руског министра одбране Николај Панков, говорећи у Савету федерације, изјавио да ће Русија створити трајну поморску базу у сиријском Тартусу и да је Министарство одбране већ припремило релевантне документе. У оба дома руског Парламента већ су изразили спремност да се овим питањем баве у блиској будућности.
Лавров: Русија спремна на сарадњу са САД о Сирији - Русија је спремна на сарадњу са САД о Сирији у свим форматима и сада је на реду Вашингтон, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
„Имамо отворен став о сарадњи у свим форматима: у старим и новим. На потезу су Американци“, рекао је Лавров новинарима у Истанбулу.
Коментаришући изјаве француске власти о намери да Русију позову на одговорност за ситуацију у Сирији, руски министар изјавио је да у том погледу није видео никакве тужбе и не намерава да „гледа у шољу“.
Конашенков: Није јасно шта је Британија постигла у Британији - Резултати акција руских ваздухопловних снага у Сирији су познати, али није јасно шта је тамо постигла Британија, изјавио је портпарол Министарства одбране генерал-мајор Игор Конашенков.
Раније је британски министар одбране Мајкл Фалон изјавио за Би-Би-Си да је Русија „одлучна да продужи грађански рат у Сирији“, а Москва треба да се „позове на одговорност“ за своје поступке у Алепу. Он је оптужио Русију да је одбила партнерство са Западом и окарактерисао је ка „агресивну“.
„Британском министру одбране, пре него што се упустите у неубедљиве аргументе у вези са наводном одговорношћу Русије за ситуацију у Сирији, а посебно у Алепу, треба да размислите шта је сама Велика Британија урадила у овој несрећној земљи?“, изјавио је Конашенков.
Он је затражио од Фалона да каже колико насеља се вратило мирном животу захваљујући Великој Британији, колико килограма хуманитарне помоћи је Лондон послао Сиријцима и колико квадратних метара територије Сирије је ослободио од терориста. „И где је била Велика Британија када је ДАЕШ дошао скоро до обале Средоземног мора и замало претворила Сирију у терористички калифат, као што се десило вашим напорима у Либији?“, додао је Конашенков. Истовремено, он је истакао да се у овом случају поставља и питање „кога треба позвати на одговорност за стварање ДАЕШ-а и огранка Ал Каиде — Нусра фронта?“
Немачка: Објединити француску и руска резолуцију о Сирији - Неопходно је пронаћи начин како би се објединиле француска и руска резолуција о Сирији у Савету безбедности УН, изјавила је званична представница Министарства спољних послова Немачке Савсан Чебли.
Како је рекла, неопходно је пронаћи начин како из две резолуције направити једну, како би се најзад разрешила трагична ситуација у Сирији и доставила хуманитарна помоћ у Алеп. Чеблијева је додала да Немачка подржава пројекат резолуције који је представила Француска.
„У питању је добар, избалансиран предлог резолуције који адекватно осликава ситуацију у Алепу“, истакла је она. На прошлој седници Савета безбедности УН изнета су два предлога резолуције о Сирији. На француску верзију резолуције Русија је ставила вето.
Русија у Тартусу формира сталну поморску базу - Русија ће у сиријском Тартусу формирати сталну приморску базу за своју флоту, изјавио је заменик руског министра одбране Николај Панков.
„На територији Сирије имаћемо сталну приморску базу у Тартусу. Одговарајући документи су припремљени, тренутно се анализирају и надамо се да ће ускоро бити ратификовани“, рекао је он. У Тартусу је база почела да функционише још 1977. године како би вршила послове техничког и материјалног одржавања руске морнарице у Средоземном мору.
У тој бази послове одржавања бродова изводе искључиво цивили. Истовремено, прошле недеље је у ту базу допремљен противваздушни ракетни комплекс С-300 како би се осигурала безбедност базе, али и бродова који се налазе у њеној близини.
Улога Анкаре у сиријском конфликту је да уједини Русију, САД и Иран - Улога Анкаре у сиријском конфликту је да уједини Русију, САД и Иран како би се пронашло решење за рат у тој земљи, изјавио је турски премијер Бинали Јилдирим.
Како је рекао, у том процесу могла би да учествује и Саудијска Арабија. На тај начин би се зауставило крвопролиће у региону и ставила тачка на смрт невиних грађана.
Према речима Јилдирима, недостатак координације и сагласности Москве и Вашингтона из дана у дан компликује ситуацију у Сирији.
„Тај вакуум политичке воље који се појавио због предстојећих избора у САД, нажалост, довео је до стварања непријатних ситуација у региону“, оценио је турски премијер у изјави за Спутњик. Он је додао да због тога велика одговорност лежи управо на Русији, јер Москва представља важан фактор у целокупном сиријском проблему. „Куцнуо је час када Москва мора да искористи свој утицај на председника Сирије Башара ел Асада. Сматрам да Русија мора да заузме активнији став како број погинулих грађана не би још више порастао“, истакао је Јилдириим.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »