BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

10 година орбиталног дома космонаута

10 година орбиталног дома космонаута
27.07.2010. год.
Међународна космичка станица је највећи објекат створен човеком у космичком пространству

Пре 10 година Међународна космичка станица је попуњена модулом „Звезда“. Тако се на МКС-у појавило место за живот и рад екипа космонаута.


Међународна космичка станица је највећи објекат створен човеком у космичком пространству и пример праве ефикасне међународне сарадње: у пројекту учествује 16 земаља. Данас станица представља комплекс лабораторија на површини величине фудбалског терена. На висини од скоро 400 километара изнад земље људи живе и раде, а могућности за живот су се појавили 26. јула 2000 године, говори главни редактор часописа „Новости космонаутике“ Игор Маринин:


То је трећи модул Међународне космичке станице. Први модул је направио СССР по наруџбини САД. Он се звао „Зора“. После тога су Американци довезли на МКС мањи модул „Јунајт“. Затим је на орбиту дошла „Звезда“. Тек када се она спојила са станицом, тамо су се појавили услови за живот. Ускоро је полетела прва експедиција која се и задржала подуже време. Командант посаде је био амерички астронаут Вилијам Шеперт и инжењери Сергеј Крикаљов и Јуриј Гидзенко. Они су полетели на станицу на космичком броду „Сојуз“ руске производње.


Просторије за живот у модулу „Звезда“ су опремљене свим потребним средствима. Постоје личне кабине за одмор, медицински апарати, справе за тренирање, кухиња, трпезаријски сто, средства за личну хигијену.


За последњих 10 година са станицом је спојено још неколико модула. На МКС-у је било 189 људи – Американци, Руси, Канађани, Италијани, Французи, Јапанци, Јужноафриканци, Белгијанци, Шпанци, Холанђани, Бразилци, Немци, Швеђани, Малезијци и Корејанци. Управа летовима на МКС остварује се из два центра: руског у граду Корољову у околини Москве и америчког Хјустона у Тексасу. У сваком од центара се стално налазе сарадници из друге земље.


Ове године Русија је предложила партнерима у истраживању космоса да се на основи МКС- а  створи апарат за ванорбиталне летове. Он се може направити непосредно на МКС-у, која ће тако постати и орбитални космодром. Тај би се апарат послао у лет на Месец или према неким астероидима, а када испуни свој задатак, вратио би се на МКС.


Недавно су шефови космичких агенција земаља учесница програма МКС-а – Русије, Канаде, Европе, Јапана и САД – на саветовању у Токију дошли до закључка да не постоје техничке сметње да се продужи рок рада МКС- а до 2020. године, тако да ће звезда која највише сија на ноћном небу наставити да сија још најмање десет година.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/FlyingSinger/cc-by/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА