
ДРЖАВНОСТ
Државност у свом основном одређењу означаво својство једне друштвене заједнице која се конституисала као држава. Стицање државности и у нивоу форме и у нивоу садржаја је, по правилу, релативно дуг историјски процес који је условљен друштвено економским, етничким, културно историјским и другим чиниоцима.
Сложени сплет историјских околности одлучује о томе да ли ће, када ће и како ће одређена нетничка или још шира друштвена групација на одређеној територији организовати у самосталну државу. Многе жеље остану само на том нивоу, многи системи се направе али функционишу једно време па се трансформишу или нестају, тако да је кроз историју савременог друштва државност врло промењива категорија.
У условима БиХ стицајем одређених друштвено историјских околности формиран је децентрализовани, полицентрични систем са врло демокртским Уставом који је прављен по стандардима двадесетпрвог века. У њему је дефинисана, поред осталог, Република Српска као снажан и необориви фактор политичке воље српског народа и једина има све прерогативе савремен државности које теорија захтева.
Непознавање или непоштовање појма и суштине државности као значајне друштвене категорије јасно је видљиво на две локације и, што је врло интересантно, усмерено је са обе локације према Српској. Прва локација су бројне међународне организације и снаге којима чиновници, на први поглед, никада нису прочитали шта значи сама суштина државност. Друга локација је сарајвски политички (читај чаршијски) круг који све поставља наглавачке па и појам и суштину државе.
У овим условима Република Српска, као систем, као ентитет, као организациони облик заснован на политичкој вољи, али и насушној потреби мора свакодневно да доказује да је “вода мокра” односно да има право на своје елементе државности, који наравно не задиру у права других али ни у права консензусом договорених заједничких институција.
Једноставно речено, сваком своје а заједно што хоћемо и што нам треба.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Амерички председник приписао је осуду десничарске политичарке „правном рату“ који воде „европски левичари“
Кирил Дмитријев изјавио да администрација Трампа „разуме“ позицију Русије
Секретар Скот Бесент позвао је трговинске партнере САД да не узврате на нове увозне таксе
У позадини непрекидних протеста и одређене политичке турбулентности, Драган Шутановац је званично постао нови амбасадор Србије у САД, сменивши на том месту Марка Ђурића.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова прокоментарисала је изјаву председника Србије Александра Вучића, да је \"Југославија ослобођена у Другом светском рату углавном сопственим снагама, уз ограничену помоћ Црвене...
Грађанима је \"прекипело\" због многобројних накупљених промашаја власти и на унутрашњем и на спољашњем плану, али мора се разумети да знатан део људи који не оспорава грешке власти, истовремено...
Остале новости из рубрике »