BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Влада нанела штету малим акционарима

Влада нанела штету малим акционарима
05.07.2007. год.

БАЊАЛУКА - Влада РС понашала се крајње неодговорно у случају Рудник и термоелектрана „Гацко“, јер су обесправљени сви грађани који су преко приватизационих фондова уложили у РиТЕ, као и сви остали мали акционари, закључак је јучерашњег скупа чија је тема била корпоративно управљање у јавним предузећима. Скуп у Бањалуци организовао је „Транспаренси интернешенел БиХ“.

Председавајући Одбора директора ТИ БиХ Борис Дивјак рекао је да је нетранспарентним уговором између Чешке електропривреде (ЧЕЗ) и Владе и Електропривреде РС у случају РиТЕ „Гацко“ нанета огромна штета и прекршени сви принципи доброг управљања признати у свету.
- Овом трибином желели смо да укажемо на то да се у овој држави не поштује приватно власништво, капитал, тржиште капитала и институције, а то кршење долази од Владе. Последице су губљење неколико милијарди КМ на тржишту капитала у РС, а бројни инвеститори се јављају и кажу како ће морати да оду јер у оваквим условима нису спремни остати на тако нетранспарентном тржишту - рекао је Дивјак.
Економски аналитичар Дамир Миљевић рекао је да је Влада показала да не признаје Устав РС у којем пише да постоји државно власништво којим управља Влада.
- У овом случају не ради се о управљању него о типичном понашању власника. То је кључни проблем, јер се Влада не понаша као управник државног власништва него као власник, иако је државни капитал власништво свих нас - рекао је Миљевић.
Промена облика пословања из акционарског друштва у друштво са ограниченом одговорношћу у случају „Гацко“, каже, само може да значи да нешто иза тога стоји, о чему можда најбоље говори чињеница да је Бањалучка берза изгубила милијарду КМ, а акције ЧЕЗ порасле за милијарду евра, из чега је јасно ко добија, а ко губи потписивањем таквог нетранспарентног уговора.
Бивша министарка финансија РС Светлана Ценић такође је оштро критиковала уговор са ЧЕЗ истичући како „нико нема право да без анализе, јавне расправе и питања акционара улази у овакве дилове“.
- Влада спектакуларно хапси пет жена у случају лицитације и оне су сада у катастрофалним условима у притвору, а у исто време се дешава овакав скандал и на берзи и са Електропривредом РС. Значи, пажњу јавности требало је одвући на лицитације како би се заташкали уговори склопљени за РиТЕ „Гацко“ и „Угљевик“ - истакла је Ценићева. Према њеним речима, направљена је велика штета, која се неће отклонити у кратком року, а међу инвеститорима је посејано неповерење.
Помоћник министра привреде, енергетике и развоја Милорад Живковић рекао је да би без уласка стратешког партнера будућност РиТЕ „Гацко“ била лоша.
- Република Српска је као већински акционар желела да сачува свој интерес, а капитал учини атрактивнијим. На тај начин биће сачувани и интереси малих акционара. Сви досадашњи помаци капитала на берзи као и вредност капитала у РиТЕ „Гацко“ резултат су преговора Владе са великим стратешким партнером као што је ЧЕЗ - рекао је Живковић. Он је ипак на крају признао да уговор са ЧЕЗ није био транспарентан, али да доступност јавности „није увек гарант за успех одређених пројеката“, наводећи као пример неуспех пројекта градње ХЕ „Бук Бијела“.

Министар Рајко Убипарип оптужује Бањалучку берзу

Министар привреде, енергетике и развоја РС Рајко Убипарип саопштио је јуче да ће РиТЕ „Гацко“ правно опстати и након уноса имовине у „Нове електране РС“, с тим што ће се пререгистровати у финансијски холдинг, тако да ће сви садашњи акционари РиТЕ остати и даље акционари који ће имати своје представнике у органима управљања у НЕРС.
Министар је оптужио Бањалучку берзу да је у два наврата скидањем акција РиТЕ „Гацко“, а потом и РиТЕ „Угљевик“ са берзе, унела пометњу и узнемиреност код малих акционара-инвеститора и створила сумњу у регуларност пословних потеза ЕП РС.
У саопштењу које је, како је Убипарип навео, уследило након учесталих натписа у штампи о случају „Гацко“, истиче се да је избор ЧЕЗ за стратешког партнера произашао из потребе оспособљавања РиТЕ за будуће пословање.
- У случају да се не обезбеде велике инвестиције, претила је и обустава рада у РиТЕ. Преостали животни век предузећа је 15 година, а залихе угља на постојећим коповима су довољне за четири-пет година. Потребна средства за улагања у РиТЕ су огромна што ово предузеће и ЕП РС не могу самостално обезбедити - наводи Убипарип и наглашава да је све то определило Владу да потражи стратешког партнера као што је ЧЕЗ.
- Министарство је убеђено да је постигнути договор са ЧЕЗ утемељен на закону и исправан пут обезбеђења велике инвестиције у којој је највећи ризик на ЧЕЗ и да то чини извеснију будућност и укупно повећање енергетске способности РС. Алтернатива овоме био би прекид овог пословног аранжмана, што би довело до крајње неизвесне судбине РиТЕ „Гацко“ у будућности - истиче Убипарип.



  • Извор
  • blic.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА