BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Од сакупљача сличица до најбогатијег човека на свету

Од сакупљача сличица до најбогатијег човека на свету
05.07.2007. год.

Бил Гејтс после 13 година није на првом месту листе најбогатијих на свету. Кривац за то је мексички тајкун Карлос Слим (67), чије је богатство, како преноси „Сентидо Цомун“, финансијски интернет сајт, изненада порасло на вртоглавих 67,8 милијарди долара, што је за 8,6 милијарди више него што поседује Гејтс.
На последњој листи милијардера магазина „Форбс“, Слим је био на трећем месту, а нагло увећање његовог богатства последица је скока вредности деоница његове највеће компаније „Америка мовил“, највећег оператера мобилне телефоније у Латинској Америци, за чак 27 одсто.
Његово богатство чини чак 6,3 одсто годишњег бруто производа Мексика. Да којим чудом Гејтс има такав постотак у САД, имао би богатство од 784 милијарде долара.
Слим није коментарисао податак да је постао најбогатији човек на планети. Његов портпарол Артуро Елијас Ајуб је за агенцију АП изјавио да Слим не придаје много пажње листама тог типа:
„Као што је и Карлос Слим много пута до сада рекао, он се не такмичи у богатству“.
Тајна успеха мистериозног Мексиканца који је светској јавности много мање познат од Гејтса и милијардера Ворена Бафета (био је други на последњој „Форбсовој“ листи најбогатијих) је у томе што просечан Мексиканац не може да проживи ниједан дан, а да не купи један од његових производа или не користи услугу коју пружа једна од Слимових 220 компанија. Већина се роди у некој од његових болница „Стар медика“, струју добија од компаније „Кондумекс“, вози се путевима које је израдила компанија ЦИЛСА, гориво точи на пумпама „Свекомекс“, телефонира уз помоћ компаније „Телемекс“, пуши цигарете марке „слим“ која је део „Марлборо групе“ и купује у супермаркетима „Сирс Рубак“.
„Тешко је преживети дан, а да не купите неки од производа који је произвела Слимова компанија. Он је толико богат и моћан у земљи где већина живи у сиромаштву“, каже Сандра Моралес (31) док руча у тржном центру.
Син имиграната из Либије, започео је бизнис ни из чега. Још као клинац, показивао је велики таленат за пословање. Куповао је сличице бејзбол играча и продавао их другој деци, наравно за већи износ, пажљиво водећи рачуна да увек буде у плусу. До 12. године је почео да тргује акцијама и обвезницама. Пре него што је напунио 30 година, поседовао је компанију која је производила освежавајућа пића, као и брокерску фирму. Енормно богатство стекао је купујући компаније (које данас запошљавају 218.000 радника) баш као и сличице у младости. Пословна логика му је иста као и кад је као дечак продавао сличице. Купује компаније чија је вредност потцењена, упумпава свеж капитал у њих и користећи величину свог конгломерата избацује конкуренцију из игре. И данас Слим не заборавља најважнију лекцију из младости:

„Куповати по доброј цени је дисциплина. Купујући бејзбол сличице када сам био дете учио сам прве лекције из пословног преговарања. Увек постоје дупликати и у размени дођете до ретких које су највредније“.
Већину времена Слим проводи у канцеларији на другом спрату своје банке „Инбурса“. На радном столу има вентилатор који му помаже у врелим данима. Једна од опсесија и даље му је бејзбол, навија за Њујорк Јенкис.
Током економске кризе осамдесетих, док је већина богаташа журила да изнесе новац из земље, Слим је купио контролни пакет акција у ланцу ресторана, продавница и хотела „Санборн“. То се показало као успешан потез. Већ 1990, Слим крупним корацима креће ка стварању енормног богатства. Мексичка влада је расписала тендер за куповину неколико државних компанија, међу којима је била и „Телемекс“, национална телефонска компанија. Слим је са партнерима за 1,76 милијарди долара купио 20 одсто контролних акција. Од тада до данас, вредност компаније је са 7,39 милијарди порасла на 41,2 милијарде долара.

Уз „Телемекс,“ Слим контролише и компанију „Америка мовил“, пету највећу телекомуникациону фирму на свету, која има 124 милиона клијената у 15 земаља.
Он контролу над компанијама полако препушта својим синовима:
„Када умрем, ништа нећу понети са собом“.

Удовац са три сина

Карлос Слим је рођен 28. јануара 1940. године у Мексико Ситију. Има три сина - Карлоса Слима Домита, Марка Антонија Слима Домита и Патрика Слима Домита. Његов отац Хулијан Слим Хадад је 1902. године из Либана допутовао у Мексико. Карлос је најмлађи од шесторо деце. Слимова супруга Сомаја Џемил је преминула 1999. године.

Карлосове мудрости:

  • „Када живите за мишљење других, онда сте мртви. Не желим да живим мислећи о томе по чему ћу остати упамћен“.
  • „У новој ери технологија не можете сами, морате да стварате савезнике“.
  • „Грешка коју многи чине је што мисле да је стари начин пословања превазиђен.
  • Грађевинске компаније се окрећу интернету и мисле да цигле више нису од користи. Али, оне ће наставити да буду важне“.

Десет најбогатијих

  1.  Карлос Слим (Мексико) 67,8
  2. Вилијам Гејтс (САД) 59
  3. Ворен Бафет (САД) 52
  4. Ингвар Кампрад (Шведска) 33
  5. Лакшами Митал (Индија) 32
  6. Шелдон Аделсон (САД) 26,5
  7. Бернар Арно (Француска) 26
  8. Аманицио Ортега (Шпанија) 24
  9. Дејвид Томсон (Канада) 22
    *износи у милијардама долара


  • Извор
  • blic.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА