Рат у Сирији до сада коштао 275 милијарди долара
Трошкови сукоба у Сирији до сада су процењени на 275 милијарди долара, а достићи ће 1,3 билиона долара уколико се рат настави до 2020. године, показују резултати најновијег истраживања међународне невладине организације „Врлд вижн“.
Резултати су објављени у извештају под називом „Цена сукоба за децу“, који је та организација објавила у сарадњи са организацијом „Фронтијер економикс“, а у којем се процењују економски губици сукоба у Сирији, Либану, Јордану и Турској до сада, као и у будућности.
„До сада је 275 милијарди долара тај рат коштао сиријску економију и то је изгубљени новац. Никада неће бити повраћен нити потрошен на будућност деце, образовање, здравствену заштиту, безбедно окружење или животни стандард“, рекла је Кони Ленеберг, регионални лидер програма за Блиски исток организације „Врлд вижн“.
Бројке представљене у извештају показују утицај сукоба на економију Сирије и околних земаља, као „прозор који открива људске патње изазване тим сукобом“, рекао је Вин Флатен, директор у тој невладиној организацији задужен за сиријску кризу.
Према његовим речима, иза сваког долара, сваког статистичког податка, сваког процента, постоји дете које не може да иде у школу, које мора да иде гладно у кревет, које нема приступ потребној здравственој заштити и које нема одговарајући кров над главом.
Петогодишњи рат у Сирији оставио је милионе сиријске деце без образовања и без школа, без основних здравствених услуга и са лошом исхраном, подсећа међународна невладина организација.
Број избеглица који долазе из Сирије је све већи, а њихове потребе премашују расположиву помоћ и породице се тада суочавају са тешким изборима као што су улазак деце у преране бракове и упошљавање мале деце како би породица могла да преживи.
„Ово ново истраживање је још један начин да се покаже хитност са којом међународна заједница мора да мобилише колективни дипломатски утицај и да прекине тај сукоб једном и за свагда“, рекао је Френ Чарлс, директор у организацији „Врлд вижн“ за сектор који се бави јавним пропагирањем одговора на сиријску кризу.
Биће потребне деценије за опоравак Сирије, оценио је он, закључивши да је мир потребан одмах да би се могле планирати дугорочне инвестиције и обнова како би Сирија поново стала на своје ноге.
Организација „Ворлд вижн“ је на терену у Сирији и суседним земљама и пружа помоћ у храни, здравственој заштити, образовању, новцу, заштити деце, обезбеђује чисту воду, санитарије и производе за помоћ породицама како би издржале оштре зиме.
Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »