Грчка криза - болнице остале без лекова
Инфлација од 5,4 одсто (и званично највећа у ЕУ), инспекцијска мисија представника ММФ-а, Европске централне банке и ЕУ, која проверава стање финансија и привреде, неочекивано снижавање кредитног рејтинга земље, спекулације на берзама и ширење гласина да опасност од банкрота још увек прети... Нови штрајкови, хаотична ситуација у болницама где се операције одлажу због недостатка лекова и болничког материјала јер држава није платила дуг, обелодањивање корупционашких скандала у којима је учествовало највише руководство, и уз све то и – смањен број туриста... Туристичке агенције се плаше штрајкова који у луци блокирају велике крузере са хиљадама путника, плаше се нових нереда па се бележи отказивање ноћења у атинским хотелима.
По хитном поступку влада се данас са произвођачима лекова и медицинске опреме договорила о реструктурисању дуга од седам милијарди евра јер су грчке болнице у колапсу. Влада је обећала да ће им одмах у кешу исплатити 350 милиона евра, а да ће остатак бити реструктурисан помоћу државних облигација. Задуженост владе за лекове и медицински материјал испоручен државним болницама датира још од 2005. С обзиром на то да су од тада стизала само обећања, произвођачи су последње две недеље објавили мораторијум за нове испоруке, због чега су државне болнице биле приморане да пређу на ванредни режим рада. Први пут војне болнице су саопштиле да ће примати тешко болесне цивиле како би се ситуација бар делимично поправила. Лекари су у понедељак организовали митинг у центру Атине захтевајући од владе да реши ситуацију у болницама, али је јасно да је то дуг процес јер се већ годинама у грчком здравству на свим нивоима развија она суптилна али и она најпростија корупција – коверат у руке. То, наравно, није грчки специјалитет, само су овде цене за „услугу” много веће и државне болнице се сматрају леглом корупције. Исти механизам је примењен и код снабдевања лековима и материјалом, па су тако у приватним џеповима завршиле хиљаде евра.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »