BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Златним гласом" до фирме

01.07.2007. год.

Према црногорском Службеном листу словачки дипломата и предсједник црногорске референдумске комисије Франтишек Липка поносни је власник компаније Словмонте, регистроване на Светом Стефану. Липка, међутим, тврди да не посједује ништа у црногорском елитном љетовалишту. Службени лист број 16, од 21. марта ове године, на 12-ој страни у огласном дијелу наводи да је Централни регистар Привредног суда 14. фебруара ове године уписао да су Словмонте регистровали Липка и бивши словачки премијер Јозеф Моравчик, као друштво са ограниченом одговорношћу, које би требало да се бави производњом, прометом роба и услуга, увозом и извозом. Компанија је регистрована на адреси Улица Слободе бб на Светом Стефану.
- Датум закључивања уговора о оснивању и усвајања статута је 13. фебруар, оснивачи су Моравчик и Липка, који је и извршни директор компаније - наводи се у Службеном листу.
Липка је "Дану" изјавио да не посједује никаква предузећа регистрована на назначеној адреси.
- Не знам ја ништа о томе. Одакле вам таква информација? Гдје је то објављено? Ништа ја нијесам основао на Светом Стефану - рекао је Липка.
Одбио је да одговори на питање да ли било гдје друго на територији Црне Горе има регистровану фирму у којој је оснивач и извршни директор.
- Морам да прекинем разговор, почиње ми састанак - казао је Липка након неколико пута поновљеног питања.
Бивши предсједник СНП-а и лидер референдумског блока за очување државне заједнице Предраг Булатовић сматра да чињеница да је Липка регистровао приватну фирму у Црној Гори заслужује да јавност сазна све детаље и мотиве због којих је то урадио и најавио да ће тражити разјашњење ове ситуације не само у јавности Црне Горе, него и од Европске Уније, у чије име је Липка одлучивао у републичкој референдумској комисији.
- Липка није било ко, нити је било који дипломата, већ "господин златни глас", захваљујући коме је проглашена независност Црне Горе. Да је све било без примједби и регуларно везано за референдум, ова чињеница не би требала да побуђује пажњу . У завршници референдумског процеса, међутим, наш блок је имао примједбе на његов рад. И сам сам му, у последњем сусрету, побројао све примједбе и аргументе - рекао је Булатовић.

Он је подсјетио да је било више од 200 приговора блока за СЦГ и да их је Липка све одбио.
- Имајући то у виду као и његову добру везу са актуелним режимом, не може а да се не постави питање да ли је та фирма, коју је Липка основао, у ствари компанија која ће пословати са црногорским режимом - казао је Булатовић и обећао да ће СНП пратити пословање Словмонта.
- СНП ће пратити шта ће та фирма да ради.
Предсједник ПзП Небојша Медојевић сматра да би требало провјерити да ли се ради о истом Франтишеку Липки који је уређивао црногорски референдумски процес, мада је то, како је навео, врло вјероватно, посебно због друштва у Словмонту.
- Липка је био врло важан представник међународне заједнице у црногорском референдуму и било би битно отклонити све сумње да је на било који начин неко утицао на њега. С друге стране, као високи функционер Министарства иностраних пиослова Словачке, које, иначе, има врло ригорозне прописе и строг етички кодекс, био би дужан да пријави имовину, ако је, евентуално, посједује у Црној Гори. Тим прије што због наших закона већина странаца оснива фирме да би могли да легализују некретнине – казао је Медојевић.
Објашњење откуд Липка у  Службеном листу, сматра Медојевић, било би потребно тим више што је у црногорској политичкој јавности било много приговора на његово вођење референдумског процеса.
- Не би ваљало да се и у Липкином случају понови пракса да добар дио представника међународне заједнице у Црној Гори почну као дипломате, који обично ништа лоше не виде код нас нити уочавају било какве проблеме, претворе се у портпароле владајуће коалиције, а заврше као бизнисмени. Такав је случај са представником ОЕБС-а у Црној Гори Рудофлфом Богнером, који је сада лобиста црногорске владе, или бившим предсједником Пакта стабилности Бодом Хомбахом, који је капиталом у новинској компанији Вац постао не само црногорски, већ регионални и безбједносни проблем - оцијенио је Медојевић.
Шеф Клуба посланика ДПС Миодраг Вуковић нимало не сумња да је баш бивши шеф референдумске комисије основао фирму у Црној Гори. Он сматра да се на то одлучио "након што је видио да је Црна Гора сређена земља у коју вриједи улагати".
- Не видим да је било коме ко се бавио међународном политиком, неким законом, или конвенцијом забрањено да под регулаторним условима улаже свој капитал гдје мисли да је вриједно. Човјек није заробљеник једног посла, а Липка је одрадио задатак за који га је опредијелила међународна заједница на коректан начин. Нисам чуо да се игдје то догодило, а не вјерујем да би ико нормалан то урадио, да он, или било ко са стране буде кажњен зато што је све коректно завршено тиме што би му се забранило да инвестира - оцијенио је Вуковић.
Према његовом мишљењу, чињеница да је дипломати Липки у том послу партнер још један дипломата, само доказује да и људи који су се бавили дипломатијом капитал улажу ван своје државе.
- За мене веза између референдума и инвестирања Липке у Црној Гори има само позитивне конотације. Дошао је у кризном тренутку и видио да је ово рационалан и промишљен народ и да ова држава има перспективу. Не би ме изненадило да неко закукуриче "знали смо, Липка је обавио посао, одбацио све приговоре опозиције а за узврат добио могућност да инвестира у Црној Гори". То су испричане приче, нама требају страна улагања, доста нам је блокада и преиспитивања - сматра Вуковић.



  • Извор
  • dan.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА