Словенци подржали Арбитражни споразум
Према првим незваничним резултатима, на рефрендуму у Словенији за арбитражни споразум о граници са Хрватском гласало је 52,11 одсто грађана, док је против било 47,89 одсто, пренијели су медији резултате на 81 одсто пребројаних гласова.
Грађани Словеније изјашњавали су се на референдуму о томе да ли ће се спор са Хрватском у вези са заједничком границом рјешавати међународном арбитражом, како је утврђено споразумом који су двије земље потписале, почетком новембра 2009. године.
Гласало се на укупно 3.380 бирачких мјеста широм Словеније, а словеначки држављани могли су да се изјасне и у 34 дипломатске мисије у иностранству.
Резултат референдума биће важећи без обзира на одзив бирача, пошто се одлука доноси натполовичном већином од броја оних који су гласали.
Иако је споразум већ добио "зелено свјетло" у парламенту, владајуће и опозиционе странке су се сагласиле да се о њему, због важности теме, изјасне и грађани.
Веома оштра предреферендумска кампања била је обиљежена тврдњама владе да је споразум у националном интересу и у складу са европским принципима, и упозорењима опозиције да ће Словенија, на арбитражи, изгубити излаз на отворено море, односно статус поморске земље.
Споразум су, почетком новембра, у Стокхолму, потписали премијери Словеније и Хрватске, Борут Пахор и Јадранка Косор.
Словеначка агенција СТА наводи да се релативно поуздани прелиминарни резултати могу очекивати вечерас, али да ће Национална изборна комисија гласове послате путем електронске поште тим резултатима додати у сутра.
На коначан исход референдума могли би да утичу и гласови бирача из иностранства, који ће бити прикупљени до 14. јуна, а званични резултати биће саопштени 29. јуна.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »