Дијаспора нам послала три милијарде долара
Грађани Србије су прошле године од рођака и пријатеља из иностранства добили три милијарде долара што је скоро једнако половини вредности укупног извоза Србије, проценио је гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић. Дознаке дијаспоре су један од кључних стубова макроекономске стабилности земље, а према подацима из 2004. године, Србија је по вредности дознака, од око четири милијарде долара, 11. у свету, рекао је Јелашић у Београду на Видовданским данима дијаспоре у Србији. Јелашић је навео да се највећи део дознака, и до 80 одсто, преноси неформалним каналима, најчешће преко пријатеља или возача аутобуса, а остатак преко банака и то су углавном уплате пензија.
Средства од дознака се углавном користи за покривање основних трошкова живота и подизање животног стандарда прималаца и нису укључена у штедњу и економски развој земље, упозорио је Јелашић.
Гувернер НБС је указао да не постоји стратешки план коришћења тих срдстава, нити се она плански улажу у веће инвестиционе пројекте.
Трансфер новца преко банака и даље је скуп и спор и за то понекад треба и до пет дана, при чему банке у Србији не показују велико интересовање за дознаке, рекао је Јелашић.
Уз постојеће начине трансфера новца из иностранства у Србију ускоро ће бити јефтиније да се у Београд допутује неком јефтином авиокомпанијом и да се лично преда новац, него да се трансферише преко банака, оценио је он.
Јелашић је рекао да НБС ради на томе да се стање побољша и изразио наду да ће од идуће године трансфер новца бити бржи, ефикаснији и јефтинији.
Он је навео да НБС ради са једним од оператера мобилне телефоније како би се омогућио трансфер новца мобилним телефоном, где би се исплата вршила платним картицама у Србији.
Ради се и на другом новом систему, сличном класичном слању дознака, где би се исплата такође вршила преко платних картица, казао је он и додао да би оба начина слања новца укључивала динакард систем што би обезбедило одобравање средстава неколико минута након слања.
НБС је, такође је истакао, постигла стабилност цена коју је Србија последњи пут имала 1964, јер је садашњи ниво инфлације 4,4 одсто.
Динар никада није слободније „пливао” према другим валутама него данас, рекао је Јелашић додавши да су девизне резерве земље на рекордном нивоу од 12,2 милијарде долара, а цена кредита полако, али сигурно пада.
- Извор
- Бета
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »