BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нови уступак екстремистима

 Нови уступак екстремистима
28.06.2007. год.

ОДЛУКA високог представника у БиХ Кристиjана Шварц-Шилинга, коjом jе наметнуо Закон о Мемориjалном центру "Сребреница-Поточари", оспорена jе у уторак увече у Народноj скупштини Републике Српске.

Посланици републичког парламента, на засjедању у Бањоj Луци, затражили су од Савjета за имплементациjу мира и министарстава иностраних послова земаља-чланица овог тиjела да пониште одлуку OHR-а, jер jе донесена "изван оквира мандата високог представника". Такође, они су затражили да Савjет за имплементациjу мира "одмах заустави оне активности OHR-а, коjе су на линиjи разградње Деjтонског мировног споразума".

Од предсjедника Републике Српске посланици су затражили да позове све представнике Српске у заjедничким органима БиХ, коjи са члановима Владе и скупштинским Колегиjумом треба да утврде jединствен став "о наjновиjем покушаjу високог представника да дестабилизуjе БиХ, направи нове уступке екстремистима, угрози мир и безбjедност у општини Сребреница, Српскоj и БиХ".

На прексиноћном засjедању Народне скупштине закључено jе, такође, да се Кристиjан Шварц-Шилинг директно и пристрасно ставио на страну jедног политичког блока у БиХ, игнорисао Парламентарну скупштину БиХ и ставове jедног ентитета, начинивши тако велику политичку грешку.

"Прављењем сталних уступака екстремистима, оваj и слични проблеми у БиХ неће бити риjешени, jер су њихови апетити незаjажљиви. Циљ екстремиста jе потпуна редефинициjа и радикална реконструкциjа БиХ, против воље конститутивних народа и конститутивних диjелова БиХ", упозорили су посланици републичког парламента.

Шеф посланичког клуба СНСД-а у Народноj скупштини Жељко Мирjанић поjаснио jе да су посланици констатовали да постоjи разлика између оцjена Савjета за имплементациjу мира - коjи jе похвалио институциjе Српске за однос према општини Сребреница и спомен-подручjу у Поточарима - и високог представника у БиХ.

- Тражимо од Савjета за имплементациjу мира да заштити Устав БиХ, коjи не предвиђа никакву екстериториjалну позициjу било коjег диjела Српске или Федерациjе БиХ, као ни могућност да институциjе БиХ управљаjу било коjим диjелом ентитета - нагласио jе Мирjанић.

Он jе истакао да одлазак Шварц-Шилинга не значи нестанак OHR-а у БиХ па, самим тим, ниjе постоjао никакав разлог да jедна оваква одлука буде донесена на брзину. Мирjанић jе додао да jе спорни закон био у парламентарноj процедури и да су српски посланици показали добру вољу да у Парламентарноj скупштини БиХ о њему отворе расправу.

- Очекуjемо да Савjет за имплементациjу мира подржи принципе коjе смо истакли у закључцима прексиноћњег засjедања парламента Српске и нашу намjеру да водимо диjалог у БиХ о свим проблемима, али не вjеруjем да ће директно оспорити Шварц-Шилингову одлуку - подвукао jе Мирjанић.

Осврћући се на скупштински захтjев, упућен свим представницима Српске, да прекину политичке контакте са Шварц-Шилингом - без обзира на то коjу ће дужност у будућности обављати у БиХ - Жељко Мирjанић jе рекао да jе "то порука упућена међународноj заjедници".

- Република Српска жели да сарађуjе са OHR-ом, али тражи да таj исти OHR уважава институциjе Српске и БиХ - закључио jе Мирjанић.

У закључцима Народне скупштине Републике Српске, коjе jе прексиноћ предложило више посланичких група и клубова, истакнуто jе и да Канцелариjа високог представника "попушта пред ванинституционалним притисцима и шаље поруку да се циљеви у БиХ могу остварити протестима, приjетњом, нередом, нарушавањем уставног поретка и националистичком реториком".

Посланик ПДП-а у републичком парламенту Бранислав Бореновић сматра да су посланици свих партиjа са српским предзнаком jасно показали да у Српскоj постоjи консензус по питању спровођења Устава и закона.

- Jасно смо показали да свако ко крши закон ниjе добро дошао, макар се он звао и високи представник. Нико ни у Српскоj, ни у БиХ нема мандат да миjења унутрашње териториjално уређење мимо Уставом прописане процедуре, jер тиме доводи у питање читав Деjтонски мировни споразум и укупно унутрашње уређење и односе у БиХ - поjаснио jе Бореновић.

Он jе подсjетио на jедан од закључака Народне скупштине, у коjем jе од институциjа власти Српске - а нарочито од МУП-а - затражено да извршаваjу своjе обавезе у складу са Уставом и законом на читавоj териториjи Српске, без изузетка.

Посланик Социjалистичке партиjе Петар Ђокић изjавио jе за "Глас Српске" да jе републички парламент у потпуности подржао закључке Владе Српске коjи се односе на одлуку Кристиjана Шварц-Шилинга.

- Мислим да jе високи представник направио погрешан корак, jер jе требао да омогући да закон буде донесен у парламентарноj процедури, али такав закон, коjи би уважавао уставно-правни поредак Српске и БиХ - прецизирао jе Ђокић.

Према његовом мишљењу, штетни ефекти Шварц-Шилингове одлуке изаћи ће на видjело у наредном периоду, jер jе његов потез "охрабрио снаге коjе не престаjу да раде на разарању уставног система БиХ".

Народна скупштина Српске затражила jе у уторак увече од републичког МУП-а да распореди додатне снаге и поjача активности на читавом подручjу општине Сребреница, укључуjући и Мемориjални центар у Поточарима, ради обезбjеђења сигурности грађана у овом диjелу Републике.

Парламент jе од Владе затражио да повуче свог представника из наметнуте комисиjе за Сребреницу и да своjе програме у овоj општини води самостално, у складу са Уставом и законом.

"Српска не оспорава постоjање Мемориjалног центра и мезарjа у Поточарима и одаjе почаст жртвама, коjе треба да почиваjу у миру, као што jе то више пута поновљено у домаћим и међународним документима. Међутим, постоjање Мемориjалног центра ниjе и не може бити разлог за териториjално преуређење Српске и БиХ", закључено jе прексиноћ у скупштинскоj сали у Бањоj Луци.

М. РAДЕТИЋ

РЕЗОЛУЦИJA

Одлуку Скупштине општине Сребреница, од 24. марта ове године, о покретању инициjативе према међународним и институциjама БиХ о додjељивању посебног статуса општини Сребреница у оквиру Устава БиХ, српски посланици у републичком парламенту сматраjу неуставном и незаконитом.

МУРСЕЛОВИЋ

Посланик Странке за БиХ у Народноj скупштини Српске Мухарем Мурселовић назвао jе "логичном" одлуку коjом jе Кристиjан Шварц-Шилинг ставио спомен-подручjе у Поточарима под ингеренциjу заjедничких институциjа БиХ. Према његовим риjечима, реакциjе Владе и Народне скупштине су "потпуно непримjерене и оштре".

- Обрушили су се на ОХР и високог представника, а оно што ме наjвише изненађуjе jе одлука да скуп у Сребреници и даље обезбjеђуjе МУП Републике Српске - истакао jе Мурселовић.

Ипак, за овог посланика Странке за БиХ одлука Шварц-Шилинга jе jедним диjелом и цинична, "jер су убиjени подигнути на ниво БиХ, док су живи остали у надлежности ентитета".

- Људи у Сребреници то не желе да прихвате, jер Српска ниjе учинила ништа у протеклих 12 година да им помогне. Жртве геноцида мораjу пронаћи формулу како живjети у Сребреници и њиховим захтjевима треба удовољити. Jер, у Сребреници, геноцид jе, ипак, доказан - нагласио jе Мурселовић.

РЕГИСТРAЦИJA

Посланици републичке Народне скупштине затражили су прексиноћ да Мемориjални центар "Сребреница-Поточари" буде регистрован као установа у Српскоj.



  • Извор
  • glas.cms-go.com
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...


Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА