BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Видовдан уз претње, лето без резолуције

Видовдан уз претње, лето без резолуције
28.06.2007. год.

Данашње обележавање Видовдана на Косову и Метохији одржаће се у атмосфери безбедносног али и политичког вербалног сукоба на неколико нивоа. Јучерашња порука министра спољних послова Белгије Карела де Гухта да у решавању статуса покрајине треба очекивати четворомесечни мораторијум, „али без унапред утврђеног исхода”, ипак, уноси један оптимистичнији тон у тренутну пат-позицију (ни нове резолуције, ни руског вета, ни одустајања запада од независности). Белгијски шеф дипломатије огласио се по завршетку састанка Савета безбедности и разговора са генералним секретаром УН Бан Ки Муном и његова изјава донекле представља уступак, условно речено, српско-руском ставу о преговорима. После сусрета са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем у Бриселу, Гухт је, како јавља Танјуг, истакао да „постоје и други чланови СБ и веома велики број чланица ЕУ” који се залажу за наставак преговора без унапред утврђеног исхода. У првим реакцијама Београда јуче се могло чути да је нови став СБ УН о наставку преговора о Косову и Метохији, „реалистичан”, али да је Србија против орочавања преговора и прејудицирања исхода.

Портпарол амерички Стејт департмента прексиноћ је поновио да САД сматрају да статус Косова треба решити „што је пре могуће”.

Саркастична препуцавања

Распламсавање српско-америчког дипломатског дуела настављено је прексиноћ и разменом саркастичних реченица између америчког амбасадора у Београду Мајкла Полта и премијеровог саветника за медије Срђана Ђурића. Прво је Полт упитао српски државни врх шта би Срби учинили када би Америка признала да је погрешила и моментално повукла своје трупе са Косова, да би уследила исто тако цинична реплика владиног службеника да је амерички амбасадор први пут изнео предлог вредан разговора.

Ипак, јетко дипломатско лоптање показало је и непријатну ситуацију у којој се Србија данас налази. Иако је Влада Србије јуче у буџету предвидела 5,4 милијарде динара за покрајину, што су два пута већа средства него прошле године, питање је да ли би то било довољно када нису решена основна безбедносна питања.

Србија од 1999. нема територијални суверенитет над својом јужном покрајином, и њен државни врх је свакако свестан да би сваки покушај присилног наметања српске војне и полицијске контроле на Космету неминовно изазвао жесток албански отпор. Покрајином једноставно није могуће мирно управљати против воље албанске већине, а кршење те воље опет би произвело крвопролиће и кршење људских права, попут оног из Милошевићевог времена. Јер, српска војска би у намери да спроведе Резолуцију УН 1244 на Косово и Метохију дошла у непријатељско окружење, за разлику од међународних цивилних и војних снага које су после Кумановског споразума дошле уз сагласност косовских Албанаца.

Ако Србија уз руску помоћ и успе да осујети амерички план о признавању независности Косова, то још није гаранција да може да спречи и даље одвајање покрајине. Јер, ма колико непријатно звучало, истинит је америчко-британски став да Србија тренутно није у стању да сама у целости поврати суверенитет над покрајином. Тако да је српско-руска дипломатска битка за Резолуцију 1244 и очување територијалног суверенитета и интегритета Србије на Косову и Метохији утемељена, али је такође јасно да би могла да постане форма без садржаја. Тешко је и замислити да би Русија и Кина, на пример, биле спремне да шаљу своје војнике да раме уз раме са трупама из трећег света чувају мир на Космету.

Тајван и Косово

То што нека држава нема суверенитет над целином своје територије није увек аргумент да јој се та територија одузима. Напротив. Тако, на пример, Кина више од 50 година нема територијални суверенитет над Тајваном, али само двадесетак држава света признаје независност Тајвана, који не сме ни да сања о столици у УН, иако пола века има пуну контролу над својом територијом. Тајван је био тема и прошлонедељног редовног брифинга за новинаре у Стејт департменту, поводом најаве тајванског председника да ће организовати референдум о томе да ли Тајван треба да се придружи УН под тим именом. Портпарол Шон Мекормак је јасно рекао да САД не могу да подрже чланство Тајвана у међународним организацијама, укључујући УН, „које захтевају државни суверенитет”. Да ли треба подсећати да је управо ово суштина српског става о питању статуса јужне покрајине?

Мекормак је такође нагласио да се САД противе и иницијативи да Тајван унилатерално промени статус, у чему би референдум био први корак. „Такав референдум не би имао никакав практични утицај на статус Тајвана у УН и само би повећао тензије на територији Тајвана”, рекао је Мекормак и нагласио да су мир и стабилност у Тајвану од виталног значаја за његов народ и безбедносне интересе САД.

На сва следећа новинарска питања која су подсећала на то да је Тајван демократска територија, да 80 одсто његовог становништва жели чланство у УН и да је то демократска воља тамошњег народа, портпарол Стејт департмента је уз смешак понављао да може још који пут да прочита поменути став али да нема шта да дода.

Нема резолуције

С друге стране, као што постоји унутрашња логика ескалације српско-америчког дипломатског диспута око Космета, по истој логици функционишу и односи на линији Вашингтон – Москва. После недавних речи америчког председника да је време за независност Косова, и још тврђих ставова руског председника да то неће дозволити, мало је вероватно да ће иједан од њих моћи да направи корак назад. Можда једино лична хемија између двојице најмоћнијих председника помогне да се почетком јула нађе неко прихватљиво решење. После Гухтове најаве да је Савет безбедности спреман да да још времена преговорима све је извесније да нове резолуције о Косову и Метохији неће бити овог лета.

У међувремену, у сусрет дуго очекиваном састанку Буш – Путин тензије на Космету расту. Незадовољни одлагањем коначног решења, албански екстремисти најављују демонстрације. У штампи на албанском се може прочитати да ће екстремна организација „Самоопредељење” (која је већ изазвала нереде у којима су две особе погинуле) 30. јуна организовати нови протест у Приштини. А дан уочи Видовдана, одлазак на Косово и Метохију, упркос забранама Унмика, Кфора и НАТО-а, најавила је и самопрокламована „гарде цара Лазара”, чији је командант Хаџи Андреј Милић најавио да ће 150 припадника те организације данас стићи на Газиместан и прогласити „видовданску владу националног спаса”. Унмик, Кфор и косовска полиција неће дозволити припадницима „гарде” да уђу на Косово за Видовдан. „Паравојне групе као ’гарда цара Лазара’ немају места на Косову.

Штампаним плакатима у којима се наводи да ће ’гарда цара Лазара’ бити дочекана мецима, пре неколико дана огласила се и ’Албанска национална армија’. Портпаролка полиције УН је навела да су две особе ухапшене због тога што је суштина памфлета била ’претња’, а не због тога што су сматрани припадницима неке организације.

Слично упозорење стигло је и од ветерана ’Ослободилачке војске Косова’, који, како је наведено у саопштењу које је потписао један од њихових руководилаца из региона Дечана Авдуљ Мушкољај, верују да ће припадници безбедносних структура на Косову КПС и Кфор предузети све мере да не дозволе долазак припадника ’гарде’ на Косово, али и да ће у супротном они бити принуђени да их зауставе”.

Рикер забранио „гарди” долазак на Косово

 

Приштина – Шеф Унмика Јоаким Рикер потписао је јуче административну уредбу којом се припадницима такозване гарде цара Лазара забрањује долазак на Косову и дозвољава предузимање најоштријих мера према њима.

После састанка премијера Косова Агима Чекуа, шефа Унмика Јоакима Рикера и команданта Кфора Роланда Катера на којој је оцењена безбедносна ситуација на Косову, они су новинарима изјавили да су предузете све мере да се онемогуће провокације током прославе 618. годишњице Косовске битке и Видовдана.

Командант Кфора Роланд Катер је рекао да ће Кфор контролисати све аутобусе који улазе на Косово и долазе за Газиместан и да, ако у њима открије лица за које се сумња да припадају „гарди цара Лазара” одмах ће их ухапсити.

Кфор, Унмик полиција и Косовска полицијска служба су разрадили оперативне мере за спречавање провокација током прославе, рекао је Катер.

Премијер Косова Агим Чеку је позвао грађане Косова да не наседну провокацијама, да не изазивају инциденте, пошто је, како је рекао, безбедност грађана Косова обавеза Кфора, Унмика и КПС-а, који ће, додао је, одлучно одговорити на било какве провокације.

Видовданска порука патријарха Павла

Заветна постојбина српске земље – Косово, наш је дуг и пред Богом и пред напаћеним народом, који крај својих све проређенијих огњишта, чува светиње не само Срба, већ и читавог просвећеног човечанства, поручио је патријарх српски Павле, уочи Видовдана. Порука патријарха Павла, у којој се помиње стање на Косову и Метохији и Епархији рашко-призренској, упућена јавности пред прославу Видовдана, објављена је у последњем броју листа „Православље”. „Област Рашко-призренске епархије била је током векова средишна земља нашег народног и црквеног живота. Она је то остала после свих разарања освајача, јер се на њој налази део најзначајнијег достигнућа црквеног градитељства, сликарства и писмености”, подсетио је патријарх.

Према његовим речима, ове задужбине и данас казују да су грађене са свешћу о вечном мерилу вредности човека и његовог дела и подсећају на снагу градитеља, обновитеља, сликара, преписивача, штампара и безимених приложника, чија су дела писала историју Косова.

Свети кнез Лазар, како је истакао патријарх Павле, само је потврдио важност одлуке српског народа да следи начела своје вере која „и данас, када су се над Косовом и Метохијом надвисили црни облаци” упућују на хришћанску љубав према непролазним вредностима. „Радије и нестати као људи, него опстати као нељуди; за нас другог избора нема”, закључио је патријарх Павле, указујући да је то одлика хришћанске вере, коју је примио и са којом је вековима живео српски народ Косова и Метохије.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...

Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, упозорила је спонзоре Украјине.


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА