Бошњачка власт сарађивала са криминалцима
Бивши званичник УН-а у БиХ Дејвид Харланд данас се током свједочења у Хашком трибуналу сагласио са некадашњим предсједником Републике Српске Радованом Караџићем да бошњачке власти у Сарајеву нису реаговале на злочине против Срба, али је навео да су, како је рекао, покушавале да формирају правну државу.
Караџић је тврдио да су људи из највишег врха власти "ишли руку под руку" са криминалцима, те да је велики број злочина које су ти криминалци починили приписан Србима.
Он је изнио низ докумената о злочинима над Србима за које је одговоран предратни криминалац Мушан Топаловић - Цацо, наводећи да су га бошњачке власти у децембру 1993. године ликвидирале зато што је "убијао њихове" и јер им је почео сметати.
Некадашњи предсједник РС је рекао да Алија Изетбеговић није имао намјеру да Топаловића спријечи, већ да га је "подржавао и давао му девизе, од којих је Цацо куповао оружје".
Харланд је рекао да су због Топаловићевог дјеловања били изузетно забринути бошњачка власт и Унпрофор и сагласио се са Караџићем да је Топаловић починио злочине над Србима, наводећи да је починио и општи злочин против становништва.
Свједок сматра да је редослијед догађаја био другачији од оног како тврди Караџић, наводећи да је бошњачка власт најприје покушала да ухвати Топаловића, након чега је "Цацо убио сина министра унутрашњих послова Авде Хебиба".
"Слажем се да босанске власти нису реаговале на злочине против Срба, али јесу покушавали да формирају правну државу", изјавио је Харланд.
Караџић ће сутра наставити са унакрсним испитивањем Харланда, а поподне ће Тужилаштво извести свог новог свједока, холандског новинара Ернаута ван Линдена, који је за британску мрежу "Скај њуз" радио као ратни репортер из Хрватске и БиХ.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »