Коначна одлука о Косову у Унеску у новембру
Министар спољњих послова и председавајући ОЕБС-у Ивица Дачић изјавио је да ће Србија наставити борбу да Косово не уђе у Унеско, а да ће та организација коначну одлуку о томе донети у новембру.
Дачић је прецизирао да ће у октобру бити одржана седница Извршног савета Унеска, а у новембру и Генерална конференција која ће на основу предлога Извршног савета донети одлуку о уласку Косова у ту организацију.
Дачић је, одговарајући на питања новинара у Министарству спољних послова, рекао да ће Србија пратити како која земља чланица Савета гласа, истичући да је од 58 земаља чланица 33 признало Косово, али да та бројка не мора ништа да значи, јер је реч о културној баштини.
„Пратићемо све земље као што смо пратили и за војну параду, па нека се те земље одреде. Члан Извршног одбора је и Црна Гора, па да видимо како ће они гласати, а ту су и земље које смо ми помагали у Унеску“, рекао је Дачић и нагласио да су сад промотери Косова и неке земље које су гласале против пријема Палестине у Унеско.
„Где је дошло до промене у принципима — очигледно да принципа нема“, рекао је Дачић.
Он је навео да је то питање важно државно питање којим треба да се бави држава, цело друштво, СПЦ, САНУ…
Наводећи да је Косово поднело директно захтев Унеску, након што су УН одбиле да тај захтев проследе својој организацији, Дачић је рекао да је сад на генералном директору Унеска Ирини Боковој да види како ће даље поступати.
„Ако Унеско буде затражио од УН мишљење, оно не може бити другачије од тог да Косово не испуњава ни формалне ни суштинске услове за пријем, односно да Косово није држава, већ да је под протекторатом УН“, рекао је Дачић.
Он је додао и да су четири бисера српске културне баштине — Грачаница, Пећка Патријаршија, Дечани и Богородица Љевишка под заштитом УН, као и да су у опасности од деловања „оних који би сад да буду чланице Унеска“.
„То би био врхунац лицемерја“, сматра Дачић, наводећи да је све могуће, јер политика није праведна, али да ће Србија урадити све да до тога не дође.
Упитан о претњама „Самоопредељења“, албанског покрета са Косова, да ће протестoвати уколико Заједница србских општина добије извршна овлашћења, Дачић је рекао:
„Озбиљни смо људи, као да се они питају да ли ће бити преговора, да ли ће бити основан Специјални суд. То је представа за јавност и ми у томе не учествујемо“, закључио је шеф српске дипломатије.
ТАНЈУГ
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Остале новости из рубрике »