BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ШТАЈНБЕРГ И МОРАТИНОС: ВЕОМА УСПЈЕШНА ПОСЈЕТА

ШТАЈНБЕРГ И МОРАТИНОС: ВЕОМА УСПЈЕШНА ПОСЈЕТА
07.04.2010. год.

Замјеник државног секретара САД Џејмс Штајнберг и министар иностраних послова Шпаније Мигел Моратинос закључили су данас да је посјета БиХ била веома корисна и успјешна, истичући да су политички лидери током данашњих састанака у Сарајеву показали добру вољу и конструктиван приступ за рјешавање проблема у БиХ.
   
Штајнберг и Моратинос су на конференцији за новинаре у Сарајеву напоменули да ће САД и ЕУ наставити да помажу БиХ на путу ка евроатлантским интеграцијама.

Високи званичници САД и ЕУ нагласили су да ће политички представници у БиХ након избора морати да покажу способност за доношење важних и тешких одлука.

Моратинос је рекао да на састанцима са политичким лидерима није било ријечи о "мадридској декларацији".

Он је изразио наду да би БиХ могла да добије либерализацију визног режима у јуну ове године.

"Постоји политичка жеља да се заврши сав технички посао у вези са визном либерализацијом до јуна када ће у Сарајеву бити одржана конференција и о западном Балкану", рекао Моратинос.

Штајнберг је поручио да пред БиХ стоји велика шанса за отварање новог поглавља.

Он је напоменуо да, иако су избори близу, постоји могућност напретка БиХ ка ЕУ и НАТО-у.

"Неопходан је позитиван и конструктиван приступ политичких лидера у БиХ, а након избора формирање власти која ће начинити кључне кораке ка ЕУ и НАТО", рекао је Штајнберг.

Он је нагласио да САД и ЕУ не очекују велике помаке преко ноћи с обзиром на прошлост БиХ, али да је важна спремност да се напредује ка евроатлантским интеграцијама.

Замјеник америчког државног секретара Џејмс Штајнберг и шеф шпанске дипломатије Мигуел Моратинос одржали су данас серију разговора са лидерима политичких странака из БиХ.

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија, који је први разговарао са Штајнбергом и Моратиносом, рекао је да је охрабрен данашњим разговорима са замјеником америчког државног секретара Џејмсом Штајнбергом и шефом шпанске дипломатије Мигелом Анхелом Моратиносом и изразио наду да ће у Сарајеву у јуну бити одржан министарски састанак на коме ће БиХ и цијели регион добити шансу за нови почетак.

"Највише смо разговарали о томе шта учинити послије 3. октобра. Посебно сам задовољан што сам од саговорника чуо да у ових шест мјесеци до избора власт мора грађанима да положи рачуне о томе шта је урадила и шта хоће да уради на пољу економије, владавине права, социјалних реформи, образовања и здравства и да се о томе у БиХ разговара", рекао је Лагумџија.

Предсједник СНСД-а Милорад Додик сагласио се данас са замјеником америчког државног секретара Џејмсом Штајнбергом и шефом шпанске дипломатије Мигелом Анхелом Моратиносом да БиХ јесте и да треба да буде усмјерена ка Европској унији.

"На столу није било никаквих папира", рекао је Додик након састанка и додао да, према томе, ништа није ни потписано.

Према његовим ријечима, предочено је шта се очекује од БиХ и од одлуке Европског суда у Стразбуру, којом је речено да се крше европска резолуција о људским правима и да би то требало прилагодити, како послије не би било проблема у вези са легитимности избора.

Додик је рекао да је на састанку предложио хитно усаглашавање устава са том одлуком.

"Апелујем на друге да дођемо до тог рјешења, јер је оно могуће сада", рекао је Додик и додао да зна да то не задовољава неке друге стране, али да рјешава проблем у вези са поштивањем европске конвенције о људским правима.

Додик је истакао да је на данашњем састанку речено да ће БиХ у јуну дефинитивно добити безвизни режим, те да би то требало бити проглашено након конференције "ЕУ - западни Балкан" 2. јуна у Сарајеву.

Он је рекао да је током састанка било ријечи и о проблемима у вези са војном имовином, наводећи да је давно могло бити ријешено питање перспективне имовине Министарства одбране БиХ, јер је то 69 локација од којих је 21 у Републици Српској.

Према његовим ријечима, нерјешавањем овог питања врши се притисак на друга питања.

Предсједник ХДЗ-а Драган Човић рекао је након састанка са званичницима ЕУ и САД Мигуелом Моратиносом и Џејмсом Штајнбергом у Сарајеву да није било разговора о декларацији али је начелно договорен састанак 2. јуна у Сарајеву на коме ће бити ријечи о будућности западног Балкана.

"Разговарали смо о стању у БиХ и шта би могло бити урађено у наредних шест мјесеци изборне кампање да ово предизборно вријеме не би вило изгубљено", рекао је Човић.

Он је најавио да ће ХДЗ имати афирмативну изборну кампању и да ће градити позитивну климу, без вријеђања било кога по било ком основу.

"Тражили смо и добили апсолутну подршку да одмах након избора, у периоду од четири до шест мјесеци, дође до промјене устава, да и они у јавности стварају климу и преносе јасан став да у БиХ више немамо времена за калкулисање око устава јер не можемо о томе причати и наредних 10 година", нагласио је Човић.

Према његовим ријечима, након тога треба се окренути кључним животним питањима, социјалној и економској политици.

Човић је додао да састанци са представницима ЕУ и САД не обавезују политичаре у БиХ ни на шта друго осим на потребу да граде бољи пут БиХ ка НАТО- у и ЕУ.

Предсједник ПДП-а Младен Иванић оцијенио је да су нереална очекивања да ће пет владајућих партија, које функционишу на сукобу, успјети да се договоре о мадридској декларацији пола године пред изборе.

Иванић је након састанка са замјеником америчког државног секретара Џејмсом Штајнбергом и шефом шпанске дипломатије Мигуелом Ангелом Моратиносом рекао да данас није било разговора о мадридска декларацији и да је било јасно да нема услова да се та декларација потпише.

''Није било реално очекивати да се било шта постигне у овом периоду и не вјерујем да је ико дискутовао пуно о самом документу'', истакао је Иванић.

Он је рекао да је саговорницима пренио мишљење да треба промијенити Устав ради провођења одлуке Суда за људска права, а остале ствари оставити за послије избора.

Да би БиХ била способна да испуни неопходне реформе за чланство у НАТО-у и ЕУ потребно је донијети нови Устав БиХ, изјавио је предсједник ХДЗ-а 1990 БиХ Божо Љубић.

"Нови устав је потребан због функционалности и стабилности БиХ. Ми смо нашим саговорницима уручили декларацију са нашим амандманима за које сматрамо да би требало да буду уграђени да би та уставна реформа послије избора била потпуна", рекао је Љубић након састанка са званичницима ЕУ и САД Мигуелом Моратиносом и Џејмсом Штајнбергом у Сарајеву.

Према његовим ријечима, уставна реформа би била потпуна само на начин да БиХ добије нови устав са новом територијалном и административном организацијом, јер БиХ каква је сада није функционална нити може постати стабилна и самоодржива посебно због тога што позиција конструктивних народа није стандардизована на исти начин.

Аудио

 



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА