СНП Избор је наш: Избор потпредсједника Федерације БиХ Милана Дуновића нелегитиман
Новоизабрани потпредсједник Федерације БиХ у рату је учествовао на страни тзв. Армије БиХ, а против већине србског народа. Његова таква одлука, чије ће интересе бранити и као Србин је легитимна. Али није легитимно да он буде изабран без подршке већине у Клубу Срба Вијећа народа Федерације БиХ и то на функцију која по природи ствари то подразумијева.
И зато избор господина Милана Дуновића за потпредсједника Федерације БиХ који треба да заступа интересе србског народа као конститутивног у Федерацији БиХ, представља сву политичку фарсу и лицемјерност политике на овим просторима. Тако нешто омогућено је одлуком Уставног суда БиХ о конститутивности сва три народа, бошњачког, србског и хрватског и у Федерацији БиХ и у Републици Србској.
Покрет, већ дужи временски период, говори да је та одлука правно проблематична. Иако је легално донесена, она је нелегитимна, јер су протв ње била обојица судија представника хрватског и србског народа. За ту одлуку гласали су само двојица судија, представника бошњачког народа и тројица судија странаца који заједно са по двојицом судија представника бошњачког, хрватског и србског народа сачињавају Уставни суд БиХ. Због те чињенице, Покрет је прије више година тај суд назвао судом странаца, тим прије што управо судије странци пресудно утичу на доношење одлука у таквом суду. То је још значајније ако се дода чињеница да је Уставни суд БиХ заједнички орган у којем се одлуке доносе већином, док у свим другим заједничким органима БиХ (гдје нема странаца) одлуке се доносе консензусом, тј. да на сваку одлуку могуће је ставити својеврсни вето од стране представника србског, хрватског и бошњачког народа и њихових институција.
Зато Покрет сматра важним да се покрене поступак који би одлуку Уставног суда о конститутивности сва три народа и у Федерацији БиХ и у Републици Србској прогласио ништавном. И то, не само, што је правно проблематична, нелегитимна, што омогућава политичку фарсу и лицемјерну политику, већ и зато што је она у својој суштини непроводива.
Фактички, на простору бивше СР БиХ постоје националне територије које имају у политичком смислу снагу ентитета и на којима се налази један већински народ у односу већем од 95 процената на друге.
Није нормално да неколико процената Срба, колико их има у Федерацији БиХ могу суштински одлучивати, па и стављати вето на разне економске пројекте, избор симбола идентитета и друго, тим прије што Клуб Срба у Вијећу народа ФБиХ у суштини не функционише, као што није нормално и да неколико процената Бошњака и Хрвата у Републици Србској на наведене начине дјелује. У случају Републике Српске најбољи примјер јесте што је неколико процената Бошњака и Хрвата помоћу коришћења тзв. виталног националног интереса оспорило жељу већинског србског народа да Република Србска има химну Боже правде и грб Немањића и фактички приморало Србе да имају друге званичне националне симболе.
Укидање одлуке о конститутивности омогућило би и укидање ентитетских вијећа народа која су сувишна, стварају проблеме и оптерећују буџет.
Из свих горе наведених разлога, прије или касније, на дневни ред ће морати доћи расправа о одлуци Уставног суда БиХ о конститутивности.
Саопштење Покрета СНП Избор је наш
- Извор
- www.plebiscitrs.org
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »