BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тужилац на Фејсбуку

 Тужилац на Фејсбуку
07.11.2009. год.
Тужилаштво за високотехнолошки криминал процењује да ли има елемената за кривичну одговорности због претњи Слободану Радовановићу
Портпарол Републичког тужилаштва Томо Зорић оштро је осудио претње смрћу републичком јавном тужиоцу Слободану Радовановићу које су се у петак по подне појавиле на Интернету. Наиме, на друштвеној мрежи Фејсбук формирана је група „Иницијатива за тужбу против републичког јавног тужиоца Слободана Радовановића и његову смену”, чији је администратор извесни Марко Парезановић.

Како је Зорић оценио, чланови ове групе, којих је јуче било 450, у својим кометарима су упућивали претње смрћу државном тужиоцу Радовановићу. Зорић је у изјави Танјугу рекао да ће, уколико се утврди ко су особе које су на Фејсбуку упућивале претње, моћи да буду процесиране због сумње да су починиле кривично дело угрожавања сигурности јер је међу коментарима чланова ове групе било и оних којима се Радовановићу поручује да ће „отићи привремено у инвалидску пензију, како је кренуо”, „што га не сретнем негде”...

О читавом случају јуче је обавештено и Тужилаштво за високотехнолошки криминал.

Како је за „Политику” рекла Лидија Комлен-Николић, посебни тужилац за високотехнолошки криминал, ово тужилаштво „помно прати ситуацију и процењује да ли има елемената за кривичну одговорност”.

– Тужилаштво за високотехнолошки криминал сагледаће све аспекте овог случаја, после чега ћемо одлучити има ли елеманата кривичне одговорности. Будући да лично пратим последња дешавања на Фејсбуку, могу само да кажем да су два коментара којиа би се могла окарактерисати као спорна, уклоњена од стране администратора ове групе у петак око 15.30 часова – рекла је госпођа Комлен-Николић. Посебни тужилац је, међутим, објаснила да треба бити обазрив када је у питању етикетирање грађана који остављају своје коментаре на интернет сајтовима попут Фејсбука.

Лидија Комлен-Николић
– Фејсбук очигледно није схваћен код наше јавности онако како би требало. То је јавна мрежа на којој је могуће износити своја лична мишљења о било којој теми или личности. Изношење лошег мишљења о некој особи је једноставно дозвољено. Само Фејсбук има 250 милиона корисника широм света, од чега је милион из Србије. Ако томе додамо мреже попут Мај спејса или Твитера, испитивање садржаја ових сајтова претворило би се у немогућу мисију – објаснила је госпођа Комлен-Николић. Према њеним речима, испитивање изнетих мишљења води се у области која директно задире у слободу говора грађана. Такође, пракса је показала да скретање медијске пажње на одређене групе на Фејсбуку по правилу само доводи до пораста чланства у њима.

– Наравно, уколико су претње заиста основане и озбиљне, тужилаштво ће то проверити. Али треба знати да се сервери Фејсбука налазе у Сједињеним Америчким Државама, те би у том случају морали да се послужимо институтом међународне правне помоћи – казала је она.

Подсетимо, непосредно по ступање на дужност америчког председника Барака Обаме, на Фејсбуку се појавила група под називом „Треба ли убити Обаму”. Истрага ФБИ није уродила плодом и нико није позван на кривичну одговорност, а званично саопштење федералних истражних органа било је да је то била „неукусна несмотреност и грешка једног тинејџера”, чије се име не открива.

-----------------------------------------------------------

Убијмо Берлусконија

Група друштвене мреже Фејсбук под називом „Убијмо Берлусконија” последњих недеља је у Италији изазвала је праву медијску буру. Мада је италијанска влада позвала судство да одмах започне истрагу о оснивачима групе, а министар унутрашњих послова затражио и њено потпуно укидање, директор интернационалних комуникација Фејсбука Деби Фрост изјавила је да након пажљиве контроле утврђено да група не крши услове које је поставио Фејсбук. Ипак, Фејсбук је утврдио да је назив групе супротан правилима, па је од администратора затражено да га промени.

Епилог је следећи-група данас носи назив „Берлускони, сада када смо привукли твоју пажњу, одговори на наша питања” и има 24.000 чланова.

  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА