BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сви за разговоре осим бошњачких лидера

Сви за разговоре осим бошњачких лидера
29.10.2009. год.
БAЊA ЛУКA - Иако су све дипломате ЕУ дошле до закључка да лидери у БиХ, а не неко умјесто њих, треба да се договоре око уставних промјена и других питања у БиХ за разговоре које је за петак сазвао лидер СНСД-а Милорад Додик нема воље у бошњачким странкама из ФБиХ.

Да су уставне промјене задатак који је пред лидерима БиХ и предмет одлучивања у Парламенту БиХ сматра и замјеник америчког амбасадора у БиХ Џонатан Мур.

Он је рекао "Гласу Српске" да успјех у реформи Устава БиХ зависи од политичких лидера и Парламента БиХ те да је такав став владао и прије састанака у Бутмиру.

- Високи представник у БиХ нема права да мијења Устав БиХ. Још прије више од три године када се спомињао априлски пакет био је познат став да питање уставних промјена једино могу да ријеше лидери у БиХ и да оно зависи од гласања у Парламенту БиХ - рекао је Мур.

Додик је рекао да ће, уколико прилика за састанак буде пропуштена, покушати да успостави нове комуникације, али да неодржавање састанка не говори о успјеху или неуспјеху његове иницијативе него говори о БиХ.

- Домаћи лидери неће да дођу на састанак зато што нема странаца и осјећају се сигурно само кад су ту странци. У БиХ су присутна два супротна приступа, један, који заступам ја а то је да се све заврши дијалогом домаћих лидера и други који заступају бошњачки политичари, прије свега Сулејман Тихић, који сматрају да се све мора завршити тако што ће странци наметнути рјешења - рекао је Додик.

Додик је подсјетио да је Европска комисија јасно рекла да земља под протекторатом, као што је БиХ, не може да аплицира за кандидатски статус.

- Ми не видимо да је потребно да градимо БиХ на начин да она буде централизована. Нисмо против БиХ као међународно признате земље, али смо за то да будемо фактор уређења БиХ, рекао је Додик.

Закључак Савјета европских министара иностраних послова шефова да уставне промјене треба да се ријеше договором лидера БиХ изазвао је страх код лидера СДA Сулејмана Тихића да се ЕУ почиње повлачити из "бутмирског процеса".

Предсједник СДС-а Младен Босић рекао је да се представници међународне заједнице већ дуго вербално залажу за препуштање процеса договарања домаћим политичарима, али да не ради ништа да би то заиста тако и било.

- Они су размазили бошњачке политичаре који увијек од њих очекују да им наметањем рјешавају њихове проблеме који би довели до њиховог циља - рекао је Босић.

Предсједник ДНС Марко Павић изјавио је да је коначно ЕУ схватила да за БиХ нема рјешења без договора свих страна.

Извршни директор ПДП-а Гаврило Aнтонић истакао је да су на дневном реду састанка који сазива Додик теме о којима одлуке може да донесе искључиво владајућа парламентарна већина у БиХ, а да ће се ПДП одазвати када су у питању уставне промјене.

Предсједник СП Петар Ђокић каже да порука изузетно важног органа ЕУ гласи да је једини прави пут којим треба у будућности да иде политика у БиХ, пуна одговорност домаћих политичара.

Посланик ХДЗ-а 1990 Винко Зорић рекао је да сви проблеми БиХ потичу из лошег и неријешеног унутрашњег уређења и да одговорни политичари морају да разговарају.

Главна порука упућена лидерима у БиХ послије састанка министара иностраних послова ЕУ у уторак у Луксембургу је да лидери у БиХ сједну, разговарају и договоре се.

- Труд и напор Европске уније у БиХ се наставља, али се ништа не може постићи без много већег ангажовања домаћих политичких лидера - изјавио је шведски министар иностраних послова Карл Билт.
Хедберг

Aмбасадор Шведске у БиХ Босе Хедберг изјавио је да ће ЕУ и СAД подржати све политичке дијалоге страначких лидера у БиХ и усаглашавање њихових приједлога који би били најкориснији за будућност БиХ.

Хедберг је изразио наду да ће лидери потврдити жељу да наставе преговоре и сагледати и искористити могућност која је пред њима и истакао да су ЕУ и СAД одлучни да наставе са овим процесом.
Експерти

Из америчке амбасаде јуче је саопштено да се заједнички тим експерата ЕУ и СAД враћа у БиХ почетком сљедеће седмице када ће наставити разговоре и одржати састанке с представницима странака у БиХ ради постизања договора прије засједања Савјета за примјену мира (PIC) 19. новембра.

  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА