Караџић тражи резолуцију Савета безбедности
У писму упућеном председнику Савета безбедности Ле Луонг Минху, Караџић је објаснио да је Жалбено веће Хашког трибунала одбило да призна постојање тог споразума и његов утицај на процес који се води против њега без резолуције Савета безбедности, објавио је вечерас Хахашки трибунал.
Караџић је указао да је из тог разлога позвао Савет безбедности да призна и оснажи споразум о имунитету од кривичног прогона у Хашком трибуналу, који је како тврди, Холбрук са њим закључио управо у име тог тела (Савета безбедности) 18. јула 1996. године.
Бивши председник РС је у писму председнику Савета безбедности указао и на "историју тог случаја", наводећи да је 18. јула 1996. године са Холбруком закључио споразум према коме је Караџић пристао да се повуче из политичког и јавног живота, док се Холбрук сложио да се Караџић не суочи с оптужбама Хашког тужилаштва".
"Ја сам свој део договора испунио и повукао се из јавног и политичког живота", навео је Караџић и додао да није било "на њему да тражи доношење резолуције Савета безбедности о споразуму".
О томе је требало да се побрине Холбрук, када су прављени споразуми о надлежностима УН, као што је то учињено у Дејтону. Поред тога, Караџић тврди да је тај споразум био признат од међународне заједнице и подсећа да се "слободно кретао по Босни упркос присуства Сфора и Ифора", али да је Хашки трибунал после његовог хапшења 2008. одбио да призна споразум.
Подсетио је и да је тужилаштво у више наврата мењало свој однос према споразуму, испрва тврдећи да он није постојао, а потом да нема утицаја на процес.
Он је навео да би преседан Хашког трибунала у његовом случају окончао могућности да дипломате решавају конфликте по свету.
„Шта ће бити ако се сада председник Авганистана сустретне с понудом Холбрука? С обзиром на моје искуство, он ће затражити резолуцију Савета безбедности пре прихватања било какве понуде или уласка у било који споразум", навео је Караџић.
Он је упозорио да, уколико Савет безбедности не жели да стане иза својих дипломата које преговарају широм света - од Судана до Хондураса - да би окончали кризе, онда убудуће не може ни очекивати да они буду озбиљно схваћени.
Почетак суђења Караџићу заказан је за 26. октобар.
- Извор
- Новости
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »