Током рата у БиХ страдало 99.000 људи
Токача је рекао да тренутно располаже подацима о 99.000 погинулих у последњем рату, од чега је 97.000 погинуло услед директних узрока рата у БиХ, а 2.000 су регистроване као индиректне жртве рата.
„Илустрације ради, индиректна жртва рата је ´случај 12 беба´, које су умрле у Бањалуци током рата због недостатка кисеоника, јер, да није било рата, те би бебе имале кисеоник, и не би умрле”, појашњава Токача.
Токача је истакао да се тим пројектом ставља тачка на број жртава протеклог рата и да евентуална одступања у броју од 99.000 могу бити плус или минус један или два одсто.
Представљањем пројекта „Босански атлас злочина”, који је резултат петогодишњег рада Истраживачко- документационог центра биће стављена тачка на многобројне манипулације бројем жртава, рекао је Токача, који додаје да рад на овом пројекту није помогла ниједна институција у БиХ, сем неких међународних.
Према његовим речима, ови подаци у БиХ се чувају као тајна, а од тога користи имају само они који су склони манипулацијама.
Токача је подсетио да се током рата, и после њега, манипулисало са бројем жртава који се према тим подацима кретао од 70.000 до 350.000.
Промоција у свим већим градовима БиХ
Токача најављује да ће пројекат „Босански атлас злочина”, после промоције у Сарајеву, бити представљен и у Бањалуци, Мостару и свим већим градовима широм БиХ.
Оценио је да процес откривања истине о броју страдалих у БиХ предуго траје и да се до правих резултата није дошло због „уплитања политике” у тај процес.
Према његовим речима, Институт за нестале лица БиХ не даје жељене резултате и садашње руководство тог Института треба сменити јер у тој институцији раде људи који су дубоко политички инволвирани.
„Индикативно је да се пред свако обележавање догађаја у Сребреници нађе нека нова гробница. Не спорећи да можда гробнице и постоје поставља се питање зашто се чека 11. јул да би била отворена или откривена”, каже Токача.
Он је рекао да професионализам, а не етничка контрола, могу дати резултате, и да рад Института за нестала лица БиХ мора да буде ослобођен дискриминације жртава по етничком принципу по којем се ископавају само Бошњаци, а заборављају Срби или обрнуто.
„Тај Институт крије податке о томе ко је, када и где ексхумиран и идентификован. Институт мора у сваком тренутку јавно дати на увид податке о свим ексхумираним и идентификованим лицима у БиХ и објавити њихова имена”, констатује Токача.
Најављује да ће Истраживачко документациони центар наставити да истражује и уноси податке о ратним разарањима, уништавањима културних добара, националних споменика и свега онога што је рат разорио.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »