СЛОЖЕНА ДРЖАВА
prota49@yahoo.com
Сложена држава представља тип државног уређења у којем, у мањем или већем обиму наилазимо на уже или шире територијалне организације политичке власти које и саме имају карактер држава. Овај облик није познат од јуче већ је био примењиван у организационом смислу и у старој Грчкој а у савременој политичкој организацији је врло присутан у свим деловима света.
Као пример сложене државе обићно се узима савезна држава или систем са врло развијеном територијалном и политичком аутономијом. У сваком случају суверенитет на савезном нивоу извире из саставница сложене државе те она себи у надлежност може да стави само оно што јој делгирају чканице.
Овакав облик државе је познат и у теорији и пракси организовања само изгледа да то нико није казао политичким представницима (посебно Бошњака) у Сарајеву. Они би на сваки начин да праве одавно превазидјени модел где желе да централизују СиС (све и свашта), а о поштовању елемента нема ни говора.
Развој сваког друштвеног система представља стални динамички процес у коме нема места за окоштале и застареле форме организовања. Сложена држава као прелаз од застарелог модела ка савременој асоцијацији народа и регија представља могућ модел за миран развој у многим регионима.
У процесу развоја организације у БиХ а посебно доношења њених кључних политичко правних докумената не треба изгубити из вида да и теоретски и практично постоји модел за организацију сложене државе. У овом случају од садашњих десет заједничких функција било би добро да се дефинише највише шест, али да оне функцинишу на добробит свима, а не само једном делу.
Било каква доминација над Републиком Српском и српским народом једноставно није више могућа и било би веома добро да то схвате и у Сарајеву али и појединим медјународним круговима. На тај начин би допринели стабилизацији и бржем развоју.
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »