Обама добио Нобелову награду за мир!
Нобелов комитет, у образложењу награде, наводи да је председник Обама уложио изузетне напоре да ојача међународну дипломатију и сарадњу међу народима. Комитет сматра да је визија председника Обаме изузетно важна као и његов рад на стварању света без нуклеарног оружја.
Овогодишњи избор је по много чему био изузетан, јер је пристигло чак 205 номинација за награду, подсећа Би-Би-Си. Међу фаворитима за освајање ове престижне награде био је премијер Зимбавеа Морган Цвангирај.
Лауреат добија златну медаљу, диплому и 1.4 милиона долара, преноси Би-Би-Си.
„Ретко када се дешава да нека особа задобије толику пажњу света и пружи наду у бољу будућност”, истакнуто је у поруци Комитета за доделу Нобелових награда.
Демократа Барак Обама први је Американац афричког порекла који је изабран за председника САД. На функцију америчког председника, изабран је на изборима 2008. године. Рођен је 4. августа 1961. године на Хавајима у мешовитом браку, од оца Кенијца и мајке Американке, који су се развели две године после његовог рођења. Отац, који се вратио у Кенију, погинуо је 1982. године у саобраћајној несрећи. Обама је био одличан ђак и студент. Дипломирао је политичке науке на Колумбија Универзитету, а затим је завршио права на престижном Харварду, где је био први тамнопути главни и одговорни уредник „Харвардског правног прегледа”.
Током каријере коју је започео у Чикагу, радио је као правник за организације које су помагале сиромашном црначком становништву, а потом и у фирмама које су браниле права грађана, игноришући у међувремену уносне понуде великих корпорација. Предавао је уставно право на правном факултету Универзитета у Чикагу. Изабран је у Сенат државе Илиноис 1996.године, а 2000. се први пут, мада неуспешно, кандидовао за амерички Конгрес.
После терористичких напада на САД 11.септембра 2000, Обама се успротивио кампањи председника САД Џорџа Буша за рат у Ираку и учествовао је на антиратним скуповима у Чикагу.
Широј америчкој јавности постао је познат после говора који је одржао на позив тадашњег демократског председничког кандидата Џона Керија на Демократској националној конвенцији у Бостону 2004. године, истичући потребу превазилажења подела у демократском блоку. Постао је сенатор у јануару 2005.године. Од 1992. године ожењен је бившом колегиницом, адвокатицом Мишел и имају две ћерке Малију и Сашу.
- Извор
- Блиц
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »