BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Смрт долара - извесна?

Смрт долара - извесна?
09.10.2009. год.
Арапске државе почеле тајне преговоре са Кином, Русијом и Француском о престанку коришћења америчке валуте у обрачунима за нафту.

У оквирима најозбиљнијих финансијских промена у савременој историји Блиског истока, арапске државе Персијског залива планирају да заједно са Кином, Русијом, Јапаном и Француском престану са обрачуном за нафту у доларима и уместо тога пређу на корпу валута која ће укључивати јапански јен, кинески јуан, евро, злато и нову валуту која је планирана за земље у саставу Савета за сарадњу земаља Персијског залива, међу којима су Саудијска Арабија, Абу Даби, Кувајт и Катар.

ТАЈНО: Министри финансија и шефови централних банака Русије, Кине, Јапана и Бразила већ су обавили тајне сусрете како би елаборисали шеме, које ће довести до тога да се цена нафте више неће одређивати у доларима.

Ти планови које су потврдили листу “Индепендент” извори у арапским земљама и у кинеском банкарском сектору у Хонгконгу помоћи ће да се објасни недавни скок у ценама за злато, али они такође наговештавају невероватни прелазак са доларског тржишта, што треба да се догоди у току наредних девет година.

Американци, који знају за то да су ти сусрети одржани, иако још не знају појединости, вероватно ће се борити против те међународне клике, у коју улазе и такви раније одани савезници Вашингтона, као што су Јапан и земље Персијског залива. На позадини тих валутних сусрета Сун Биган, бивши специјални амбасадор Кине на Блиском истоку, упозорио је да постоји ризик од додатних несугласица између Кине и САД због утицаја и нафте на Блиском истоку. Спорови и сукоби су неизбежни - изјавио је он часопису Аsia and Africa Review.

То звучи као опасно предсказање будућег економског рата између САД и Кине због блискоисточне нафте, што ће поново претворити блискоисточне конфликте у битку за великодржавну доминацију. Потрошња нафте у Кини у поређењу са САД расте, јер је кинески раст мање енергоефикасан. По речима извора у банкарским круговима, прелазна валута, када се одустане од долара, може постати злато.

РЕЦЕСИЈА: Пад америчке економске моћи који је скопчан са текућом светском рецесијом индиректно је признао председник Светске банке Роберт Зелик. Једна од последица те кризе може бити признавање промењених економских односа - изјавио је он у Истанбулу уочи заседања ММФ и Светске банке. Али управо је изузетна нова финансијска моћ Кине, заједно са иритацијом произвођача и потрошача нафте поводом мешања Америке у функционисање међународног финансијског система, испоровоцирала недавна разматрања уз учешће држава Персијског залива.

Бразил и Индија такође су исказали интересовање за сарадњу у коришћењу недоларског плаћања. Али од свих финансијских држава Кина се са највећим ентузијазмом односи према новом систему, поред осталог и зато што са Блиским истоком има огромну трговину.

Кина увози 60 процената укупне своје потрошње нафте, а већи део испорука долази са Блиског истока и Русије. Кинези имају концесије за производњу нафте у Ираку које су САД блокирале до ове године, а у 2008. Пекинг је закључио споразум вредан осам милијарди долара са Ираном, у оквиру кога намерава да у земљи развија нафтнопрерађивачке капацитете и гасне ресурсе. Кина је потписала нафтне уговоре са Суданом где је заузела место САД, а води преговоре о нафтним концесијама са Либијом, где се сви слични уговори закључују у оквирима заједничких предузећа.

Сем тога, кинески извоз у тај регион данас чини најмање десет процената увоза сваке од блискоисточних земаља. У те обиме улази широки асортиман роба, од машина до система наоружања, намирница, одеће, па и играчака. Признајући растућу финансијску моћ Кине, председник Европске центране банке Жан-Клод Трише јуче се обратио Кини са молбом да дозволи повећање цене јуана у односу на ослабљени долар, како би самим тим ослабила зависност Кине од америчке монетарне политике и помогла да се уравнотежи светска економија и ослаби притисак на евро у страну повећања курса.

Од тренутка потписивања Бретонвудских споразума, када је после Другог светског рата била разрађена структура савременог међународног финансијског система, трговински партнери Америке морали су да се боре са последицама контроле Вашингтона и, током последњих година, са хегемонијом долара у улози доминирајуће светске резервне валуте.

Кинези сматрају, на пример, да су Американци наговорили Велику Британију да се не придружује еврозони како би спречили убзано напуштање долара. Али извори кинеских банкарских кругова говоре да су њихова разматрања већ отишла прилично далеко да би се она блокирала. Руси ће временом у корпу валута унети и рубљу - изјавио је листу “Индепендент” познати хонгконшки брокер. Британци су негде на средини и придружиће се евру. Они немају избора, јер не могу да користе амерички долар.

  • Извор
  • www.svevesti.com
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА