BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Валентин Инцко: БиХ никад неће бити централизована држава

23.08.2009. год.
БЕЧ - Високи представник у БиХ Валентин Инцко изјавио је да БиХ никада неће бити централизована држава.

"Надам се, међутим, да ће и поред компликованих структура доћи до већег просперитета. Исто тако се не може искључити да ће се актери договорити и поједноставити структуре", рекао је Инцко за аустријске медије.

Он је истакао да би свеобухватна уставна реформа у БиХ била пожељна, али да мисли да неће доћи до, како је рекао, великог праска, већ прије до једне блаже реформе Устава.

Инцко је изразио сумњу да би БиХ могла приступити ЕУ 2014. године, као што је некада мислио.

"Година 2014. евентуално је преоптимистички рок. Али, био би лијеп симбол када би БиХ и друге земље Балкана на стоту годишњицу атентата у Сарајеву и почетка Првог свјетског рата могле приступити ЕУ", рекао је Инцко.

Он је оцијенио да су услови ЕУ конкретнији него што се мисли и да су стратегије за приступање јасне.

"Такође и за визну либерализацију постоје јасни критеријуми за све. Од 174 тачака БиХ је испунила око 150 и полазим од тога да ће и преостале задатке у том погледу моћи да испуни до јуна 2010. године", истакао је Инцко.

Говорећи о судбини ОХР-а, Инцко је рекао да ће доћи до транзиције од ОХР-а ка појачаној канцеларији специјалног изасланика ЕУ.

"О конкретним роковима транзиције одлучиће Савјет за имплементацију мира средином новембра. Тренутно имам оба мандата и као изасланик ЕУ имам 30 службеника, а током транзиције тај број ће бити повећан на око 80. Могло би, међутим, бити и одлучено да се функција ОХР-а продужи, али се већина чланица ЕУ залаже за његово затварање", рекао је Инцко.

Додао је да високи представник у БиХ не може остати вјечно, истакавши да ће међународно присуство у овој земљи остати још дуго, али у улози посредника.

"Прије свега у области помирења или функционалности државе наша помоћ може бити корисна", нагласио је Инцко.

Он је потврдио да ће након укидања ОХР-а доћи и до укидања бонских овлаштења, али да ће и даље бити надлежан за надзор Дејтонског споразума и имати једну врсту функције судије.

"Одређене могућности које се тичу санкција и поред тога постоје. На примјер, могли би се зауставити пројекти ЕУ или увести визе за одређене политичаре или замрзавање њихових рачуна", рекао је Инцко.

  • Извор
  • Независне
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА