BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кина стратешки партнер Србије

Кина стратешки партнер Србије
18.08.2009. год.
Због промене геополитичке ситуације у свету, Кина би, поред Брисела, Москве и Вашингтона, требало да буде четврти стуб спољне политике Србије, изјавио председник Србије Борис Тадић уочи одласка у Пекинг. Не постоји ниједно отворено питање између Србије и Кине, а после добре политичке, требало да уследи и боља економска сарадња, сматра председник Тадић.

Односи Србије и Кине сада су најбољи у историји и ту чињеницу ће формално озваничити потписивање Споразума о стратешком партнерству, изјавио је ФоНету председник Србије Борис Тадић, уочи званичне посете Кини, која би, како је нагласио, требало да буде четврти стуб спољне политике Србије.
Изјава Бориса Тадића

Тадић је подсетио да је ово трећи пут у протекле четири године да путује у Пекинг и потврдио да ће добри односи са овом земљом бити озваничени потписивањем кровног споразума о сарадњи.

"Има много земаља које данас стоје у реду да би потписале са Кином овакав споразум, али он неће имати пуни значај уколико не буде пропраћен економском сарадњом. Због тога и привредници и чланови Владе Србије, који су у делегацији, имају врло конкретан посао", нагласио је Тадић.

Према Тадићевим речима, на конкретним питањима, попут проблема Косова и Метохије, економске сарадње, дугогодишњег пријатељства и приниципијелног става Србије о "једној Кини", изграђено је стратешко партнерство са овом земљом.

Не постоји ниједно отворено питање између Србије и Кине, рекао је Тадић и истакао да би, после добре политичке, требало да уследи и боља економска сарадња.

Подсећајући на изборе из 2004. године, када је кандидована политика да би Србија требало да има три стуба спољне политике, Брисел, Москву и Вашингтон, Тадић је нагласио да је дошло до промене геополитичке ситуације, у којој Србија мора трагати за четвртим стубом своје спољне политике у лику званичног Пекинга.

Нема никакве дилеме да ће у наредних 20, 25 година Кина преузети доминантну улогу у појединим секторима економије, а самим тим и међународне политике, оценио је Тадић и додао да то може бити веома корисно за Србију.

Кина није признала независност Косова

Проблем Косова и Метохије и покушај да се оно издвоји из састава Србије велики је државни и национални проблем, указао је Тадић и напоменуо да се Кина показала као снажан савезник и партнер.

Тадић је подсетио да Кина није признала једнострано проглашену независност Косова и да је предала поднесак Међународном суду правде.

"Као стална чланица Савета безбедности, Кина ће недвосмислено бити и сведок коначне одлуке суда, за коју верујем да ће бити у корист Србије, јер је једностраним проглашењем независности повређено међународно право", рекао је Тадић.

Србија за Кину, на овој тачки у Европи, може бити значајан партнер, јер она трага за новим тржиштима на којима може инвестирати у време кризе, сматра Тадић и најављује да ће то бити једна од тема његових разговора са кинеским председником Ху Ђинтаом.

Верујем да се могу очекивати кинеске инвестиције у Србију, рекао је Тадић, али и упозорио да би требало промовисати нови принцип у српској политици која не обећава превише, а много тога доноси.

"Најбоље би било да застанемо на тренутак са лицитирањем око тога шта ће све Кина и Србија радити у будућности. Оно што је недвосмислено јесте да ћемо потписати овај споразум, као највиши могући споразум који кинеска држава потписује са неком државом у свету", нагласио је Тадић.

Кинеске инвестиције за развој Србије

То сматрам великим спољнополитичким успехом за нас, додао је Тадић, напомињући да би о економским ефектима посете требало разговарати по повратку из Кине.

Председник Србије је констатовао да овакве државне посете имају изузетан политички потенцијал, али је приметио, када је реч о инвестицијама, да је боље говорити о подршци развоју Србије, а не о подршци буџету.

Тадић је прецизирао да ће са кинеским званичницима разговарати о могућностима сарадње у области инфраструктуре, информационих технологија, сарадњи у фармацеутској индустрији и металском комплексу, можда и пољопривреди.

Размена Србије са Кином пати, како је Тадић оценио, од "хроничног дефицита", посебно имајући у виду потенцијал кинеског тржишта, које је у међувремену постало веома избирљиво.

"На маргинама политичких биће и економски сусрети. Ја ћу учествовати на пословном форуму и то је прилика за разговоре", рекао је Тадић, "али нико у Кину више неће моћи да оде и продаје производе само због добрих политичких односа".

"То време је прошло и наша економија и компаније мораће да постану конкурентније", закључио је Тадић.

  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА