Хоће „велику Албанију“
БЕОГРАД - Позив на јединство свих Шиптара и укидање граница, који је сународницима са Косова и Метохије упутио премијер Албаније Сали Бериша, политичари у Србији оцењују као отворено мешање у унутрашње ствари наше земље. То је, према мишљењу саговорника Гласа јавности, јавно признање да је Косово прогласило независност не зато што су Шиптари били угњетавани, већ ради стварања „велике Албаније“.
- Пројекат националног јединства Албанаца треба да буде идеја водиља за све политичаре у Албанији и на Косову. Између две државе не би требало да постоји царина. Ни под којим условима Албанија и Косово не смеју да гледају једно на друго као на стране земље, што нема никакве везе са суверенитетом обе земље. Идеја о националном јединству заснована је на европским идеалима, што захтева велики рад. Зато ћемо Хашим Тачи и ја радити на уклањању низа препрека које спречавају Албанце да се осећају јединствено на целој територији на којој живе - истакао је Бериша.
Борислав Пелевић из СНС није изненађен Беришином изјавом, јер су „они одувек желели ‘велику Албанију’“
- Међутим, у њу није укључено само Косово, већ и западна Македонија као и Прешево, Медвеђа и Бујановац. То је сан свих албанских вођа, а не само Салија Берише. Међутим, они праве рачун без крчмара, јер докле год је Србије и СНС од тога нема ништа. Ако победимо на изборима, а то ће бити ускоро, спречићемо сваки покушај стварања „велике Албаније“ на штету наше територије - наглашава Пелевић.
Наташа Јовановић, посланик СРС, оцењује да се иза Беришине изјаве крије шиптарска намера да отму КиМ уз помоћ Америке и њихових западних савезника.
- Ми на то указујемо више од двадесет година. Поставља се питање шта држава ради да то спречи и шта је с Борисом Тадићем и оних шест тачака с којима је замајавао јавност. Очигледно је да је Тадић заборавио заклетву коју је полагао кад је постајао председник. Због немарности наше власти Бериша је добио крила да тако говори - истиче Јовановићева.
Социјалиста Дејан Раденковић сматра да пројекат „велике Албаније“ има дестабилизујући утицај на цео регион.
- Сад се јасно види да је циљ бомбардовања 1999. године био отцепљење дела наше територије и њено припајање Албанији. Другим речима, под плаштом бомбардовања створена је „велика Албанија“ која ће дестабилизовати цео регион. Беришина изјава има за циљ угрожавање нашег суверенитета и држава мора због тога да реагује - поручује Раденковић.
Марко Јакшић, члан ГО ДСС са КиМ, подсетио је да Албанци на пројекту стварања „велике Албаније“ раде већ сто година.
- Док Албанија и Косово руше границе између себе, дотле наша држава са Еулексом покушава да подигне најтврђу границу у Европи, како каже владика Артемије. То је ветар у леђа пројекту „велике Албаније“. Наравно Албанци на КиМ се наводно буне против потписивања споразума између Еулекса и нашег МУП, али то је само политичка игра и варка припремана на западу - закључује Јакшић.
Стевић: Упутити протестну ноту!
Државни секретар у Министарству за КиМ Звонимир Стевић каже да је изјава албанског премијера мешење у унутрашње ствари Србије.
- Они од давнина имају ту тежњу и то прижељкују. Међународна заједница ће то предупредити и сигуран сам да неће дозволити ново прекрајање граница. Такође, очекујем и да наша дипломатија активније реагује и упути им протестну ноту - предлаже Стевић.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »