Пјонгјанг: И нуклеарни одговор
Северна Кореја саопштила је да је војску и становништво подигла на виши степен приправности пред почетак америчких и јужнокорејксих маневара, као и да ће на сваку војну "провокацију" одговорити свим средствима, укључујући нуклеарно.
Почетак маневара
"Предстојећи маневри су велика претња миру и увод у инвазију", саопштио је Генералштаб севернокорејске војске, а пренели државни медији.
Војни врх те земље наводи да ће "брзо и немилосрдно" одговорити на "најмању војну провокацију" суверенитету, "свим офанзивним и дефанзивним средствима укључујући и нуклеарна".
Северна Кореја, која има нуклеарно наоружање, често осуђује такве војне маневре, које Сеул и Вашингтон представљају као искључиво одбрамбене.
Јужна Кореја и САД обавестиле су у јулу Пјонгјанг да ће одржати заједничку војну вежбу, наглашавајући да неће напасти Северну Кореју.
У вежбама које ће трајати до 27. августа учествоваће 10.000 америчких и 56.000 јужнокорејских војника. Вежбе укључују компјутерску симулацију како би се побољшали капацитети САД да заштите Јужну Кореју у случају напада.
Пјонгјанг отвара границу ка Јужној Кореји
Међутим, упркос сталним варницама између два суседа, Северна Кореја најавила је, помало изненађујуће, да ће отворити границу према Јужној Кореји, чиме ће окончати самонаметнуту деветомесечну блокаду, што је један од последњих корака у настојању режима у Пјонгјангу да се "отвори" ка свету.
Укидање блокаде ће донети и нормализовање саобраћаја ка индустријском парку Кесонг, којим управља Сеул на територији Северне Кореје, а чије функционисање је било доведено у питање због захтева Пјонгјанга да му се повећају неопходне надокнаде и плате скоро 40.000 севернокорејских радника.
Односи између две Кореје, које су технички у рату више од 50 година, постали су још више затегнути пошто је на чело Јужне Кореје дошао конзервативни председник Ли Мјунг-бак пре 18 месеци.
Јужнокорејски председник је укинуо било какву врсту помоћи северном суседу све док се режим у Пјонгјангу не одрекне свог нуклеарног програма, због кога земља трпи и међународне санкције.
Према тврдњама Северне Кореје, нуклеарни програм ће јој бити неопходан све док амерички војници, њих 28.000, буду присутни у Јужној Кореји.
Експерти сматрају да Пјонгјанг жели боље односе са САД, уз оцену да ће томе морати да претходи унапређење односа са Сеулом.
Одлуци о отварању границе претходила је одлука власти у Северној Кореји да ослободи недавно две америчке новинарке, које су биле осуђене на вишегодишње затворске казне.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Остале новости из рубрике »