BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nove Bušove igračke

Nove Bušove igračke
19.11.2007. god.

Značajna sredstva biće utrošena za novu trku u naoružanju u kosmosu, na kojoj radi administracija Džordža Buša. Sudeći prema saopštenju parlamentarne komisije SAD, Ameriku krajnje zabrinjava aktivnost Kine u oblasti kosmičkih programa. Osim toga, Sjedinjene Države planiraju da naprave kosmičko oružje koje je u stanju da gađa kopnene objekte iz orbite.

Nadležna komisija pri Senatu i Kongresu SAD ipak je unela izmene u vojni budžet za 2008. godinu.

Ceo budžet iznosi, napomenimo, gotovo 460 milijardi dolara, ali se postavljalo pitanje samo o sredstvima od oko 100 miliona dolara. Tako su troškovi za novu konvencionalnu bojevu glavu za podmornice „Trident“ i novu letilicu smanjeni.

U pojedinostima, 9,8 miliona dolara izdvojeno je za istraživanja projekta „Kosmičke ograde“. Namera je da se na čitavoj teritoriji Sjedinjenih Država - od Kalifornije do Džordžije - postavi set radara, čiji je cilj osmatranje kosmičkih lansiranja, kontrola manevrisanja satelita u orbiti, a takođe i otkrivanje meteora koji se približavaju Zemlji.

Još 25 miliona odlazi na snabdevanje američkih satelita specijalnim senzorima koji će biti u stanju još u početnom stadijumu da „vide“ i registruju kosmičku opasnost.

Otkrivanje meteora podrazumeva i program „Panoramik Sarvej Teleskop & Rapid Responz Sistem“ kojim se posebno pozabavio Džordž Buš. Na njega će se potrošiti još devet miliona dolara. Zatim, 23 miliona dolara je izdvojeno za izgradnju optičko-elektronske stanice za kosmičke potrebe na Havajima.

Mimo svega ostalog, uvećaće se troškovi i za zaštitu američkih vojnih satelita od kosmičkog oružja potencijalnog protivnika. Pod tim se podrazumeva kako zaštita američkih satelita koji se nalaze u kosmosu, tako i da im se obezbedi da budu u stanju da nanose udarce po neprijateljskim satelitima.

Zakonodavci preciziraju i mogućnost proizvodnje „neprijateljskih satelita“. To je Kina. Senatu i Kongresu ostaje u pamćenju slučaj kada je Kina sa zemlje ispaljenom raketom uništila svoj stari meteorološki satelit.

„Povećanje naših mogućnosti od ključnog je značaja, posebno u svetlu kineske demonstracije svojih protivsatelitskih oružja“ - glasi izveštaj odgovarajuće komisije Kongresa.

SKUPOCENI PROJEKAT „FALKON“

Borba sa kineskim satelitima nije ključni momenat u preraspodeli budžetskih sredstava. Mnogo važnije je da bogato finansiranje dobija program za pravljenje principijelno novog kosmičkog oružja, koje će biti u stanju da uništi cilj na bilo kojoj tački zemljine kugle.
Taj projekat nosi ime „Falkon“. On predviđa da u slučaju potrebe u zemljinu orbitu bude lansiran satelit, sposoban da pogodi hiperzvučnom raketom beznuklearne bojeve glave sa dejstvom na odstojanju oko devet hiljada morskih milja.
Satelit je u stanju da u orbitu prebaci oko šest tona vojnog tovara. Svako lansiranje košta blizu pet miliona dolara.
Po vrednosti lansiranja rakete „Falkon“ mogu se porediti sa ruskim „Protonima“, koji su takođe u stanju da u orbitu prebace veliki teret.
Međutim, prva lansiranja „Falkona“ 1. marta 2006. i u martu 2007. godine završila su se neuspešno.



  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Prema mišljenju mladih NIS lider u poslovanju na tržištu Srbije


Ostale novosti iz rubrike »