BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odmotava se klupko zločina u "slučaju Sisak"

Odmotava se klupko zločina u
19.05.2007. god.

ZAJEDNICA Srba u Hrvatskoj dostavila je republičkoj Vladi spisak od 611 civila srpske nacionalnosti, koji su ubijeni u Sisku tokom 1991. i 1992. godine. Za njihova ubistva optužen je tadašnji najviši politički vrh Hrvatske, na čelu sa tadašnjim premijerom, Franjom Gregurićem.

Spisak ubijenih Srba, Vladi Srpske dostavljen je zajedno sa krivičnom prijavom, koju je Zajednica Srba u Hrvatskoj podnijela 27. aprila ove godine Županijskom državnom tužilaštvu u Sisku.

Srbi iz Hrvatske optužili su Franju Gregurića, Zdravka Tomca, Milana Ramljaka, Matu Granića, Ivana Vekića, Ivana Jarnjaka, Josipa Manolića, Smiljana Reljića, Josipa Perkovića, Ivana Bobetka (svi iz Zagreba), kao i Đuru Brodarca i Vladimira Milankovića, iz Siska, "za kazneno djelo protiv čovječnosti i međunarodnog prava, te ratni zločin protiv civilnog stanovništva".

"Prvih deset osoba optužene su da su organizovale, nadzirale i sprovodile izvršnu vlast, kako u Republici Hrvatskoj, tako i na području grada Siska. Te osobe morale su da organizuju funkcionisanje vlasti tako da zaštiti hrvatskim Ustavom zagarantovana prava - posebno, pravo na život, pravo na sudsku i drugu zaštitu, pravo na jednakost, bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost i drugih prava", navedeno je u prijavi, koja je dostavljena Županijskom državnom tužilaštvu u Sisku.

Predsjednik Zajednice Srba u Hrvatskoj, Milovan Škorić, optužio je županijskog državnog tužioca u Sisku, Stipu Vrdoljaka, za prikrivanje prijavljenih kaznenih djela i zaštitu optuženih osoba, zatraživši njegovo i izuzeće njegovih zamjenika prilikom procesuiranja ovog slučaja.

- Posebno napominjemo da Vrdoljak obmanjuje javnost, međunarodne institucije i nevladine organizacije o broju žrtava. On tvrdi da je ubijeno 25 Srba, što ga je svrstalo među one koji su svjesno prikrili teške zločine - naveo je Škorić u prijavi, koju je prethodnih dana preuzelo Državno tužilaštvo Hrvatske.

Škorić je predložio da se u ovom predmetu delegira drugi sud, "jer sudije u Sisku za ovu vrstu kaznenih djela, zbog ideološke opterećenosti, nisu sposobne da sude".

U krivičnoj prijavi Zajednice Srba u Hrvatskoj detaljno su opisani ratni zločini nad Srbima, za koje je optužen tadašnji hrvatski politički vrh, sa Franjom Gregurićem na čelu, ali i pojedini funkcioneri Hrvatske demokratske zajednice i lokalna vlast u Sisku s početka devedesetih godina prošlog vijeka.

"U Sisku, uz znanje i učešće imenovanih osoba, organizovan je masakr građana srpske nacionalnosti. Oni su odvođeni, zlostavljani, mučeni i ubijani na lokacijama "Barutana" i "Jodno" (nekadašnje lječilište). Osobe, koje su učestvovale u odvođenju, mučenju i ubijanju civila bili su pripadnici vojske i policije", precizirano je u pomenutoj krivičnoj prijavi.

Ona je, kako je pojašnjeno, zasnovana na praksi takozvane "komandne odgovornosti" i direktne, odnosno lične odgovornosti pojedinca, koji su - de fakto - optuženi za udruženi zločinački poduhvat na području grada Siska tokom prvih godina rata u Hrvatskoj.

"Odgovornost svih navedenih osoba je očigledna. Svaki od imenovanih obavljao je ključne dužnosti u Vladi Hrvatske i izvršnoj vlasti Republike Hrvatske. Navedene osobe organizovale su u Sisku Krizni štab, koji je trebao da nadzire sprovođenje i zaštitu Ustavom zagarantovanih prava, prvenstveno prava na život. Međutim, izvršna vlast i Vlada Hrvatske, kao i Krizni štab u Sisku, sprovodili su teror i formirali političku klimu, koja je za posljedicu imala ubistva građana Siska srpske nacionalnosti", obrazloženo je u krivičnoj prijavi.

U istom dokumentu navedeni su i mogući svjedoci ovih zločina, koji su spremni da o njima govore pred nadležnim sudovima.

VLADA PRED ISKUŠENJEM

"Slučaj Sisak", smatraju u Zajednici Srba u Hrvatskoj, otvoriće novu stranicu u procesuiranju ratnih zločina na području Hrvatske, tokom 1991. i 1992. godine.

"Sudski procesi protiv Gregurića i ostalih optuženih biće samo pravosudne vježbe za kasnije preuzimanje ostalih haških predmeta i optužnica, koje od javnosti još uvijek skriva Kancelarija glavnog tužioca Haškog tribunala, Karle del Ponte", tvrde u ovom udruženju.

Rukovodstvo Zajednice dodalo je da će se, u predizbornoj godini, Vlada Ive Sanadera zbog "Slučaja Sisak" naći pred najvećim iskušenjem do sada, jer je "procesuiranje Franje Gregurića jedna od obaveza, koju je Sanader preuzeo, tražeći podršku međunarodne zajednice za drugi mandat svoje Vlade".



  • Izvor
  • glas.cms-go.com
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Snage Moskve su oslobodile još nekoliko naselja u Donbasu, rekao je Sergej Šojgu


Navodi zapadnog Jerusalima izazvali su egzodus zapadnog novca iz važne humanitarne agencije

Andžej Duda je priznao da je o tom pitanju razgovarao sa Vašingtonom


Blok predvođen SAD ponaša se kao da je nastupila „ratna psihoza“, izjavio je šef mađarske diplomatije Peter Sijarto

Endi Stoun je optužen za „pravdanje terorizma“ u objavi u kojoj brani odluku kompanije da ublaži pravila o govoru mržnje



Ostale novosti iz rubrike »