BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Balkanski tok: Srbija dobija gas iz Rusije, hoće li uskoro postati mini-čvorište?

Balkanski tok: Srbija dobija gas iz Rusije, hoće li uskoro postati mini-čvorište?
12.01.2021. god.


Pokretanje kraka "Turskog toka" od velike je važnosti za Srbiju. Zemlja će moći da dobije sve bonuse iz svog geografskog položaja i to će joj pomoći da postane važna karika na Balkanu.

Od očaja do stabilnosti u snabdevanju energijom, ovo je putovanje Srbije tokom poslednjih šest godina. Snovi o Južnom toku, u koje su države članice projekta, uključujući i Srbiju, polagale velike nade, srušili su se krajem 2014. godine. Tada je Bugarska podlegla ogromnom pritisku Vašingtona i Brisela i sabotirala projekat. Moskva je najavila da će Južni tok biti zamenjen turskim. Gasovod je proširen na takav način da ruske sirovine dobijaju ne samo Turska, već i Balkan, i, pre svega, Srbija, koja sada može, ne bez razloga, da polaže određene nade na Balkanski tok.


Podsetimo, rano ujutru 1. januara ove godine predsednik Srbije Aleksander Vučić zvanično je pustio ruski gas gasovodom u gasni distributivni sistem zemlje. Vučić je tada rekao da je zemlja postala „mnogo bogatija“ nakon priključenja gasa, a da gas privlači i investicije u razne regione Srbije. Predsednik se zahvalio svima koji su izgradili gasovod na odličnom radu, kao i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

U jesen 2020. godine "Plats" je izvestio da bi puštanje u rad srbskog dela Turskog toka moglo da bude odloženo za proleće 2021, pošto Srbija navodno kasni sa rokom izgradnje. Moguće kašnjenje u Beogradu bilo je povezano sa izgradnjom kompresorske stanice. Ali krak dug 403 kilometra od Zaječara do Horgoša završen je na vreme, a skeptici su ostali bez posla.

Pokretanje Balkanskog toka smanjiće troškove povezivanja gasa na domaćem tržištu, a moguć je i prihod od potrošača na Balkanu za tranzit goriva kroz srpsku teritoriju, a Srbija u bliskoj budućnosti može postati mini čvorište za Balkan, pa tako 
Severna Makedonija kao i samoproglašeno Kosovo i Metohija mogu da dobijaju ruski gas preko Srbije. Moguće je da bi ovo bio prvi korak ka vraćanju Kosova i Metohije u političku orbitu Beograda. Ili čak dobar dodatak pokušaju da ih se na neki način reintegriše u okviru takozvanog „mini-šengena“. Šanse za uspeh u izgradnji nekoliko mini krakova iz Srbije su velike, jer je srbska infrastruktura geografski bliža, što znači da je sa ekonomske tačke gledišta isplativije da gas do Kosova i Severne Makedonije dolazi iz Srbije, piše srbski list Pečat.
Između ostalog, Srbija se pojavljuje na međunarodnoj energetskoj mapi jer ona sada ima strateški resurs. Suština je da Beograd ima samo pluseve. Za sada bi trebalo da razgovaramo o njima, jer u posao još uvek nije ušao inostrani igrač, koji, kao što znate, u bilo kom dalekom infrastrukturnom projektu vidi pretnju nacionalnoj bezbednosti.

Autor Kiril Grišin, radio Sputnik



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Tureckiй potok/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Snage Moskve su oslobodile još nekoliko naselja u Donbasu, rekao je Sergej Šojgu


Navodi zapadnog Jerusalima izazvali su egzodus zapadnog novca iz važne humanitarne agencije

Andžej Duda je priznao da je o tom pitanju razgovarao sa Vašingtonom


Blok predvođen SAD ponaša se kao da je nastupila „ratna psihoza“, izjavio je šef mađarske diplomatije Peter Sijarto

Endi Stoun je optužen za „pravdanje terorizma“ u objavi u kojoj brani odluku kompanije da ublaži pravila o govoru mržnje



Ostale novosti iz rubrike »