BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Šta su to retki metali i zašto su to kineska „nuklearna opcija“ u trgovinskom ratu sa SAD

RT: Šta su to retki metali i zašto su to kineska „nuklearna opcija“ u trgovinskom ratu sa SAD
01.06.2019. god.


Eskalirajući trgovinski konflikt između SAD i Kine izazvao je zabrinutost u pogledu mera koje bi svaka strana mogla koristiti u svojoj borbi, uključujući i opciju Pekinga da ograniči izvoz retkih metala.

Ekonomska mera nazvana je kao jedna od "nuklearnih opcija" u Pekingu u borbi sa Vašingtonom, zbog činjenice da je Kina najveći proizvođač retkih metala, te da drži najveće rezerve.


Retki metali su "sigurno oružje koje Kina može koristiti u svom arsenalu trgovinskih pregovora protiv američkog predsednika Donalda Trampa", izjavio je za RT nezavisni politički analitičar Alesandro Bruno.

"Da bi pokazali svoju stratešku važnost, retki metali su među nekoliko kineskih stavki koje su Tramp (ili njegovi zvaničnici) isključili iz liste stavki koje podležu dodatnim carinama", rekao je stručnjak, dodajući da "Kina shvata stratešku važnost retkih metala i da uspostavlja izvozne kvote. "

Sjedinjene Američke Države se oslanjaju na Kinu, vodećeg globalnog dobavljača, za oko 80 posto svojih retkih metala.

Ali šta su retki metali, za šta se koriste, i zašto su oni važni za sve nas?

Retki metali su grupa od 17 hemijskih elemenata sa posebnim karakteristikama. Grupu čine itrijum i 15 lantanidnih elemenata (lantan, cerijum, praseodimijum, neodimijum, prometijum, samarijum, evropijum, gadolinijum, terbijum, disprozijum, holmijum, erbijum, tulijum, iterbium i lutetijum). Skandijum se nalazi u naslagama najređih elemenata i takođe je klasifikovan kao retki element zemlje.

Elementi se često nazivaju „retrki zemni oksidi“ jer se mnogi od njih obično prodaju kao oksidna jedinjenja.

Kina kontroliše oko 85-95 odsto proizvodnje i snabdevanja retkih metala. Prošle godine, zemlja je proizvela oko 78 procenata retkih metala na globalnom nivou.

Metali i legure koje ih sadrže koriste se u mnogim uređajima koje ljudi svakodnevno koriste, kao što su memorija računara, DVD, punjive baterije, mobilni telefoni, katalizatori, magneti, fluoroscentno osvetljenje i tako dalje.
 
Tokom proteklih 20 godina, došlo je do eksplozije potražnje za mnogim predmetima koji sadrže retke metale. Tada je bilo veoma malo mobilnih telefona, ali je broj porastao na preko sedam milijardi koji se danas koriste. Upotreba retkih metala u računarima porasla je skoro jednako brzo kao i broj mobilnih telefona.
 
Mnoge punjive baterije su napravljene od retkih metala. Potražnju za baterijama pokreće potražnja za prenosivim elektronskim uređajima kao što su mobilni telefoni, čitači, prenosivi računari i kamere.

Retki metali se takođe koriste kao katalizatori, za osvetljenje ekrana na elektronskim uređajima i još mnogo toga. Očekuje se da će svi ovi proizvodi doživeti još veću potražnju.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • foto: © Getty Images / Ullstein Bld / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Danas je objavljen pismeni Komentar zvaničnog predstavnika ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa odobravanjem u PSSE zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope. Komentar prenosimo u...

Kijevske snage se bore da obuzdaju Ruse zbog kašnjenja strane pomoći i nedostatka osoblja, navodi se u novinama


Neuspeh Zapada da obezbedi dovoljno oružja i novca jedini je razlog zašto Ukrajina trpi neuspehe, tvrdi predsednik

Vrhovni komandant NATO snaga za Evropu i zapovednik evropske komande američke vojske Kristofer Kavoli izjavio je da je NATO doneo odluku da pojača rezervne snage unutar misije na Kosovu...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Ostale novosti iz rubrike »