BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 08.11.

09.11.2017. god.

  

Interaktivna mapa bojevih dejstava i vazdušnih udara Rusije u Siriji -  Klinuti ovde ili na mapu ispod


Ruski vazdušni napadi u Siriji


Mapa siuacije na ratištu -  Klinuti ovde ili na mapu ispod



  OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Siriji za 08.11.


Sirijska vojska zauzela poslednje veće uporište terorista Sirijska vojska i njeni saveznici zauzeli su i poslednje veće uporište terorista Islamske države, prenosi RT na arapskom. Iračke snage su takođe učestvovale u operaciji, navodi se u saopštenju lokalnih medija.

Sirijske snage oslobodile su grad Albu Kamal koji se nalazi u dolini Eufrata na granici sa Irakom, saopštio je dopisnik RT-a. Grad je bio jedno od poslednjih većih naselja koje su držali teroristi.

Video objavljen na Jutjubu, na nalogu koji je povezan sa sirijskim snagama pokazuje vojnike sirijske vojske i savezničke snage iz različitih grupa, kao i borce Hezbolaha koji slave pobedu u Abu Kamalu. Snimci pokazuju kako borci Hezbolaha poziraju sa zastavom, kao i sirijske vojnike i savezničku miliciju koja pozira sa nacionalnom zastavom Sirije. Na snimku je takođe trenutak kada se sirijska vojska i saveznici susreću sa iračkim snagama na granici između dve države.



Grad Deir ez Zor, koji je preživio godine blokade od strane terorista, oslobodila je sirijska vojska uz podršku ruskih vazdušnih snaga početkom septembra.


Rusko ministarstvo odbrane je 3. novembra saopštilo da su područja pod kontrolom terorista u Siriji smanjena na manje od pet posto površine zemlje. Ranije je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao da je Islamska država kontrolisala više od 70 odsto sirijske teritorije, pre nego što su ruske vazduhoplovne snage počele sa podrškom sirijskim snagama.


 Sirijske snage i savezničke trupe zatvorile obruč oko grada Bukemala Sirijske snage i savezničke trupe zatvorile su obruč oko grada Bukemala — poslednjeg uporišta terorističke grupe DAEŠ u zemlji.

Izvor navodi da sirijska vojska planira da oslobodi grad u narednih nekoliko dana.

Napredni odredi sirijske vojske 5. septembra su probili trogodišnju blokadu Dejr el Zora iz zapadnog pravca i gotovo odmah započeli ofanzivu na njegovoj istočnoj periferiji. Desetog septembra vladine snage probile su otpor DAEŠ-a na glavnom južnom ulazu u grad, obezbeđujući put iz Palmire.


Nakon što su potukli teroriste sa strateških visoravni na jugozapadu grada, sirijska vojska uspela je da dođe do zapadne obale Eufrata. Nekoliko nedelja kasnije, vladine snage uništile su glavno uporište terorista u blizini Bukemala, u gradu Mejadinu. Trećeg novembra komanda sirijske vojske objavila je da je došlo do potpunog oslobođenja Dejr el Zora od DAEŠ-a.


Sirijska vojska i saveznici na granici s Irakom



Pregled političkih i drugih vesti za 08.11.


SB UN vrši pritisak na misiju za istragu hemijskih napada u Siriji Predstavnici država Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija vršili su pritisak na eksperte misije za istragu hemijskog napada u sirijskom Han Šejhunu, izjavio je predsedavajući zajedničke misije UN i OZHO za istragu upotrebe hemijskog oružja u Siriji Edmon Mule.

„Nažalost, moram da kažem da je ovaj slučaj veoma politizovan, iako ne bi trebalo da bude“, rekao je Mule.

„U procesu rada vuku nas i sa jedne i sa druge strane, govore nam kako da radimo naš posao. Kao, ako to ne budete uradili tako, nećemo vam ukazati poverenje. Ako ne budete sledili naše instrukcije, jer smo mi članovi stalne petorke Saveta bezbednosti UN, onda nećemo prihvatiti vaše zaključke. Odavno sam svima govorio da će nauka sve sama reći“, dodao je on.


Izveštaj o incidentima u Han Šejhunu od 4. aprila 2017. godine i Um Hošeu 15. i 16. septembra 2016. godine predstavljen je Savetu bezbednosti UN 26. oktobra. Stručnjaci zajedničkog mehanizma zaključili su da je u prvom slučaju „Sirijska Arapska Republika odgovorna za upotrebu sarina“, a u drugom „DAEŠ odgovoran za korišćenje sumpornog iperita“.


Stalna misija Rusije u UN nazvala je poslednji izveštaj o hemijskim napadima u Siriji amaterskim.


Komentarišući predlog Rusije da se pokrene nova istraga na mestu incidenta, Mule je rekao da je u potpunosti uveren u zaključke eksperata o situaciji u Han Šejhunu i Um Hošeu. On je istovremeno izrazio sumnju da bi u trenutnoj situaciji tim pristao da radi na licu mesta.


Mule je istakao da bi poseta Han Šejhunu bila važna za istragu da je bilo moguće da tamo odu ranije, nekoliko dana nakon incidenta. Pritom, već nakon nekoliko dana je „krater bio zatrpan cementom“. „Na putu je aktivan saobraćaj, pa je rupa bila zakrpljena i svi dokazi su nestali“, rekao je Mule.


Na pitanje da li je on uveren da je istraga koju su sproveli stručnjaci bila potpuna, Mule je odgovorio potvrdno.
„Da. U okviru naših mogućnosti. Sa onim što imamo, sa prikupljenim, proverenim i potvrđenim informacijama potpuno smo ubeđeni u zaključke o ova dva slučaja“, rekao je predsedavajući zajedničkog mehanizma za istragu.


SAD će podneti dopunjeni nacrt rezolucije o radu misije UN-OZHO Sjedinjene Američke Države će podneti dopunjeni nacrt rezolucije o radu misije UN-OZHO o istrazi hemijskog napada u Siriji, saopštila je stalna predstavnica SAD pri UN Niki Hejli na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

„Mi sarađujemo sa Rusijom i naći ćemo zajednički jezik“, rekla je ona.

Hejlijeva je izjavila da se SAD slažu da nizom tačaka ruskog dokumenta.


Pritom, prema njenim rečima, delegacija Rusije u svom projektu „nastavlja da unosi nedopustive formulacije koje imaju za cilj potkopavanje istražitelja i podelu SB“.


„Mi smo to rekli našim ruskim prijateljima, i nameravamo da podnesemo svoj predlog“, rekla je stalna predstavnica SAD u SB UN.

Prošle nedelje, SAD i Rusija su podnele SB UN dva različita predloga rezolucije o nastavku rada misije u Siriji.

Safronkov: Istraga komisije UN i OZHO o hemijskom napadu u Siriji duboko razočaravajuća 
Rezultati istrage komisije UN i OZHO o hemijskom napadu u Siriji ne bi bili u stanju da izdrže bilo kakvu kritiku, saopštio je zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN Vladimir Safronkov na sednici Saveta bezbednosti.

Prema njegovim rečima, istraga je „duboko razočaravajuća“, a izveštaj koji su pripremili eksperti je veoma prosečan.

„U radu postojećih međunarodnih struktura, u kontekstu sirijskog hemijskog dosijea, otkriveni su sistemski nedostaci. Rezultati njihovih istraga o incidentima uz upotrebu otrovnih supstanci duboko razočaravaju. Mandati su se ispunjavali selektivno i bez korišćenja brojnih metoda i sredstava, kao što su uzimanje uzoraka, ispitivanje svedoka i prikupljanje dokaza neposredno na licu mesta“, izjavio je on.

Prema njegovim rečima, misija je nastavila istragu incidenta sa daljine, a izveštaj stručnjaka je put protivrečnosti.

„Nije objašnjeno na koji način je upotrebljen sarin niti kako je on dopremljen na mesto događaja“, dodao je on.

Kako je dodao diplomata, „postoji osnova da se pretpostavi“ da su incident u Han Šejhunu od 4. aprila, za koji se odgovornost prebacuje na Damask, zapravo izazvali militanti. Safronkov je kritikovao Zajednički mehanizam UN i OZHO zbog istrazi hemijskih napada koja je, prema njegovim rečima, rađena na daljinu, bez posećivanja mesta incidenta.

Safronkov je predložio da se poveća efikasnost misije za istraživanje hemijskih napada u Siriji, jer bi u suprotnom takav scenario mogao da postane oruđe razračunavanja sa vlastima zemalja.

Džonson: Kremlj da prestane sa slepom podrškom krvavom režimu u Damasku Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris Džonson u svom obraćanju britanskom parlamentu izjavio je da je ohrabren saradnjom Rusije i SAD na pitanju rešavanja sirijske krize.

„Ohrabren sam uspostavljanjem bliskih kontakata Amerike i Rusije o budućnosti Sirije“, naveo je Džonson.

On je pozvao Moskvu da odustane od podrške zvaničnom Damasku.

„Treba da nastavimo da objašnjavamo Kremlju da prestane sa svojom slepom podrškom krvavom režimu u Damasku, od koje ne on odustaje čak i nakon što su ga (režim predsednika Asada) istražitelji UN proglasili krivim za upotrebu nervnog gasa sarina u aprilu u Han Šejhunu. Rusija treba da se pridruži međunarodnoj zajednici i podrži rešavanje krize u Siriji putem pregovora pod okriljem UN“, rekao je Džonson. 

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -
    OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dinamika bojnog polja značajno se promenila u korist Rusije, rekli su zvaničnici Bele kuće


Ruske trupe su, nakon uspeha u Očeretinu, uspele da razviju svoj uspeh još dalje. Jurišne grupe Oružanih snaga Rusije iz sastava 15. motorizovane brigade i bataljona specijalnih s

Američka pomoć neće biti dovoljna da zaustavi ruske snage, izjavio je Dmitrij Kuleba


Zamenik ministra odbrane Timur Ivanov je godinama pod sumnjom, navode mediji

Predsednik Ebrahim Raisi uputio je oštro upozorenje zapadnom Jerusalimu


Ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba objasnio je da ukrajinski konzolati više neće služiti borbenim muškarcima koji borave u inostranstvu


Ostale novosti iz rubrike »