BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 14.06.

15.06.2017. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Karta situacije na frontu za 13.06. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 14.06
.
 

Pripadnici Milicije LNR vratili OEBS-ov izgubljeni dron

Kijevske snage 70 puta napale teritoriju DNR - Prema saopštenju Ministarstva odbrane DNR kijevske snage su za protekla 24 sata 70 puta napale teritoriju DNR. Pod vatrom kijevskih snaga našla su se 22 naseljena mesta DNR.

Sinoć su kijevske snage otvorile snajpersku vatru na selo Sahanka na jugu DNR. Tom prilikom ubijena je žena 1939. godište. Ona je pogođena snajperom u glavu.

Narodna milicija LNR saopštila je da su kijevske snage tokom prethodnog dana osam puta napale pozicije Narodne milicije u području Pervomajska, Slavjanoserbska, kao i naselja Kalinovo, Frunze, Logvinovo i Želobok.



Tokom prethodne noći kijevske snage su napadale i Kijevski i Kuibiševski rejon Donjecka. Tokom napada oštećeno je nekolio kuća kao i fabrika «Točmaš».

Pod vatrom kijevskih snaga našao se i Petrovski rejon Donjecka gde su ubijene dve osobe — majka i sin.

Pregled napada na LNR


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 14.06.
 

RT: Senat SAD odobrio dodatne sankcije protiv Rusije Mera kodifikacije u zakonu o sankcijama SAD protiv Rusije je odobrena u Senatu od strane većine sa 97 glasova "za" i 2 "protiv". Usvojeni zahtev pre nego što se dodatne sankcije konačno odobre, podložan je izmenama.

"Sankcije protiv Rusije su odgovor na povredu teritorijalnog integriteta Ukrajine i Krima, ruskih sajber-napada i mešanja u izbore, kao i ruske kontinuirane agresije u Siriji", navodi se u saopštenju.

Prema amandmanu, bilo kakve izvršne sankcije prema Rusiji od strane Obamine administracije ne mogu se ukinuti bez Kongresa.

Amandman takođe omogućava "široke nove sankcije u ključnim sektorima ruske ekonomije, uključujući rudarstvo, metale, špediciju i železnice" i odobrava "robusnu pomoć za jačanje demokratskih institucija i kontra-dezinformacija širom centralne i istočne Evrope koje su osetljive na rusku agresiju i mešanje u unutrašnje poslove".

Nove sankcije će biti nametnute "korumpiranim ruskim glumcima" i onima koji su "uključeni u teška kršenja ljudskih prava", svakome ko snabdeva oružjem sirijsku vladu ili rad sa ruskom odbrambenom industrijom i obaveštajnim  službama, kao i "onima koji sprovode zlonamerne sajber napade u ime ruske vlade kao i onih koji su uključeni u korupciju u privatizaciji državne imovine."

Tilerson pozvao Kongres da pruži više fleksibilnosti kada je reč o sankcijama protiv Rusije Američki državni sekretar Reks Tilerson pozvao je u sredu Kongres SAD da administraciji pruži više fleksibilnosti kada je reč o sankcijama protiv Rusije.

„Pozivam Kongres da odluči da svaki usvojeni zakon omogućava predsedniku da menja režim sankcija. Tražimo više fleksibilnosti da bismo pojačavali pritisak kada je to neophodno, ali i da bismo imali mogućnost za dijalog“, rekao je Tilerson na raspravi u Kongresu SAD.

SAD i Rusija ne smeju da imaju tako loše odnose kao sada, izjavio je Tilerson.

„Odnosi SAD i Rusije su na najnižem nivou od vremena Hladnog rata. I oni se pogoršavaju“, rekao je Tilerson, naglasivši da „dve velike nuklearne države ne smeju da budu u takvim odnosima“.

Prema njegovim rečima, Vašington razmatra s Moskvom „niz pitanja, uključujući mešanje u američke izbore“. „Moramo da tražimo rešenje“, zaključio je državni sekretar. 

Američki državni sekretar je istakao da Rusija i Ukrajina mogu da postignu prihvatljivo rešenje za krizu i izvan Minskog sporazuma. 

„Vrlo je moguće da vlade Ukrajine i Rusije mogu da dođu do prihvatljivog rešenja u nekakvoj strukturi izvan Minskog sporazuma, ali uz uzimanje u obzir ciljeva koji su u njemu označeni“, izjavio je Tilerson. 

On je naglasio da je važno ispunjavanje odredbi Minskog sporazuma, dok ne budu zaključeni bilo koji drugi sporazumi. 

Peskov: Ne bismo želeli da ponovo dolazimo do vrhunca sankcija, ali to nije naš izbor Plan SAD za uvođenje narednih antiruskih ograničenja mogao bi dovesti do novog vrhunca sankcija, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

„Što se tiče još jednih u nizu sankcionih težnji naših kolega, ne bismo želeli da ponovo dolazimo do vrhunca sankcija, ali to nije naš izbor“, naglasio je on.

Istovremeno, Peskov je predložio da se ne procenjuje namera već akcije. „Zato što Vašington ima toliko planova i aspiracija koje se u poslednje vreme objavljuju toliko da ne mogu sve ni da se isprate“, rekao je portparol.

Juče je Peskov rekao da se Moskva negativno odnosi prema američkim planovima za uvođenje novih sankcija.

Američki Kongres bi trebalo da razmotri ovu inicijativu narednih dana. Pretpostavlja se da će antiruske mere da se uključe u predlog zakona o sankcijama Iranu. Radi se o pooštravanju postojećih sankcija i nametanju novih. Pritom, u dokumentu postoji odredba koja ne dozvoljava američkom predsedniku Donaldu Trampu da oslabi ili ukine mere bez odobrenja Kongresa.

Kijev produžio vanrede mere u energetskom sektoru Vlada Ukrajine usvojila je odluku o produženju vanrednih mera u energetskom sektoru.

Napominje se da se efekat hitnih mera produžuje do 17. jula.

15. februar u Ukrajini je uvedeno vanredno stanje u elektroenergetskom sistemu zemlje, zbog nedostatka uglja koji se dovozio iz Donbasa.

Trećeg marta Donjecka Narodna Republika je donela odluku da se nametnu kontra-sankcije protiv Ukrajine nakon što je Kijev nije sprečio radikalne grupe da nekoliko dana blokiraju prevoz robe iz Donbasa.

Tilerson: U predlogu novih sankcija Rusiji ima nekoliko problematičnih elemenata Američki državni sekretar Reks Tilerson izjavio je da u nacrtu zakona o novim sankcijama Rusiji ima „nekoliko problematičnih elemenata“.

Tilerson je rekao da se nada da će diplomate uspeti da postignu napredak u dijalogu s Rusijom, a da će, ukoliko to ne bude uspešno, saopštiti senatorima da je došlo vreme za nove sankcije.

On je dodao da „razume i podržava takvu mogućnost“.

Kongres SAD objavio je nacrt zakona o novim sankcijama Rusiji, na osnovu kojih ruskim bankama ograničenje roka finansiranja može da bude smanjeno sa 90 dana na 14, sledi iz dokumenta.

Na osnovu važećih ograničenja, američkim građanima i kompanijama zabranjeno je da odobravaju kredite ruskim bankama ili pravnim licima koja su s njima povezana na rok duži od 90 dana. Sve ostale transakcije s njima su dozvoljene.

Nacrt podrazumeva i ograničavanje rokova za finansiranje ruske energetike. Kompanijama i fizičkim licima biće zabranjeni svi poslovi koji uključuju finansiranje i odobravanje kredita na rok duži od 30 dana.

Američki saveznici i partneri u Evropi, Aziji i na Bliskom istoku traže od Vašingtona da poboljša odnose s Rusijom, izjavio je Tilerson.

„Saveznici, partneri, veliki i mali, i to bez izuzetka… u Evropi, na Bliskom istoku, u Jugoistočnoj Aziji govore: ’Molim vas, pozabavite se odnosima s Rusijom, oni moraju da budu poboljšani‘. Oni su uvereni da će pogoršanje ovih odnosa pogoršati njihovu situaciju“, rekao je Tilerson tokom rasprave u Senatu SAD. 

Prema njegovim rečima, SAD i Rusija u ovom trenutku vode dijalog na više nivoa. 

„Ono što nazivam strateški krupnim pitanjima — možemo li da sarađujemo u Siriji, kako ćemo rešavati Ukrajinu, pitanja sajber-napada — sada se o tim pitanjima razgovara na mom nivou s mojim partnerima u Ministarstvu inostranih poslova i ponekad s pristupom Kremlju“, saopštio je Tilerson.

Nemačka: Razumni odnosi sa Rusijom, ali s pozicije sile Nemačka je zainteresovana za razumne odnose s Rusijom, ali "s pozicije sile", izjavila je nemačka ministarka odbrane Ursula fon der Lajen na zasedanju Komiteta Evropskog parlamenta za međunarodne odnose i Potkomiteta za bezbednost i odbranu u Strazburu.

„Naš stav je ovakav: želimo razumne odnose s Rusijom, ali znamo da to mora da se dešava s pozicije sile. Mora da bude jasno da smo zainteresovani za rešavanje sukoba samo za pregovaračkim stolom i nikako drugačije“, rekla je ministarka odgovarajući na pitanje kako Nemačka ocenjuje „pretnju koja dolazi iz Rusije“. 

Odnosi NATO-a i Rusije zaoštrili su se 2014. godine posle državnog prevrata u Ukrajini. Na samitu u Varšavi u julu 2016. Alijansa je odlučila da u Litvaniji, Letoniji, Estoniji i Poljskoj razmesti svoje bataljone.

Govoreći o Litvaniji, ministarka je naglasila da tamo služe vojnici iz Nemačke, Norveške i Holandije. Prema njenim rečima, Nemačka razume kakvo značenje ima zaštita istočnih granica, zbog čega je uverena da je neophodno da podrži „prijatelje na istoku“.
Ukrajina - iz minuta u minut -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sistem vrednosti koji dominira Zapadom je „doneo haos“, smatra mađarski premijer


Visoki zvaničnik te militantne grupe izjavio je da će se ona pretvoriti u čisto političku stranku ako Palestinci dobiju svoju državu

EU mora da dokaže da nije vazal Sjedinjenih Država, izjavio je francuski predsednik u uvodnom govoru


Dinamika bojnog polja značajno se promenila u korist Rusije, rekli su zvaničnici Bele kuće


Ruske trupe su, nakon uspeha u Očeretinu, uspele da razviju svoj uspeh još dalje. Jurišne grupe Oružanih snaga Rusije iz sastava 15. motorizovane brigade i bataljona specijalnih s


Ostale novosti iz rubrike »