BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Daleko od očiju običnih smrtnika: Strogo čuvane sovjetske tajne

Daleko od očiju običnih smrtnika: Strogo čuvane sovjetske tajne
17.09.2017. god.


Saznajte više o sovjetskim naučnoistraživačkim centrima za nuklearno i biološko oružje, podzemnim bazama ratne mornarice, moćnim radarima i prvom sovjetskom hadronskom kolajderu. Izdanje Russia Beyond vam predstavlja najveće tajne Sovjetskog Saveza.  

 


Sovjetski Savez je tokom 1980-ih započeo izgradnju velikog hadronskog kolajdera u naučnom centru „Protvino” u Moskovskoj oblasti. Na dubini od 60 metara konstruisan je tunel u obliku prstena dugačak 21 kilometar. Kada se SSSR raspao istraživanja su obustavljena, ali naučnici i dalje vode računa o kolajderu nadajući se da će projekat ponovo zaživeti.

 

Laboratorija za istraživanje jonosfere pod nazivom Multifunkcionalni sistem SURA nalazi se u Nižegorodskoj oblasti. Prvobitno je služila u vojne svrhe – ovde su proučavane nove metode klimatskog oružja sve dok 1977. godine Organizacija ujedinjenih nacija nije zabranila takva istraživanja. Od tada se SURA koristi samo za proučavanje jonosfere.

Napušteni raketni kompleks „Dvina” nalazi se na području današnje Letonije. Dobio je ime po Zapadnoj Dvini, najvećoj letonskoj reci. Kompleks je imao četiri silosa za lansiranje balističkih raketa R-12 koje su mogle da pogađaju metu na udaljenosti od 300 do 3500 kilometara.

Sovjetski virusološki centar u vojnom naselju Zagorsk-6 u Sergijevom Posadu (Moskovska oblast) poznat je po proučavanju bakteriološkog oružja. Kada je 1959. godine grupa poslanika iz Indije donela u Sovjetski Savez velike boginje, naučnici su to iskoristili i napravili novo bakteriološko oružje „Indija-1”. Bakterijsku kulturu su smestili u Zagorsk-6, koji i danas ima status zatvorenog naselja.

Kuća akademika Andreja Saharova koji je projektovao prvu sovjetsku atomsku bombu.

U gradu koji se zvao Arzamas-16 stvarano je sovjetsko nuklearno oružje. Grad je dugo bio zatvoren, pa radnici i članovi njihovih porodica nisu smeli da ga napuste. Danas se ovaj grad zove Sarov i u njemu se još uvek vrše istraživanja nuklearnog oružja.

U tajnoj podzemnoj bazi „Objekat 825 GTS” u gradu Balaklava na Krimu sovjetske podmornice su uvek držane u pripravnosti za nuklearni napad. U ovaj veliki kompleks moglo je da stane 14 podmornica. Danas je pretvoren u muzej i otvoren za javnost.

Tajni grad Sverdlovsk-45 osnovan je u blizini lokalnog postrojenja za obogaćivanje uranijuma. Bio je meta stranih obaveštajnih službi. Blizu grada je oboren čuveni pilot Frensis Pauers u špijunskom avionu U-2. Nekadašnji Sverdlovsk-45 danas se zove Lesnoj i još uvek ima status zatvorenog grada.

Radari „Dnjepar-M” i „Dnjestar-M” nalazili su se u zatvorenom gradu Skrunda-1 u zapadnoj Letoniji. Oni su pokrivali čitavu zapadnu Evropu i mogli su da detektuju svako lansiranje balističke rakete na tom području. Devedesetih godina Skrunda-1 je napuštena i danas liči na grad duhova.

Tajni rezervni centar za upravljanje sovjetskom ratnom mornaricom „Objekat-221” ili „Nora” („rupa”) nalazio se u blizini Sevastopolja na Krimu. Ovaj ogromni kompleks bio je zaštićen od nuklearnog napada. Iz njega se moglo upravljati čitavom Crnomorskom flotom.

Fotografija iz slobodnih izvora.

Zbog presušivanja Aralskog jezera ostrvo Vozroždenije je pre nekoliko godina postalo deo kopna. U sovjetsko doba ovde je testirano bakteriološko oružje. Na ostrvu su se nalazile jedinice ratne mornarice i vazduhoplovstva, kao i naučni centri. Detalji njihovog rada još uvek su pod pečatom državne tajne.

Boris Jegorov,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona

U periodu renesanse, koji je obilovao kulturnim i društvenim p


Električni alati su neizostavni deo svake majstorske radionice, pružajući ne samo efikasnost, već i olakšavajući mnoge radne procese. Sa sve većim napretkom tehnologije, postali su sve sofisticiraniji i prilagođeni...


Ostale novosti iz rubrike »