BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Deset sovjetskih aviona koji su doneli pobedu u Drugom svetskom ratu

Deset sovjetskih aviona koji su doneli pobedu u Drugom svetskom ratu
20.07.2017. god.


Vazdušne snage su bile odlučujući faktor koji je usporio nacistički napad na SSSR 1941. i nakon četiri godine rata doneo apsolutnu pobedu nad Trećim Rajhom. Ta pobeda bez sumnje ne bi bila moguća bez hrabrih pilota. „Ruska reč“ se priseća deset sovjetskih aviona koji su upropastili Hitlerove planove.

Jak-3

Jak-3 / Jurij Koroljov/RIA NovostiJak-3 / Jurij Koroljov/RIA Novosti

Tip: Lovac
Jak-3, poboljšana varijanta aviona Jak-1, bio je naoružan sa dva mitraljeza Berezin UBS 12,7 mm i jednim topom ŠVAK 20 mm. Bio je u mogućnosti da razvije brzinu od 655 kilometara na sat. Proizvedeno je 4.858 primeraka i 1944. godine je postao avion koji je oborio najveći broj lovaca Luftvafea. Prema knjizi „Poznati borci Drugog svetskog rata“ Vilijama Grina, nemačka avijacija je svojim jedinicama na istočnom frontu preporučila da „izbegavaju okršaj ispod 5000 metara sa lovcima Jakovljeva, kojima nedostaje hladnjak ulja ispod kljuna”.

Poznati francuski puk „Normandija – Neman“, koji se borio u SSSR-u, koristio je avione Jak-3 od 1944. i sa njima odneo 99 pobeda od svojih 273. Marsel Albert, kapetan ove jedinice, smatrao je da je Jak-3 superioran u odnosu na najpoznatije u to vreme P-51 Mustang i Supermarine.

Iljušin Il-4


 

Tip: Srednji bombarder

Robustan i efikasan uređaj. Proizvedeno ih je više od 5.000, i svi ovi avioni su bili korišteni u taktičkim prodorima linije fronta. Il-4 je mogao da ponese do 1.000 kg bombi i 1.500 jedinica ispod krila. Takođe se najviše koristio kao protivbrodski i protivpodmornički avion u Crnom i Baltičkom moru. Upravo je on bio dodeljen Severnoj floti i zajedno sa drugim modelom Iljušin DB 3, imao je čast da 7. avgusta 1941. učestvuje u prvom napadu na Berlin pošto je preleteo 1765 km neprijateljske teritorije.

Tupoljev Tu-2

Tu-2 / wikipediaTu-2 / wikipedia

Tip: Srednji bombarder

Jedan od najznačajnijih aeronautičkih dizajna Drugog svetskog rata, Tu-2, zahvaljujući svojoj brzini i izdržljivosti te fiksnim frontalnim automatskim puškama ŠVAK 20 mm, oborio je puno nemačkih aviona, bacao na neprijatelja do 4.000 kg bombi. Nakon bombardovanja rumunskih fašista u bici za Staljingrad, korišten je protiv nemačkih tenkova u Kursku, u operaciji „Bagration“ u Belorusiji 1944. godine.  Koristio se u operacijama u Rumuniji, Mađarskoj, Poljskoj i bici za Berlin, a kasnije, nakon početka rata protiv Japana, u Mandžuriji.

Zanimljivo je da je ovaj avion projektovao poznati konstruktor Andrej Tupoljev za vreme boravka u konstruktorskom birou CKB-29 NKVD, odnosno u zatvoru.

Petljakov Pe-2

Tip: Laki bombarder

Brz, lako upravljiv, efikasan i otporan, možda su mu zato sovjetski piloti dali nadimak „Peška“ (pijun). Njegovog dizajnera Vladimira Petljakova, koji je zatvoren 1937. i takođe radio u gorepomenutom CKB-29, oslobodio je Staljin, zapanjen mogućnostima aviona. Pe-2 je mogao da razvije brzinu od 580 km/č. Posada se sastojala od pilota, navigatora i artiljerca. Bio je naoružan sa dva mitraljeza 7,62 mm ŠKAS na nosu i repu, a 1942. godine je dobio i mitraljez Berezin UB u kupoli. Neki bombarderi su bili opremljeni bacačima granata sa padobranom DAG-10. Osim toga, Petljakov Pe-2 bio je sposoban da ponese do 1.600 kg eksploziva.

Nemački pilot oboren iznad Babrujska (Belorusija), izvesni A. Mudin, rekao je da je Pe-2 jedan od najboljih sovjetskih aviona: „To je brz avion, dobro naoružan i opasan po neprijatelja”.

Iljušin Il-2

Il-2 / Fjodor Levšin/RIA NovostiIl-2 / Fjodor Levšin/RIA Novosti

Tip: Lovac bombarder

Avion presudan za pobedu SSSR-a protiv nemačke vojske. Imao je dva mitraljeza Berezin 12, 7 mm, dva ŠKAS-a od 7,62, dva topa 23 mm Vja-33s, nosio 600 kg bombi, i rakete RS-132 i RS-83. Ruski piloti su mu dali nadimak „leteći tenk”, a Nemci „Beton Flugzeug” (betonski avion) i „Schwarz Tod” (crna smrt).

Za vreme rata ukupno je proizvedeno 36.183 aviona, što ga čini najbrojnijim modelom u istoriji vojne avijacije i jednim od najbrojnijih u čitavoj istoriji avijacije.

Ideja za sovjetski jurišni avion nastala je 30-ih godina. Il-2 je dizajnirao Sergej Iljušin 1938. godine. Sam Iljušin je predložio Staljinu neobičnu za to vreme ideju „letećeg tenka“, te tražio dozvolu za dizajn i konstrukciju. Ideja je odobrena i naručena su dva prototipa.

Lavočkin-5

Lavočkin-5 / wikipediaLavočkin-5 / wikipedia

Tip: Lovac

La-5 je u početku bio daleko slabiji od najboljih aviona Luftvafea, ali se kasnije pokazao vrlo korisnim u okršajima na malim visinama. Najbolji rezultati su postignuti ispod 3.000 metara. Ukupno je proizvedeno 9.920 ovih aviona. Neki su opremljeni sa tri automatske puške B-20. Poznati sovjetski pilot Aleksej Maresjev leteo je na njemu nakon amputacije nogu.

Petljakov Pe-8

Pe-8 / WikipediaPe-8 / Wikipedia

Tip: Teški bombarder

Jedini teški bombarder sa četiri motora izgrađen u SSSR-u za vreme Drugog svetskog rata bio je u mogućnosti da ponese do 5.000 kg eksploziva i bombardovao je Berlin još u avgustu 1941. 93 aviona su se naširoko koristila u svim vrstama misija – od bombardovanja mostova preko Volge u zimi 1941. do železničkog čvora Orša za vreme Kurske bitke 1943. godine.

1942. godine na jednom Pe-8 sovjetski ministar spoljnih poslova Molotov je poleteo u SAD kroz vazdušni prostor pod kontrolom Luftvafea, da bi se sastao sa tadašnjim američkim predsednikom Ruzveltom i pregovarao o otvaranju novog fronta protiv nacističke Nemačke.

Jakovljev-9

Jak-9 / WikipediaJak-9 / Wikipedia

Tip: Lovac

Jednomotorni avion sa niskim krilom. U godinama Drugog svetskog rata je proizvedeno 16.769 ovih aviona. Prvi je isporučen u oktobru 1942. godine, a ubrzo su Jak-9 poslati u Staljingrad. Jak-9T, opremljen protivtenkovskim topom Nudeljman-Suranov NS P-37, naširoko se koristio protiv neprijatelja u Crnom moru.

Zanimljivo je da su neki avioni Jak-9 korišteni za pratnju američkih B-17 i B-24 koji su izvršavali zadatke u Rumuniji. Pred kraj rata on je bio prvi sovjetski avion koji je srušio nemačkog lovca  Messerschmitt Me-262. 

 
Tupoljev TB-3

Tip: Bombarder

TB-3 je naizgled bio zastareo za borbe 40-ih godina (1930. je bio prvi bombarder sa četiri motora koji je koristio konzolna krila). U Drugom svetskom ratu su ga koristili kao teretni avion.

Paradoksalno, ali više od 500 starijih TB-3 preživeli su „pokolj“ sovjetskog ratnog vazduhoplovstva od strane Luftvafea u ranim fazama invazije i brzo su počeli da ih koriste u noćnim napadima. Od tada učestvuju u velikim bitkama kod Smolenska, Moskve, u opsadi Lenjingrada, Staljingrada i Kurska.

Polikarpov Po-2

Po-2 / WikipediaPo-2 / Wikipedia

Tip: Višenamenski avion

Jedan od aviona koji se najviše proizvodio u istoriji avijacije – 33.000. Nadimak mu je „Kukuruznik“ pošto je koristio kao zaprašivač useva.

Kada su Hitlerove trupe prešle rusku granicu, u zemlji ih je bilo 13.000, koje su brzo prilagodili za noćne misije i propagandu, jer su nosili mikrofone i zvučnike.

Nadežda Vasiljevna Popova, junakinja Sovjetskog Saveza, član 588. puka za noćno bombardovanje, legendarne jedinice poznate Nemcima kao Nachthexen (Noć veštica), jednom prilikom je izbrojala 42 pogotka u njen Po-2!

Haime Nogera,
Ruska reč



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »