BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Karta Sirije

Karta Sirije
01.07.2017. god.


Pitala me je strina Smilja jedan dan da joj objasnim šta se to pa dešava više u toj Siriji toliko? Ispostavilo se da to nije ni malo lak zadatak.

Uopšte nije jednostavno, makar kada pogledate crte razgraničenja, bar najokvirnije razumjeti zaraćene strane i odnose među njima. Posebno zato što se o ovoj, nekada primjernoj zemlji za bliskoistočne uslove, izvještava pristrasno i navijački od strane medija sa Zapada, čiji stavovi dominiraju i u diskursu medija u Srbskoj.

Kod nas se iz svijeta naprosto vijesti prepisuju, voditelji u političkim emisijama prekidaju goste ako se služe paralelama sa svjetskom politikom ili se globalnim dešavanjima uopšte bave, a naša diplomatska mreža je decenijama uhljebljenje slabo poznatih stranačkih šrafova, namjesto budžetsko i intelektualno ulaganje na opštu korist. Migrantska kriza je pokazala da dešavanja u zemljama kao što je Sirija, uopšte nije nešto čiji se efekti ne mogu osjetiti i kod nas.

U Siriji su u martu ove, zagazili u sedmu godinu krvoprolića, u čijem produženju učestvuje većina razvijenog svijeta. Ne samo da strane zemlje imaju svoje vojne trupe na teritoriji nesrećne Sirije, već i neki susjedi, kao što je Turska, nakon ruskog razotkrivanja široj međunarodnoj javnosti njihove trgovačke i protiv Kurda savezničke veze sa Islamskom državom, svojim kopnenim trupama ulaze u granice suverene zemlje po zakonima UN i zaposijedaju znatnu teritoriju.

Kad pogledate kartu unutrašnjih granica (kod nas bi rekli entitetskih prije Dejtona) odmah vam nije dobro. Pa da to oposlimo.

LEGENDA, MIT, SKASKA

1. Crvena – Sirijska Arapska Armija
, čiji vrhovni komandant je Bašar Al Asad, te njegovi saveznici Hezbolah iz Libana, Iran, Iračke šiitske milicije, Ruska Federacija. I da odmah razočaramo one koji nikad ništa nijesu detaljno pratili u Siriji, tu je situacija još i jasna.

2. Zelena – Čitav niz grupa i grupica
, kojima je zajedničko da su religijskim opredjeljenjem muslimani suniti, da su u političkom smislu islamistički orijentisani, da su protivnici Asada i kao sekularnog vođe, i kao pripadnika alavita (abrevijacije šiitskih muslimana). Njih podržavaju prije svega Turska, zatim Jordan, Saudijska Arabija, Katar, SAD i EU. To ih ne sprečava da na više frontova ratuju jedni protiv drugih, a na nekima su saveznici Islamske države. Zbog toga su i unutar zelene mase na karti, neki predjeli označeni drugom nijansom zelene. Rusi neke od njih uopšte ne posmatraju odvojeno od ID, dok se „zapadni saveznici“ i ostali arapski protivnici sekularizma grozomorno ljute kad ih Vazdušnokosmičke snage Ruske Federacije bombarduju.

3. Žuta boja – Kurdske snage. Ni tu, nažalost po izletne pratioce Sirijskog problema, stvar nije monolitna. Kurdi imaju najmanje tri veće i različite vojne komande u Siriji, osim što se protežu u najmanje tri države u kojima imaju vojne snage (Turska, Sirija, Irak). Iz razloga prostog preživljavanja, (Turci s jedne, islamisti s druge) oni su najažurniji borci protiv ID. Jedan dio je sa Asadom u braku iz potrebe (npr. jedna četvrt u Alepu je kurdska), koji će se raskidati u slučaju poraza zajedničkih neprijatelja. I to onoliko koliko Kurdi budu tražili autonomiju unutar Sirije, na prostorima koje su izborili oružjem. A izborili su mnogo, i oni su zapravo uz Asada najozbiljniji protivnik Islamske države, te se ozbiljno primakli Raki, gradu koji Zapad medijski tituliše za njihovu prestonicu. Bez obzira na savezništvo sa Turskom u NATO, SAD su kod dijela Kurda razmjestile dio svojih kopnenih snaga i snadbdijevaju ih borbenom tehnikom i podržavaju iz vazduha, upravo zbog (medijski) loših rezultata u ranijem neiskrenom bombardovanju ID u odnosu na ruski učinak.

4. Crna boja – Islamska država (prije i kasnije skraćenica: ID). Grupacija koja se zasniva na brutalnom utjerivanju šerijatskog zakonika u svakodnevni život 21. vijeka, u kojem dominira električna energija i uređaji sa mikroprocesorima i digitalnim kamerama. Svirepim kažnjavanjem neposlušnih i zvjerskim video-snimcima smaknuća ratnih zarobljenika. Mišljenja sam da je licemjerno nešto što već godinama opstaje u ratnim uslovima, naziva tzv. Islamska „država“. To je svakako država i to takva, kakvu bi voljeli vidjeti u svojoj kući mnogi plemenitaši ogrezli u naftnom luksuzu, širom Arabijskog poluostrva. U javnosti se, navodno, niko ne pojavljuje kao njihov saveznik, ali korijene njenog nastanka treba tražiti najviše u Saudijskoj Arabiji i SAD. U prvom slučaju finansijskim, u drugom slučaju geopolitičkim djelovanjem. Americi, čak i danas, postojanje ID uopšte nije veliki politički problem.

LOKALIZACIJA HARDVERA

Situacija je sa jedne strane vrlo slična onoj u bivšoj Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini. Ali i nije, jer svaki rat ima svoje zakonitosti. Primjera radi, antiislamisti koje podržava Rusija, u našem slučaju nijesu imali stolicu u UN, već je Vojska Republike Srpske bila „pobunjenička“ za zapadne medije. Bez imalo sentimenta kakav ispoljavaju prema „pobunjenicima“ danas. Tad je stolica u UN bila velika stvar za SAD i saveznike. Svako doturanje, pa i humanitarne pomoći iz Srbije, računalo se kao agresija.

Tako i danas. Primjera radi, niko ne pominje da su u Cazinskoj krajini postojale dvije enklave. Jedna je bila u savezu sa Srbima i vodio je Fikret Abdić, a druga je bila za centralnu komandu u Sarajevu i lojalna Aliji Izetbegoviću, koji je opet mandat za predsjednika uzeo na ime ovog prvog. Činjenica da su muslimani ratovali protiv muslimana u ratu u BiH, po školskom udžbeniku daje definiciju građanskog rata. No, ni to niko ne pominje, jer treba opravdati vojnu agresiju na Srpsku, a kasnije i na Srbiju od strane NATO. I reći da je za to sve kriva Srbija.

Čućete u medijima o Siriji, kao i u slučaju rata u bivšoj SR BiH, samo o enklavama gdje su okruženi islamisti koje sponzoriše NATO. Kao u slučaju u medijima naduvavanog slučaja istočnog Alepa. A ima ih na svim stranama, i one mogu puno govoriti o savezima na terenu. Najlakše demontiraju sve priče o umjerenosti sponzorisanih islamista, obzirom da neke od tih enklava ne bi mogle preživjeti bez određene vrste saveza sa ID, niti bi neke enklave ID mogle živjeti bez kopnenog doturanja hrane i opreme iz susjednih zemalja, obzirom da nemaju ozbiljne vazduhoplovne snage.

KO JE POČEO I KO JE U PRAVU?

Toliko je davno počelo, da se više niko tačno ni ne sjeća zašto. Sve je bilo dio histerije „Arapskog proljeća“, kojim su bezvlašće i klanica doneseni u čitav niz arapskih država. Najčešće je dolazilo do promjene vlasti, osim u slučajevima kada je ta vlast lojalna zemljama NATO, kao u slučaju Bahreina, gdje su demonstracije krvavo ugušene, pucanjem bojevom municijom po demonstrantima. Bašaru al Asadu je zamjerano što je postupio isto tako, nasilno razbijajući (kod njega naoružane) demonstrante, jer se od njega očekivalo da podijeli sudbinu Moamera el Gadafija. Teško da ga se može kriviti što na to nije pristao.

Ono što mediji sa Zapada u najširem smislu nazivaju „pobunjenicima“, naoružani su prije svega iz Turske i Saudijske Arabije, ali i iz zauzetih vojnih baza Sirijske Arapske Armije (čitaj JNA), te su zaposjeli veliku teritoriju na kojoj su uveli šerijat. Razlike „umjerenih“ i „državnih“ islamista su vidljive samo onima sa Zapada koji sa ovim prvim imaju dobre odnose i osigurane dilove za eksploataciju sirijske nafte, a sa ovim drugim ne mogu postići tako dobre ugovore. U svim ostalim slučajevima to su svjetonazori od kojih bi se rodbini Angele Merkel digla kosa na glavi.


Sigurno bi se uvidom u situaciju na terenu, mnogi zgadio i na Asadovu sekularnost u praksi, obzirom na reputaciju sljedbenika ajatolaha Homeinija i kasnijih nasljednika vjerske države u Iranu, ali činjenica je da makar u propagandnim video klipovima sa Ju Tjuba koje postavlja SAA, možete da ne čujete „Alah uekber“ svakih pola sekunde. Što kod protivnika nije moguće.

Glavna moć pobunjenika se zasniva na tome da gotovo od samog početka rata kontrolišu i velike teritorije i granice sa susjednim državama. Iz Jordana, Turske i Libana dolazi ljudstvo i logistika, dok im je izlaz na more onemogućen. Satelitski snimci doturanja ljudstva i tehnike, sve one koji pomažu Asadove protivnike, jasno osuđuje kao remetioce međunarodnog poretka kakav se njeguje u UN. Izolovani Asad polagano počeo gubiti rat, dok se pobunjenici nijesu primakli ruskoj pomorskoj bazi u Tartusu. Tad se Rusija sjetila da je supersila.

SIRIJA KAO RAČUN BEZ KRČMARA

Uz otvoreno rusko uključivanje u rat, došlo je do najmanje dvije velike promjene na sirijskoj šahovskoj tabli. Na njoj je Bašar al Asad još uvijek formalni kralj sa tronom u UN, a kraljica je Ruska Federacija, uz čiju podršku on i opstaje.

Prva promjena je agresija Turske na teritoriju jedne suverene zemlje, a druga je ista takva agresija, sa manjim brojem svojih vojnika na tlu, koju provodi koalicija na čelu sa SAD.

Turska je, osim obarajući ruski avion Su-24 nad teritorijom Sirije, ušla svojom kopnenom vojskom unutar granica suverene zemlje, u cilju razdvajanja sirijskog Kurdistana. (Tamno zelena boja na karti, koja razdvaja dvije žute teritorije) Na područje koje je kontrolisala ID, lako su mogli ući Kurdi i to je trebalo spriječiti, te im teritoriju što više smanjiti.

Činjeno je to pod izlikom da se ratuje protiv ID, koja je držala granične prelaze prema Turskoj, ali kada snage zvaničnog Damaska presijecaju snage ID i potiskuju ih prema Raki, praveći liniju fronta sa Turskim snagama, to opravdanje prestaje da postoji. Iz tog razloga, dio crte razgraničenja koji je postojao između „umjerenih“ islamista i Turske sa jedne, te proameričkih Kurda sa druge, zaposijedaju snage Bašara al Asada. (Blaže crvena boja na zapadnom dijelu teritorije zaposjednute od strane Turske) Na taj način Turska nema opravdanje za dalju teritorijalnu agresiju, pa se okreće logističkom stvaranju brigade Sultan Murat, koja ratuje sa istočnim demografskim krilom Kurda, koji su u boljim odnosima sa Asadom.

TRAPAVI TRAMP I KRVOLOČNA MU VOJSKA

SAD su u Siriji istinski agresor. Ništa drugačije nego što su to činili 1999. godine u Srbiji. Nakon epizode na Kosovu, više ne gajimo iluzije da će ikakav međunarodni sud poslati u zatvor američke političare i vojnike koji bez dozvole vlade u Damasku ili barem Savjeta bezbjednosti UN, bombarduju ne samo na teritoriji suverene Sirije, već bombarduju i snage samog Asada.

Paradoksalno je da to čine mnogo više sada, nego ranije kada se Ruska Federacija uopšte nije aktivno ni uključila u sukob. A to čine upravo zato što je do tada vlada polako gubila rat. (Promjenu najbolje možete uočiti posmatrajući naslovnu, a onda ovu kartu iz novembra 2015.) Asad je uz rusku podršku polako, skoro jedva primjetno, počeo da napreduje i pobjeđuje ID, ali i pobunjenike. To je ono što SAD nikako ne mogu dopustiti.

Prvo veliko, a otvoreno miješanje SAD u ratni sukob u Siriji, bilo je napad krstarećim raketama na aerodrom vladinih snaga, koji je služio da Tramp domaćoj javnosti pošalje još jednu poruku kako nije u dobrim odnosima sa Rusijom. Osim što je to sve u suprotnosti sa njegovim predizbornim obećanjima, pokazuje se i da Trampa kao predsjednika vojska uopšte puno ne konsultuje oko svojih akcija na terenu.

Vojska SAD se uopšte ne brine oko toga, kako će javnosti koja još uvijek vjeruje da postoji međunarodno pravo, objasniti svoje obaranje vazduhoplova SAA, ili direktno bombardovanje vladinih snaga u okolini grada Al Tanf. Njima je na toj poziciji naprosto bilo ključno da se spriječi oslobađanje autoputa Damask – Bagdad. Time bi se Damasku kopnenim putem i bez većih komplikacija mogla dostavljati pomoć iz šiitski dominantnog Iraka i Irana, što bi samo po sebi moglo okončati rat loše po pobunjenike. I Amerikance tu nije puno briga kakav će utisak ostaviti, jer su sve prilike da su taj cilj ostvarili, odnosno da su Rusi nemoćni da Asada efektivno zaštite od agresije. Rusima je tu više cilj da Asad opstane i zauzme što veći dio teritorije od ID, a pobunjenike ostaviti ili za kasnije, ili za pregovore. Asad drži veliki dio snaga ID u okruženju, nastojeći da enklavu Deir Ez-Zor, koja godinama odolijeva u sred teritorije ID, spoji sa dva puta oslobađanom Palmirom.

Drugi cilj SAD je da Kurdi sa sjevera, koji su trenutno njihovi saveznici, uzmu mnogo veći dio naftnih polja u pustinji, kako bi američki biznismeni spremno dočekali neki sirijski Dejton. Kurdi trenutno drže Raku u potpunom okruženju, Ugovori gdje bi se za naftu obnavljala zemlja sa više entiteta kao u slučaju Iraka, nešto je čemu se nadaju sponzori obe američke političke stranke.

IMA LI KRAJA?

Kraj je, kao i početak ovog rata, izvan granica Sirije. Stvari tako stoje, da uz neprestano doticanje ljudstva i tehnike sa strane, ovaj rat može potrajati tačno onoliko koliko bude u cilju tim linijama snadbdijevanja. Asad bi uz rusku pomoć mogao da zaštiti ustavni poredak i iščisti većinu strateških pozicija neophodnih za opstanak njegovih alavita, ali teško da će se to desiti na dijelovima gdje pobunjenici imaju kopnenu vezu sa Turskom.

Svi koji su u Siriji posijali i i dalje siju smrt, imaju neko smiješno i lažno opravdanje zašto to čine. U tom svjetlu, ruska priča o borbi protiv terorizma i zaštiti međunarodnog poretka dođe još i najuvjerljivija. A, naravno, i to je laž.

Svi su tamo isključivo i samo zbog nafte.

Rusi i zbog toga jer gubljenjem pozicije u Siriji ne bi imali više ni jednu bazu na Sredozemnom moru. Podsjetimo se kako je rukovodstvo Crne Gore prvi put u njenoj istoriji ponižavajuće odbilo zakasnilu i gotovo iznenađujuću ponudu Ruske Federacije za otvaranjem pomorske baze. Rusi su se onda odlučili identifikovati sa agresivnom, bombarderskom politikom SAD i vratiti se u geopolitičku igru. Doduše, poštujući gotovo uvijek Povelju UN.

Amerikanci i Turci imaju takođe oprečne interese, posebno u vezi politike prema Kurdima, ali i uticaj arapskih zemalja na čelu sa Saudijskom Arabijom nikako nije zanemariv i suprotstavljen drugima. Ovo sve ukazuje na to da će rat biti produžavan po modelu kakav smo iskusili u bivšoj Socijalističkoj Republici BiH, te da je naizvjesnije da će mir biti ostvarivan nekom kombinacijom sa strane dirigovanog rata i pregovora, ali tek u trenutku kada ID bude neutralisana kao bilo kakva značajna prijetnja.

Sve u svemu, to znači da ćemo o kartama u Siriji još pisati.

Nažalost.

Piše: Dani(j)el Simić
Frontal

Čitajte više na 
Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »