BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako Rusi prave specijalne jedinice od delfina i foka?

Kako Rusi prave specijalne jedinice od delfina i foka?
25.05.2017. god.
Prstenaste i bradate foke, sive grenlandske foke, kitovi beluge i obični delfini – to su pripadnici novih „specijalnih jedinica“ ruske armije koji će čuvati ulaze u vojnopomorske baze, tražiti podvodne mine i u slučaju potrebe uništavati sve nezvane goste u ruskim teritorijalnim vodama.


Ministarstvo odbrane Rusije ne namerava da otvoreno govori o odredu morskih superubica. Vojna lica se nikada ne dotiču te teme, kao da ona uopšte i ne postoji. Zna se, međutim, da u Murmansku (na severu Rusije) i Sevastopolju (na Krimu) postoje dva supertajna centra za obuku morskih sisara. To su Murmanski biotehnološki institut i Sevastopoljski okeanarijum. U njima se obučavaju podvodne specijalne jedinice.

Ministarstvo odbrane po zakonu ne može kupiti ni ekser bez zvanične objave na sajtu državnih nabavki, a prošle godine je na tom sajtu objavljen zahtev za nabavku delfina. U avgustu 2016. godine vojska je na tenderu kupila pet delfina – dve ženke i tri mužjaka od tri do pet godina starosti. Svaki delfin je koštao 350.000 rubalja (6.150 dolara).

Morski sisari se za vojne potrebe obučavaju još od doba Sovjetskog Saveza, rekao je za „Rusku reč“ saradnik Južnog naučnog centra Ruske akademije nauka Genadij Matišov, koji se nekada bavio sastavljanjem programa za obuku morskih sisara.

„Njihova glavna namena je čuvanje akvatorijuma najvažnije vojnopomorske baze od podvodnih diverzanata. Na primer, delfini se „muvaju“ na ulazu u zaliv, i čim primete nezvanog gosta odmah javljaju operateru na obalskom stražarskom objektu. Ako od njega dobijaju odgovarajuću naredbu, mogu samostalno da unište neprijatelja. U tu svrhu nose specijalne ’delfinske’ brnjice sa oštrim šiljkom“, rekao je Matišov za „Rusku reč“.

Pored toga, životinje se dresiraju da traže torpeda, mine i druga potonula vojna eksplozivna punjenja na dubini do 120 metara.

Kako je sve počelo?

Valentin Smirnov, konstruktor strateških raketa „Topolj“, „Jars“ i „Bulava“, ispričao je dopisniku „Ruske reči“ kako su konstruktori tokom 1980-ih testirali protivpodmornički sistem „Medvedka“ i tom prilikom su „izgubili“ jedan torpedo. On je potonuo umesto da ispliva sa kompletnom telemetrijskom aparaturom na području koje je bilo označeno kao cilj.

Tada ga gnjurci nisu pronašli u gomili podvodnog otpada i predmeta slične konstrukcije na dnu morskog poligona. Međutim, u pitanju je bila najmodernija tehnologija koja se nije mogla ostaviti na dnu mora, jer su konstruktori morali da podnesu raport vojnom vrhu. Tada je neko od mornara predložio da se telefonira okeanarijumu.

Smirnov u memoarima piše da su se tada mnogi smejali tom predlogu, ali je situacija bila bezizlazna, pa su se konstruktori odlučili na taj rizičan korak. Bili su zapanjeni kada je delfin za nekoliko minuta pronašao potonuli torpedo, pa je čak uspeo i da namakne na njega uže.

Smirnovu ni samom nije jasno kako je životinja uspela to da uradi.

Kasnije je počelo obučavanje delfina za desantiranje iz helikoptera, tako da su oni postali pravi specijalci koji se mogu prebaciti na bilo koji „vodeni“ položaj radi rešavanja borbenih zadataka.

Međutim, program je obustavljen 1991. godine posle raspada SSSR-a.

Arhivska fotografija MMBIArhivska fotografija MMBI

 

Koje životinje sada koristi mornarica?

Od samog početka su pored delfina obučavani i kitovi beluge, jer imaju vrlo osetljive sonare.

 

Rukovodstvo mornarice je planiralo da postavi beluge kao stražare na ulaze u zalive. Bilo je predviđeno da ukoliko otkriju neprijatelja jave to dreseru, a on da pusti iz kaveza foke-ubice.

 

Arhivska fotografija MMBI. Arhivska fotografija MMBI.

 

Međutim, SSSR nije imao aparaturu koja može obezbediti precizan i direktan prenos situacije na dnu okeana, a ispostavilo se da i kitovi beluge nisu prilagođeni za službu u vodama Severne flote. Zato se odustalo od njih, posle čega se ratna mornarica okrenula fokama.

Osnovna sfera obuke foka je otkrivanje mina i podizanje objekata sa morskog dna. Po rečima Genadija Matišova, dovoljno je foki pokazati predmet koji se traži, i ona će ga naći.

„One odlično rade i u ekipi sa gnjurcima. Ako ništa drugo, mogu da donose i odnose instrumente, a mogu i da zaštite svoga gazdu u slučaju napada morskih diverzanata“, dodao je ekspert.

Matišov je ispričao i slučaj koji se dogodio na prvim manevrima posvećenim uvežbavanju antidiverzantskih akcija u Severnoj floti, gde su angažovane i foke

„Morskim diverzantima je postavljen zadatak da neprimetno prodru u bazu podmornica i miniraju ih. Mi nismo rekli momcima ko će im se suprotstaviti. Samo nekoliko minuta nakon što su dreseri otvorili kaveze i pustili foke u zaliv svi diverzanti su isplivali na površinu i svim snagama se dali u bežaniju“, priča autor programa obuke morskih sisara.

Po njegovim rečima, najveći problem u tom poslu je „životinjski faktor“. „Ipak su to zveri. Ako foka ode u lov ili ako mužjak primeti ženku, niko ne može garantovati da će se vratiti u bazu“, zaključio je ekspert.

Dmitrij LitovkinNikolaj Litovkin,
Ruska reč



  • Izvor
  • Ilustracija: Arhivska fotografija / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »