BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako biti lovac na blago u Rusiji, a ne završiti u zatvoru?

Kako biti lovac na blago u Rusiji, a ne završiti u zatvoru?
19.05.2017. god.
Ako ste putovali u krajeve oko gradova Zlatnog prstena Rusije i istražili njihovu okolinu, možete da počnete da sa bavite onim što već radi dva miliona građana Rusije – da okušate sreću u potrazi za blagom pomoću detektora za metal.


U Rusiji ima mnogo ljudi čiji je hobi traganje za vrednim predmetima iz starine. Međutim, 2013. godine donet je zakon koji predviđa novčane ili zatvorske kazne za nelegalno vršenje ovakvih aktivnosti.

Iako je zakon izazvao brojne polemike u javnosti, još uvek nije u potpunosti jasno da li će se kažnjavati svi oni koji na terenu tragaju za različitim objektima pomoću detektora za metal.

Prema ovom zakonu, pre otpočinjanja radova na iskopavanju mora se pribaviti posebna dozvola Ministarstva kulture Rusije. To je ponekad prilično komplikovano i podrazumeva prikupljanje brojne dokumentacije, kao i podnošenje detaljnog plana ekspedicije. Dozvola važi maksimalno tri meseca, a čak i profesionalnim arheolozima nije uvek lako da je dobiju.

Ako prilikom lova na blago budete uspešni, dobitak ćete morati da podelite na ravne časti sa vlasnikom zemljišta gde predmet pronađen. Ako takav predmet ima kulturnu vrednost, onda se mora predati državnim organima.

Čak i ako neku drevnu vrednost otkrijete sasvim slučajno, morate o tome da obavestite predstavnike vlasti i da im predate pronađeni predmet.

Ukoliko neko sa namerom krene u potragu za istorijskim artefaktima i vrši iskopavanja na lokaciji koja je proglašena delom kulturne baštine (drevno naselje, nadgrobni spomenik ili ostaci verskog objekta) biće kažnjen zatvorom ili novčanom kaznom do milion rubalja (17.700 dolara).

Da bi izbegli navedeni rizik tragači za blagom u Rusiji za svoje poduhvate moraju da odaberu neko mesto koje još nije uvršteno među objekte od kulturnog značaja. Najbolje je proveriti bazu podataka o lokacijama istorijskih i kulturnih znamenitosti 
na sajtu Ministarstva kulture Rusije.

Ilustracija: Vjačeslav Prokofjev/TASSIlustracija: Vjačeslav Prokofjev/TASS

Da li se prekršioci zaista hapse?

Prema rečima Vjačeslava Suskova, modernog lovca na blago iz Sankt Peterburga, bilo je nekoliko slučajeva hapšenja posle uvođenja pomenutog zakona. Ako ste zatečeni na mestu koje pripada kulturnoj baštini sa nekim vrednim predmetom u rukama i još ako su prisutni i svedoci, onda se izlažete opasnosti da budete kažnjeni i predmeti će vam se oduzeti.

„U protekle četiri godine bilo je od pet do sedam slučajeva hapšenja za koje sam čuo“, rekao je Suskov za „Rusku reč“. „Radilo se uglavnom o ozbiljnim prekršajima, poput toga da su iskopavanja vršena na velikim površinama ili da je oštećena drevna nekropola u Krasnodarskom kraju, odnosno istorijsko naselje u Novgorodu.“

Ali, i iskopavanja mnogo manjeg obima koja izvode entuzijasti takođe mogu da izazovu reakciju policije. U aprilu ove godine ruske vlasti 
izvršile su prvu organizovanu akciju protiv lovaca na blago u blizini Troicka, grada čija je okolina bila poprište žestokih borbi između ruske i Napoleonove vojske u Otadžbinskom ratu 1812. godine

Odeljenje za kulturno nasleđe grada Moskve u saradnji sa lokalnim vlastima namerava da spreči sve pokušaje ilegalnih iskopavanja, kaže Leonid Kondrašev, glavni arheolog Moskve.

Šta je dozvoljeno?

Zakon ne dozvoljava potragu za predmetima starijim od sto godina, dok pretraživanje terena pomoću detektora za metal nije zabranjeno.

„Dozvoljeno je tragati za fragmentima meteorita, izgubljenim nakitom, ključevima, telefonima, kovanicama i metalnim otpacima“, objašnjava Suskov za „Rusku reč“.

Što se tiče blaga koja se pominju u legendama, biće potrebno mnogo vremena i resursa da se otkriju.

„Informacije o mestima gde se kriju velika blaga često su kontradiktorne i ponekad se odnose na vrlo veliku teritoriju koju nije moguće detaljno istražiti“, izjavio je za „Rusku reč“ Vladimir Porivajev, još jedan ruski lovac na blago i vlasnik privatnog biroa za potragu za dragocenostima. „Vrlo vredna blaga najčešće se otkrivaju slučajno.“

Da li pronađeni predmeti mogu da se prenesu preko granice?

Možete da pokušate, ali će vam ih carinski službenici najverovatnije oduzeti. Suskov tvrdi da su i neki jeftini novčići iskovani početkom 20. veka oduzimani da bi se proverila njihova vrednost.

„Predmeti stariji od sto godina mogu da imaju određenu istorijsku vrednost. Pored toga, carinski službenik ne može da zna da li je predmet kupljen za 100 rubalja u nekoj prodavnici ili je u tajnosti iskopan u blizini ruševina Hersona Taurijskog (arheološka lokacija na Krimu)“, kaže Suskov.

Kako da izbegnete rizik?

Zakonska ograničenja ne mogu u potpunosti da zaustave ruske entuzijaste, ali ipak postoje i drugi načini da posetu Rusiji pretvorite u uzbudljivu avanturu.

Ako ste zainteresovani da otkrijete nešto što je zaista od istorijskog značaja, kao i da naučite više o ruskoj istoriji i arheologiji, možete da se prijavite za učešće na jednom od letnjih istraživanja u organizaciji ruskih arheologa.

Za to vam nisu neophodne stručne kvalifikacije u oblasti istorije ili arheologije – najvažnije je da solidno govorite ruski jezik.

Arheolozima je svaka pomoć dobrodošla tokom ekspedicija, a oko troškova ne treba da brinete pošto oni obično padaju na teret organizatora.

Ipak, u najvećem broju slučajeva moraćete da platite prevoz do mesta gde se vrši istraživanje. Do informacija o arheološkim ekspedicijama možete doći na sajtovima 
Fonda „Arheologija“Ruskog geografskog društva i na specijalizovanoj grupi na društvenoj mreži „Vkontakte“.

Kako da izbegnete probleme?

Ako i dalje želite da okušate sreću, bez obzira na rizike, poslušajte savete iskusnih ruskih lovaca na blago:

- nikada ne vršite iskopavanja na objektima koji su deo kulturne baštine;

- ako vas zaustavi policija, nemojte da pominjete potragu za vrednim stvarima – dozvoljeno je tragati za metalnim otpacima, meteoritima, modernim nakitom i sličnim manjim predmetima;

- policiji nije primarni cilj hapšenje lovaca na blago, već ozbiljnijih kriminalaca, ali ipak nemojte da dajete povod za privođenje. Ukoliko se to ipak desi, policija preduzima korake radi sakupljanja dokaza (fotografije, video-snimci, ispitivanje svedoka i veštačenje), što može veoma dugo da traje.

Ksenija Zubačova,
Ruska reč



  • Izvor
  • Ilustracija: Anton Novoderežkin/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »