BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Zak Novak, američki četnik u Novorusiji: Vučića sam učio engleski na Palama

Zak Novak, američki četnik u Novorusiji: Vučića sam učio engleski na Palama
17.06.2017. god.
Sa sijedim brkovima i bradicom, te sijedom kosom ispod tankih kapa, malo ko bi prepoznao mladića koji je 90-ih došao iz Amerike kao dobrovoljac. I koga su zabilježili kadrovi BBC u priči o sarajevskom četničkom odredu, u kojem prevodi riječi Slavka Aleksića.


Zak Novak, ili Novković kako negdje spominju, danas živi u Donjecku. Kao i svako ratno područje, ono privlači mnoštvo pustolova, novinara, agenata... Zak sada vodi program na radiju Novorusija, na kome postoji program i na engleskom, kao protivteža zapadnoj propagandi.

Kao što je i 90-ih odlučio da krene u rat, i 2015. je odlučio da ponovo napravi oštar rez u životu i krene u neizvjesno. 

- Opet sam napustio sve u SAD, stan, posao, auto i došao u Donjeck. Ne mogu da podnesem da nedužna deca stradaju i plaču. Jako sam ljut na Ameriku, koja pomaže samo jednu stranu - priča Zak.

U Novorusiji je danas malena srbska kolonija, i mnogo njih uprkos neizvjesnoj budućnosti svoj život vidi tamo, jer ne žele da po dolasku u Srbiju budu uhapšeni. Govoreći o tim ljudima, Zak otkriva zanimljive detalje koji danas izgledaju nestvarno.

- Molim vas premijeru Vučić, nemoj da hapsiš te ljude. Ja te znam, mi smo zajedno bili na Palama. On je radio na televiziji (SRT) a ja sam ga učio engleski. On je uradio intervju sa mnom, i stalno me je molio, ajde Zak da me učiš engleski. Zašto da ne, kažem tad. Nikad neću zaboraviti taj dan. Ja te nikad neću mrziti gospodine Vučić, volim te kao brata, nemoj da hapsiš ove ljude, ni mene jer želim da se vratim. Ja jesam američki državljnin, ali ne znam šta je sve moguće da se desi - otkriva Zak u intervjuu za internet produkciju Balkan info. 

Zak priča da je u zemlju svojih predaka došao na zahtjev roditelja, koji su mu rekli da mora da pomogne narodu na koga se ponovo obrušio ratni vihor. Sjeća se da je prvo bio na zvorničkom ratištu, koje je na njega ostavilo najsnažniji utisak. 

- Bio sam u Sarajevu, ali Zvornik je bio gori. Zvornik je bio pakao. I tu zapad priča samo jednu stranu priče. Ja sam bio šokiran zločinima nad Srbima koje sam vidio na tom području, zaklani ljudi, izvađene oči...

Kapetan Dragan, njegov prvi komandant mu je predlagao da se bavi novinarstvom i izvještava o svemu što se događa, ali odlučio je da bude vojnik. Kaže da iz rata ima dvije diplome. Jednu za komandosa, za šta je "učio" kod kapetana Dragana, drugu za gerilsko ratovanje, što je usavršio sa Aleksićem.

-Vojvoda Slavko je bio specijalac za gerilsko ratovanje, on je bio novi Če Gevara. Svi su pričali, i to je bilo tačno, da ga baciš vezanih očiju iz helikoptera bilo gdje, on bi znao gdje se nalazi. On je znao svaki teren, koliko puta nas je spasio u mnogim operacijama. Majke i djeca su dolazili da mu ljube ruke i zahvaljuju što su zahvaljući njemu njihova djeca i očevi živi - priča Zak sa oduševljenjem, ali nastavlja i dalje.

-Ne samo Srbi, već i muslimani. Ja ne znam šta danas neko misli i šta je uradila propaganda, ali Aleksić je bio častan vojnik. Muslimanski zarobljenici su ga grlili i ljubili kad su bili puštani, on im govori "Hej ljudi, smirite se, u redu je".

Nakon toga, najžešće borbe pamti iz Sarajeva, sa čuvenog Jevrejskog groblja. Kaže da je tamo bilo "vrelo", i da bi se o tome mogao snimiti film, ali sa puno specijalnih efekata, jer samo se tako može prikazati kako je sve izgledalo. Ipak, kada priča o detaljima, uvijek mu prvo na pamet padaju neke neobične situacije.

- Prvi put kad sam došao na jevrejsko groblje, prva noć pod mjesečinom, vidim da ispred naših položaja sve svijetli, sjaji slomljeno staklo. Pitam otkud to, a saborci kažu: Zak, misli malo. Ako krenu po noći u napad, uvijek možeš čuti kako se lomi staklo. Puno puta je pas ili mačka prepala stražara i kad počne, pucali smo kao ludi. Ali to ti je prava slika tog rata, tih ljudi, tih snalažljivih Srba iz Bosne, na tom detalju možeš da shvatiš kakav je to rat bio.

Zak tvrdi da je nakon rata, po povratku u SAD imao dosta problema jer su na njega vršeni razni pritisci.

- Ispitivali su me zašto sam išao u rat i da li planiram oružane akcije po SAD. CIA je upadala u moju kuću sa oružjem, majci je pozlilo a otac je bio u šoku. Opet su me isleđivali i tražili da se ne bavim politikom, da ne učestvujem u protestima i društvenim aktivnostima. Izgubio sam posao, drugovi su se plašili da budu viđeni u mom društvu– kaže Zak.

Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut 

Frontal



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije

Po mišljenju doktora istorijskih nauka Jelene Guskove, sadašnji položaj Srbije uslovljen je dugogodišnjom politikom jednostranih ustupaka koje je Beograd činio u odnosima sa Prištinom. A danas Srbija nema mnogo...


Tradicionalni božićni konvoj humanitarne organizacije \"Solidarnost za Kosovo” stigao je u srpske enklave. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i osnivač organizacije “Solidarnost...


Ostale novosti iz rubrike »