BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Zapad 2017“: Dobrodošli na vojnu vežbu!

„Zapad 2017“: Dobrodošli na vojnu vežbu!
24.05.2017. god.
Vojna vežba „Zapad 2017“ planirana za septembar već sada uzburkava političke duhove. Kakav još cilj imaju ovi manevri pored vojnog? Hoće li u njima uzeti učešća predstavnici NATO-a? I što je najvažnije: koje zadatke će uvežbavati ruska i beloruska armija?


Manevri pod nazivom „Zapad“ izvode se od 1981. godine u zapadnim vojnim okruzima SSSR-a, a zatim i Rusije. Prva vojna vežba pod ovim nazivom bila je jedna od najvećih posle Drugog svetskog rata. U njoj su učestvovali Beloruski, Kijevski i Baltički vojni okrug sa preko 100.000 vojnika. Mnogi vojni eksperti smatraju da glavni zadatak tih manevara nije bilo uvežbavanje zajedničkih dejstava, nego demonstracija sovjetske moći zemljama NATO pakta. Pored toga, jedan deo manevara je izveden u Poljskoj (gde je u to vreme situacija bila politički nestabilna) sa ciljem da se demonstrira spremnost Sovjetskog Saveza za pružanje podrške svojima u Varšavi.

Naziv „Zapad“ je ponovo iskorišćen 2009. godine kada je u zajedničkoj rusko-beloruskoj vojnoj vežbi učestvovalo preko 12.500 vojnika, a 2013. su ponovo izvedeni manevri sa istim nazivom. Tada je postalo jasno da će Moskva i Minsk redovno izvoditi ovu vojnu vežbu.
 

Izvor: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije Izvor: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

1/2

Scenario i pravi ciljevi

Po mišljenju penzionisanog pukovnika Viktora Kuznjecova, učesnika manevara „Zapad 1981“, ni jedna velika vojna vežba se ne može sakriti od potencijalnih protivnika. Naprotiv, o takvim manevrima dosta govore mediji i u njima je dopušteno prisustvo posmatrača, a vojni atašei većine država na vreme dobijaju plan vojne vežbe. To je nepohodno da bi se isključila mogućnost bilo kakvih incidenata koje može izazvati masovno prebacivanje trupa blizu granica.

Ujedno se u većini manevara uvežbavaju zadaci o kojima se mediji i stranci ne informišu. Vojnim posmatračima iz drugih država se unapred određuje program posete, koji se realizuje u pratnji oficira generalštaba specijalno odabranih za tu priliku, tako da gosti i ne mogu da vide ništa osim predviđenog. Na primer, važna komponenta manevara „Zapad 2009“ i „Zapad 2013“ bilo je poboljšanje borbene gotovosti beloruskog sistema PVO i njegove koordinacije sa ruskim sistemom. Kao što se i očekivalo, otkriveno je mnogo problema i slabih tačaka, ali stranci ništa o tome nisu znali.

Izvor: Ministarstvo odbrane Ruske FederacijeIzvor: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije
Uloga posmatrača

Još 20. marta je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko zvanično 
pozvao posmatrače NATO-a na manevre „Zapad 2017“. Ruska strana nije reagovala zvaničnim izjavama, te se stiče utisak da je potez beloruskog lidera usaglašen sa Moskvom. Štaviše, generalni sekretar NATO-a je izrazio spremnost da pošalje svoje predstavnike u Belorusiju rekavši da je važno „ne dopustiti podizanje tenzije u regionu tokom vojne vežbe“. Još dalje je otišao komandant snaga SAD u Evropi Ben Hodžes. On je izjavio da Rusija na manevre treba da pozove novinare ako želi da smanji tenziju.

Po rečima izvora „Ruske reči“ u štabu Zapadnog vojnog okruga, Rusiji upravo odgovara da dođu posmatrači iz zapadnih zemalja. Prisustvo predstavnika NATO-a na manevrima će doprineti da se potpuno neutralizuje svaka retorika Kijeva o tome da vojna vežba u Belorusiji predstavlja opasnost po suverenitet Ukrajine. Dolazak posmatrača će ujedno nivelisati i 
izjave lidera baltičkih republika o opasnim manevrima blizu njihovih granica. Ekspert je podsetio da je NATO prošle godine odbio da pošalje predstavnike na manevre „Kavkaz 2016“. Sada bi prisustvo posmatrača na vojnoj vežbi „Zapad“ značilo da je NATO spreman za obnavljanje dijaloga i saradnje sa Moskvom. Po mišljenju pomenutog izvora, „dolazak posmatrača je pre svega, politički potez. Tajnost manevara posmatrači ugrožavaju daleko manje od satelita i osmatračke aparature razmeštene duž granica Rusije“.

Po rečima sagovornika „Ruske reči“, čak i u sadašnjoj napetoj međunarodnoj situaciji ruski vojnici su prošle godine posetili desetak vojnih akcija NATO-a, i biće prirodno ako Minsk i Moskva uzvrate gostoprimstvo. Sa druge strane, Kremlj će svakako očekivati da NATO uzvrati pozivom ruskih vojnika i medija na velike 
manevre
Alijanse, recimo, na letnju vojnu vežbu na Baltiku. 

 

Izvor: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije
Izvor: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije
Postavljeni zadaci će biti izvršeni

Novi veliki manevri će omogućiti Moskvi i Minsku da shvate šta su uspeli da postignu za protekle 4 godine u sferi vojne saradnje. Na primer, koliko su efikasne beloruska protivvazdušna odbrana i ruska avijacija, koja pokriva i belorusko nebo.

Izvor „Ruske reči“ u Ratnom vazduhoplovstvu Rusije naglasio je da takvi veliki manevri omogućavaju pilotima da bolje prouče aerodrome strateškog saveznika i način delovanja pomoćnih službi. Važan zadatak će biti i brzo prebacivanje trupa na odredište.

Ujedno, po rečima ruskog vojnog lica, vrlo je verovatno da će zahvaljujući prisustvu predstavnika NATO-a biti izbegnute mnoge provokacije u vazduhu, poput kratkotrajnih povreda vazdušnog prostora i uzletanja lovaca koji prate avione u neutralnom vazdušnom prostoru. Takvi slučajevi su za vojne krugove uobičajena pojava, ali dosta podižu političku tenziju, što će u novim manevrima možda moći da se izbegne.

Artjom Kurejev,
Ruska reč


  • Izvor
  • Ilustracija: Ministarstvo odbrane RF/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...


Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to

Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Navršilo se mesec dana od poslednjeg sastanka ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Bocan Harčenka i srbskog ministra odbrane Miloša Vučevića. „Bratstvo“ u seriji intervjua sa eminentnim sagovornicima, već nekoliko...


Kosovo i Metohija je srbsko pitanje, ali se ono ne tiče samo Srbije, nego celog Pravoslavlja i uveren sam da će suverenitet Srbije na tom delu teritorije opet biti...


Ostale novosti iz rubrike »