BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mora li Beograd odreagovati na Mekalisterovu tvrdnju da Rusija destabilizuje Srbiju?

Mora li Beograd odreagovati na Mekalisterovu tvrdnju da Rusija destabilizuje Srbiju?
22.03.2017. god.


ŠEF spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta - Škot Dejvid Mekalister koji je prešao na stranu Nemačke i nju predstavlja u strukturama EU - objavio je da Rusija destabilizuje Srbiju.

Ni manje, ni više!

Ne treba sumnjati da to isto misli i Angela Merkel.

Šta kažete za ovu „bombu“ iz Berlina?

Da li neko sada zaista destabilizuje Srbiju, da li je taj „proces“ u toku i da li se destabilizacijom naše zemlje zaista bavi Rusija ili, ipak, neko drugi?

Ako je destabilizacija u toku, kako je moguće da Srbiju o tome obaveštava Mekalister, a ne Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić?

Ako Srbiju ne destabilizuje Rusije - nije li zvanični Beograd dužan, i pred Srbijom i pred Rusijom, da Mekalisteru stavi do znanja da se Moskva ne bavi nikakvom subverzijom protiv Srbije?

Za nas je izlaz u drugačijem poretku i odnosu snaga u svetu

Dragan HAMOVIĆ, savetnik ministra kulture
DINAMIKA te vrste je u toku dovoljno dugo. Sa stanovišta pomenutog gospodina je verovatno tako. Ja to ne osećam u tom smeru. Štaviše!

        Ako ste u bilo šta od eksternih faktora možemo pouzdati, onda je to naša stara dobra Rusija.

        Mene samo može da raduje ta vrsta opasnosti iz takvog ugla izrečena - pošto je to mogući izlaz iz ove konstelacije, koja nama nimalo, nimalo ne odgovara.

        Izlaz je u uspostavljanju drugačijeg poretka i odnosa snaga u svetu i u našem delu sveta, koji bi uvažio osnovne činjenice međunarodnog prava i druge vrednosti o kojima se mnogo govori, a istovremeno se praktikuje gruba sila.

        Ko treba na to da odgovori?

        Očekujete da ovo što je rečeno - a bilo je očekivano s obzirom na poziciju sa koje je došlo - bude shvaćeno kao relevantna intelektualna izjava.

        A to prosto ide u okviru političkog života i javnog govora. Međutim, dobro je što čujemo i takve tonove.

U poslove Srbije se najviše mešaju oni koji tvrde da se u stvari Srbije meša Rusija

Slobodan ANTONIĆ, sociolog
 

        AKO Srbija ide u pogrešnom pravcu i ako je taj put u ponor stabilan, onda je destabilizacija pogrešna. Hoću da kažem da stvari treba posmatrati iz drugog ugla.

        U Srbiji su na delu mnogi negativni procesi koji dovode do toga da kao narod nestajemo, a kao država slabimo. Tako da je neka promena toga - vrlo važna. Promena, ako je osmišljena, može da dovede do - boljitka.

        Ako Rusija pomaže toj promeni, to onda nije destabilizacija ili je destabilizacija u dobrom pravcu.

        Pretpostavljam da bi neko od zvaničnika iz Vlade trebalo ovo da prokomentariše. Jer, zaista se postavlja pitanje suvereniteta Srbije.

        Ovde se dešava potpuno obrnuto - oni koji najviše ukazuju na to da se neko, odnosno Rusija, meša u poslove Srbije, oni se najviše mešaju - po principu „držite lopova“.

        Vlada bi trebalo da odgovori, ali je ona više pod uticajem Brisela, Vašingtona i Berlina nego Moskve i verovatno će ostati nema na ovu vrstu tvrdnje.

Da bi odgovorila Mekalisteru - Srbija bi morala da vodi suverenističku politiku

Slobodan ERIĆ, urednik lista Geopolitika
 

        U POSLEDNJIH 25 godina Srbiju destabilizuje Zapad, postavljajući uslove i nerealne zahteve u pogledu našeg suvereniteta.

        Rusija se ne meša u unutrašnju, kulturnu ili neku drugu politiku u Srbiji i ne vidim kako to može da nas destabilizuje.

        Da bi vlast mogla da se odredi prema Mekalisteru bilo bi neophodno da vodi suverenističku politiku. A to nije tako.

        Vlast sprovodi briselske sporazume i tu nema mesta da se govori o punom vođenju suverenističke politike.

        Ovde postoji zamorenost i iscrpljenost i drugih aktera političkih procesa, kao i javnog mnjenja, što je plod dugotrajnih pritisaka na Srbiju. Na tu iscrpljenost računaju naši protivnici kada šalju ovakve poruke, tako da iz Srbije verovatno neće niko poslati odgovor.

        U svakom slučaju, on neće biti presudan za donošenje političkih odluka u ovoj zemlji.

        One stranke koje imaju suverenističku politiku bi to mogle, ali videćemo da li će, da ne prejudiciramo...

Vlast neće kritikovati Mekalistera jer sluša njegove i savete Blera i sličnih

Slobodan JANKOVIĆ, Institut za evropske studije
 

        NA PRVOM mestu je onaj ko razbija Srbiju kao državu, ko nam je okupirao KiM. To su zemlje EU. One su prvi destabilizatori.

        Drugi ko destabilizuje Srbiju i druge države u kojima je ona bila član - to je takođe EU. Ona je bila ta koja je sprečila održavanje saveznih izbora u nekadašnjoj SRJ, pre republičkih, ona je sprečavala održavanje ponovljenog referenduma u Crnoj Gori nakon pada Miloševića.

        EU je, dakle, ta koja sistematski i uporno destabilizuje Srbiju, a ne Ruska Federacija.

        Rusija je zemlja koja podržava naš suverenitet i celovitost zemlje i ekonomski napredak.

        Ne možemo govoriti da nas Rusija destabilizuje.

        Vlast neće kritikovati svoje savetnike, jer njihove savete slušaju: Mekalistera, Blera i slične.

        Uravnilovka - kada se u isti koš stavlja uticaj zapada i istoka - služi da se zataška zločin jednih i pružena ruka pomoći drugih.

Kako nas to destabilizuje baš Rusija koja nam ekonomski i diplomatski pomaže?

Miloš KNEŽEVIĆ, urednik lista Nacionalni interes
 
• Mekalister je na matrici gubljenja kontrole i kriznog menadžmenta u kome se uvek na kraju sve završi na optužbama protiv Rusije. Nije to bilo drugačije ni u doba Bizmarka, oktobarske revolucije, Hladnog rata... Ali, da li će mu iko reći da laže? Ne može se reći da on i drugi takvi političari lažu, jer su oni jednostavno na matrici politike drevnog rivalstva. A sad su i u panici zbog promenjenih odnosa u transatlantskom savezništvu, kao i zbog jačanja Kine i Rusije koje je EU stavilo pred problem perspektive
 

        SRBIJA nije destabilizovana - pogotovo ne sa ruske strane.

        Ako se nešto tako kaže, moralo bi da se potkrepi argumentima: kako nas to destabilizuje jedna Rusija, koja nam pomaže ekonomski i diplomatski u odbrani naših interesa?!

        Kako bi to Rusija mogla da naudi Srbiji - posebno u svetlu promene okolnosti u poslednjih 15 godina, u vreme Putinovog mandata koji je saobrazan sa jačanjem Rusije na svetskom, a onda i evropskom multipolarnom planu.

        Znači, baš je potpuno obrnuto od Mekalisterove izjave.

        Rusija sa svojom koncepcijom globalne i evropske politike, uključujući bezbednosnu, ne samo da ne ugrožava balkanske zemlje, uključujući Srbiju, nego se zalaže za nemešanje velikih sila u ovdašnja pitanja.

        Da li će Mekalisteru iko reći da laže? Ne može se reći da on i drugi takvi političari lažu, jer su oni jednostavno na matrici politike drevnog rivalstva. A sad su i u panici zbog promenjenih odnosa u transatlantskom savezništvu, kao i zbog jačanja Kine i Rusije koje je EU stavilo pred problem perspektive.

        Britanija je već izašla iz tog sastava.

        Oni džina na istoku, kao i prethodnih vekova, doživljavaju kao takmac. Sa rusofobičnim premisama i strahu od Rusije koji se personalizuje u strah od Putina.

        Mekalister je na matrici gubljenja kontrole i kriznog menadžmenta u kome se uvek na kraju sve završi na optužbama protiv Rusije.

        Nije to bilo drugačije ni u doba Bizmarka, oktobarske revolucije, Hladnog rata...

        Rusija samom činjenicom da postoji na istoku EU izaziva strah kod birokrata u Briselu, te im je lako da za sve poremećaje koje izazivaju krugovi moći iz EU, optužuju stranu koja pokušava te poremećaje da smiri.

        Događaji u Makedoniji, Crnoj Gori, himeričnoj BiH , Hrvatskoj (gde je na delu antisrbska histerija) ukazuju da antisrbski savez, srbofobni blok i dalje deluje na (nepametnoj) matrici koja sad već postaje anahrona.

        Predlog Rusije da se povežu četiri neutralne zemlje je razuman. Zašto se one kao pravoslavne i ugrožene velikoalbanskom idejom i mešanjem zapadnih zemalja ne bi više povezale, spojile?

        Ne kažem da treba da se pravi antialbanska liga, ali zašto jedna nacija u ekspanziji - podržana sa Zapada - ne bi mogla da bude obuzdana pravoslavnom alijansom (specijalnim odnosima) zemalja koje neće da dozvole komadanje vlastite teritorije i stvaranje Velike Albanije?

        Zato je Mekalisterova izjava tragikomična.

        Diana Milošević,
Fakti



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...


Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to

Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Navršilo se mesec dana od poslednjeg sastanka ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Bocan Harčenka i srbskog ministra odbrane Miloša Vučevića. „Bratstvo“ u seriji intervjua sa eminentnim sagovornicima, već nekoliko...


Kosovo i Metohija je srbsko pitanje, ali se ono ne tiče samo Srbije, nego celog Pravoslavlja i uveren sam da će suverenitet Srbije na tom delu teritorije opet biti...


Ostale novosti iz rubrike »