BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija - EAEU: perspektive integracije u okviru zone slobodne trgovine

Srbija - EAEU: perspektive integracije u okviru zone slobodne trgovine
21.03.2017. god.


Kratak sadržaj

Radna sveska posvećena je istraživanju perspektiva, rizika i pozitivnih efekata ulaska Srbije u zonu slobodne trgovine sa Evroazijskom ekonomskom unijom (EAEU). Analiza postojećih sporazuma o zonama slobodne trgovine pokazuje da Srbija pokušava da ostane na putu mnogovektorne spoljnoekonomske politike, balansirajući između evropskog i evroazijskog prostranstva. Pri tome sporazumi sa evropskim partnerima jasno pokazuju tendeciju sistemske integracije Srbije u evropski kontekst, dok sporazumi sa državama evroazijskog prostranstva još uvek nisu objedinjeni opštim normama i pravilima. Sa naše tačke gledišta uspostavljanjem ZST između Srbije i svih strana EAEU može dati dodatnu mogućnost srbskim privrednicima za širenje svog prisustva na Evroazijskom kontinentu, a takođe može ojačati poziciju Srbije u ostalim ekonomskim unijama koje postoje na Aziskom kontinentu.

Uvod

U maju 2016. godine Viši Evroazijski savet doneo je rešenje o započinjanju pregovora sa Srbijom po pitanju unifikacije trgovinskog režima sa ciljem obrazovanja zone slobodne trgovine (ZST). Srbija već ima zaključene ugovore o zoni slobodne trgovine sa državama kao sto su Rusija, Kazakstan i Belorusija. Od država clanica EAEU Rusija je prva zaključila dogovor o ZST sa Srbijom koji je bio potpisan u avgustu 2000. godine i podrazumevao oslobađanje 95% posto robe od carina. Dogovor o ZST sa Belorusijom potpisan je u Minsku 2009. godine, a 2011. godine protokol o izuzimanju nekoliko proizvoda iz ZST. Sporazum o ZST potpisan je sa Kazahstanom 2010. godine, a stupio je na snagu 2011. godine. Novi sporazum koji obuhvata sve države EAEU omogućiče Srbiji da raširi svoju ZST na Kirgistan i Jermeniju, a u isto vreme i da osnaži svoje trgovinske veze na novoj osnovi sa Rusijom, Kazkstanom i Belorusijom.

Ispitivanje javnog mnjenja u Srbiji svedoči o visokom stepenu podrške razvijanju odnosa sa državama EAEU. Pozitivnu ocenu ruskim investicijama u srpsku ekonomiju daje 84% građana Srbije, a u isto vreme 94% podržava saradnju sa Rusijom. Bez obzira na visok stepen podrške, razvijanje ekonomskih odnosa još uvek je daleko od realizacije svog potencijala. Možemo samo da napomenemo tendenciju u ekonomskim odnosima Belorusije i Srbije, koji su uspeli da prodemonstriraju povišeni stepen dinamike međusobne trgovine.

Sa naše tacke gledišta ZST između država EAEU i Srbije ne treba da se bavi samo trgovinskim pitanjima - značajnu pažnju u sporazumu ZST treba posvetiti liberalizaciji investicionih ulaganja. Pored stimulacije ekonomskog rasta i jačanja integracionih procesa na nivou industrije i kompanija, sfera investicionih ulaganja može olakšati proces integracija kako sa EU tako i sa EAEU. U takvim uslovima formiranje zone slobodne trgovine i inteziviranje trgovinske saradnje omogućuju širenje mogućnosti za formiranje zajedničkih preduzeća i investicionih projekata.

Danas Srbija ima sedam potpisanih sporazuma o zoni slobodne trgovine kako sa pojedinačnim državama (Rusija, Belorusija, Turska, Kazakstan) tako i sa grupama država (EAST, CEFTA, EU). Zaključivanjem sporazuma sa EAEU, Srbija može povećati mogućnosti diverzifikacije svojih spoljnoekonomskih saveza u svetskoj ekonomiji širenjem na azijski region.

U radnoj svesci bavimo se sledećim pitanjima: kakve posledice donosi Srbiji zona slobodne trgovine sa EAEU? Kakve su dividende za Srbiju i EAEU od formiranja ZST? Koji je najbolji put za formiranje ZST između Srbije i EAEU, i takođe povećana konkuretna sposobnost integracionog projekta u poređenju sa drugim alternativnim vektorima integracije za Srbiju.

Autori su sproveli analizu tekstova sporazuma o zonama slobodne trgovine koje je zaključila Srbija, tekstova ekspertnih intervjua, diskursa javnog mnjena u Srbiji o datoj problematici i osnovnih pokazatelja trgovine i investicija. Kao rezultat analize urađena je preporuka po pitanju mogućeg formata ZST. Takođe su predložena tri scenarija integracionih procesa Srbije u odnosu na EU i EAEU, pri ćemu sa naše tačke gledišta scenario koji ekonomski pozicionira Srbija kao svojevrsni most između EU i EAEU poseduje najveći stepen verovatnoće.

Zaključak i preporuke

Za države EAEU obrazovanje saveza sa Srbijom je važno sa tačke gledišta širenja geografskih ekonomskih veza i njeno rasprostranjenje, ne samo na Aziju već i na Evropu. Zona slobodne trgovine sa Srbijom daje mogućnost povećanja trgovine i investicija sa balkanskim regionom, npr Makedonija, jedna od malobrojnih država Evrope koja zajedno sa Srbijom nije uvela sankcije protiv Rusije. Formiranjem trgovinskih saveza u Evropi EAEU stvara uslove za bolje aktivan dijalog sa EU o kordinaciji ekonomske politike u regionu, slabi poziciju onih koji sumnjaju u delotvornost EAEU na međunarodnoj sceni i takođe pomaže u uspostavljanju direktnog dialoga između EU i EAEU.

Sa druge strane, za Srbiju obrazovanje ZST sa EAEU predstavlja i mogućnost otvaranja novih tržišta ( Kirgizija, Jermenija) i jačanje svoje postojeće pozicije u ostalim državama EAES, pre svega sa Rusijom. Pored toga zaključivanje saveza sa EAEU otvara mogućnost Srbiji da bude prisutna i u ostalim regionima Azije imajući u vidu da EAEU uskoro potpisuje trgovinski sporazum sa ASEAN-om. Drugim rečima ako je za EAEU Srbija platforma za ulazak u balkanski region, to je za Srbiju EAES platforma za ulazak na tržiste brzo rastućih azijskih tržista. Dodatni pozitivni faktor za Srbiju od rastuće integracije sa EAEU može da predstvlja saradnja sa regionalnim institutima razvoja kao sto je na primer EABR.

Preporuke

Veliku pažnju sporazumu o ZST neophodno je posvetiti liberalizaciji investicionih ulaganja. Pored stimulacije ekonomskog rasta i jačanja integracionih procesa na nivou industrije i kompanija, sfera međusobnog investicionog delovanja može olakšati harmonizaciju integracije Srbije kako sa EU tako i sa EAEU. Razvijanje investicionih veza takođe treba da bude usmereno na jačanju nacionalne proizvodnje u regionalnom i globalnom lancu dodatne vrednosti.

Imajući u vidu da se sporazum EAES sa Srbijom zaključuje u uslovima integracije Srbije u EU, potrebno je kordinisati integracione procese između dva saveza. Najbolji način bi bio uspostavljanje tročlane konsultativne komisije koja bi uključivala predstavnike EU, EAES i Srbije

U cilju povećanja konkuretne sposobnosti ZST Srbije i EAEU neophodno je obratiti pažnju na fleksibilnost u oblasti liberalizacije spoljne trgovine kako sa tačke gledišta mogućih tranzitnih perioda tako i izuzetih osetljivih proizvoda strateški važnih za nacionalnu ekonomiju.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...


Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to

Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Navršilo se mesec dana od poslednjeg sastanka ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Bocan Harčenka i srbskog ministra odbrane Miloša Vučevića. „Bratstvo“ u seriji intervjua sa eminentnim sagovornicima, već nekoliko...


Kosovo i Metohija je srbsko pitanje, ali se ono ne tiče samo Srbije, nego celog Pravoslavlja i uveren sam da će suverenitet Srbije na tom delu teritorije opet biti...


Ostale novosti iz rubrike »