BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija bi mogla postati jedan od glavnih karika projekta „Novi put svile“

Rusija bi mogla postati jedan od glavnih karika projekta „Novi put svile“
16.03.2017. god.


Zahvaljujući jedinstvenom geografskom položaju, Rusija bi mogla postati jedan od glavnih karika projekta „Novi put svile“ koji će povezati evropsko i kinesko tržište. Međutim, dalji razvoj transportnog koridora ometaju ratovi sankcijama, piše „Forbs“.

„Rusija je prirodni kopneni most između Kine i Evrope. Takav geografski položaj zemlje čini je važnom karikom projekta ’Novi put svile‘. Međutim, ona može postati kako jedan od glavnih njegovih pravaca, tako i jedan od glavnih njegovih barijera“, smatra američki list.

Po mišljenju „Forbsa“, Rusija je uvek imala prilično ležeran stav o razvoju „Novog puta svile“. Sa jedne strane, Rusija učestvuje u njegovom stvaranju, dobija profit od carina i novih ekonomskih mogućnosti, jer dva od tri kopnena koridora prolaze preko teritorije Rusije i koriste njenu transportnu infrastrukturu. Sa druge strane, Moskva ometa planove Kine za razvoj mreže ekonomskih i saobraćajnih puteva u Centralnoj Aziji i Istočnoj Evropi. Ovi regioni, kako navodi izdanje, Rusija još uvek smatra svojim spoljnim granicama.

Ipak, poslednjih godina saradnja Kine i Rusije se proširila i u razvoju projekta „Novi put svile“ došlo je do velikog proboja. U međuvremenu, formiran je Carinski savez. Ranije se na granici Kazahstana i Rusije pregledalo deset odsto tereta. To je znatno usporavalo prelazak carine.

Osim toga, u ovom trenutku Moskva i Peking zajedno rade na izgradnji brzih železničkih pruga između dva grada. Planirano je da rastojanje između prestonica bude prevladavano za samo dva dana.

U isto vreme nastala situacija u odnosima Rusije i Zapada može značajno da uspori razvoj „Puta svile“. Između ostalog, proces je zakomplikovao embargo koji je Moskva uvela zapadnim zemljama kao odgovora na sankcije Zapada. Tako se desilo da mnogi proizvodi koje je Rusija zabranila da se uvoze iz inostranstva imaju veliku potražnju na kineskom tržištu.

„Vidimo dobru reakciju od strane farmaceutskih kompanija, hemijske, auto-transposrtne industrije, proizvođača luksuznih predmeta, kao i voća i povrća. Međutim, u ovom trenutku postoje velika ograničenja zbog ruskog embarga“, izjavio je jedan od predstavnika kompanije „Nju silk vej lodžistiks“.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »