BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Iz dubine vekova: Četiri najstarija objekta u Rusiji?

Iz dubine vekova: Četiri najstarija objekta u Rusiji?
28.08.2017. god.


U Rusiji postoji veliko mnoštvo zgrada i objekata koji su nastali pre mnogo vekova. Oni su svedoci istorijskih događaja – tatarsko-mongolskog jarma, najezde tevtonskih vitezova, pa čak možda i dolaska prvog Hristovog učenika.

1. Ruski „Stounhendž“

Objekti od ogromnih kamenih ploča sa tajanstvenim otvorima sa strane mogu se naći na Kubanju, Kavkazu, u Sibiru i blizu Soloveckog manastira (koji je nekada služio kao zatvor, 1.500 km severno od Moskve). Te stene se zovu dolmen i liče na čuveni Stounhendž u Velikoj Britaniji.

Ima mnogo teorija o tome kako su se ti objekti pojavili i čemu služe čudni otvori. Jedino u čemu se naučnici slažu je njihova starost: podignuti su po celoj Rusiji u 3. i 2. veku pre naše ere. Samo na Severnom Kavkazu (Gelendžik, Novorosijski rejon, 1.500 km od Moskve) ima oko 2.300 ovih neobičnih stena.

 

Izvor: Oleg KrasnovIzvor: Oleg Krasnov

Jedna verzija je da su ti objekti služili kao grobnice za potrebe drevnih kultova. Mnogi dolmeni su istraženi i u njima su pronađene ljudske kosti i predmeti iz raznih perioda (ljudi su verovali da se predmeti mogu koristiti u zagrobnom životu). U jednom dolmenu na teritoriji Krasnodarska (1.273 km od Moskve) pronađena su 72 skeleta i kameni disk sa astralnom simbolikom. Danas je taj sarkofag, težak 5 tona, izložen u Istrijskom muzeju u Moskvi.

Prema jednoj ovdašnjoj legendi, u dolmenima su živeli patuljci. Oni su, navodno, bili toliko mali da su jahali zečeve kao što mi jašemo konje! Danas posetioci istražuju ovo kamenje i pokušavaju da se popnu kroz okrugle otvore.

2. Hram tevtonskog reda

Ovaj luteranski hram je sagrađen u 13. veku na pustinjskom terenu kao utočište vitezova Tevtonskog reda. Danas je to najstariji objekat u Kalinjingradskoj oblasti. On je napravljen da izdrži svaku opsadu i zato više podseća na tvrđavu ili manji zamak.

Neosvojivi bedemi su ga sačuvali od zuba vremena i konflikata. Ovaj objekat je video kako Prusko kraljevstvo nastaje i nestaje, preživeo je Drugi svetski rat, ali nije preživeo sovjetsku epohu. U 20. veku je Hram tevtonskog reda prošao kao i mnoge druge verske građevine u Sovjetskom Savezu – srušen je do temelja. 

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Objekat je 1985. godine postao vlasništvo Ruske pravoslavne crkve, potpuno je rekonstruisan i sada se koristi kao hram.

3. Vizantijski hram „pronađen u moru“

Hram svetog Jovana Krstitelja pronađen u Kerču na Lenjinovom trgu, podignut je još pre Velike šizme (kada je hrišćanstvo podeljeno na pravoslavlje i katolicizam). Ako se može verovati znaku koji se vidi na jednom stubu, hram je podignut 757. godine pre naše ere.

Postoje dve priče o nastanku ove svetinje. Jedna je romantičnija i kaže da je hram pronađen u moru. Nju potvrđuje činjenica da je hram ranije stajao na obali mora i u njegovim zidovima i svodovima je mnogo tragova školjki.

 

Crkva svetog Jovana Krstitelja u Kerču. Izvor: Sergej Malgavko / RIA NovostiCrkva svetog Jovana Krstitelja u Kerču. Izvor: Sergej Malgavko / RIA Novosti

Prema drugoj priči hram je podignut na mestu ranijeg drevnog hrama koji je osveštao sveti Andrej Prvozvani, jedan od Dvanaestorice apostola koji je propovedao u oblasti Crnog mora. U porti postoji kamena ploča i trag koji, kako vernici smatraju, pripada ili Andreju Prvozvanom ili svetom Jovanu Krstitelju.

4. Crkva sa bibliotekom koja je iščezla

Šoaninski hram u Karačajevo-Čerkesiji prilično je skroman u poređenju sa drugim drevnim zdanjima u Rusiji. Dugačak je samo 13 metara i u njemu nema nikakvih slika niti raskošnih ukrasa.

Ispod sloja starog maltera (koji je otkriven kada je parče maltera otpalo) nalazi se sloj sa natpisima na grčkom, arapskom, gruzijskom, jermenskom i ruskom jeziku iz različitih vekova, kao i severnokavkaski astrološki znaci (hram je sagrađen u 10. veku na teritoriji drevne Alanije – današnji Severni Kavkaz).

Turisti u Šoaninskom hramu. Izvor: Denis Abramov / RIA NovostiTuristi u Šoaninskom hramu. Izvor: Denis Abramov / RIA Novosti

Do 18. veka ovaj hram je imao staru biblioteku koja je na tajanstven način iščezla. Kasnije je hram pretvoren u muški manastir. Oko crkve ima dosta nekropola, zbog čega je ova svetinja verovatno ovde i podignuta.

Jekaterina Sineljščikova
,
Ruska reč



  • Izvor
  • Šoaninski hram (10. vek) blizu sela koje nosi ime Koste Hetagurova u Karačajevo-Čerkesiji. Izvor: Denis Abramov / RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »