BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pet razloga da posetite Svijažsk: Grad-ostrvo na listi Uneska

Pet razloga da posetite Svijažsk: Grad-ostrvo na listi Uneska
18.07.2017. god.
Manastir i hram Uspenja Presvete Bogorodice uvršćeni su na Uneskovu listu kulturnog nasleđa 9. jula 2017. godine. U sovjetsko doba je manastir korišćen kao kazamat za političke zatvorenike, a danas ovaj velelepni arhitektonski ansambl privlači turiste iz celog sveta. Postoji bar pet razloga da ga posetite.

 

1. Izuzetno važna kulturna baština 

Turisti iz celog sveta dolaze ovamo da uživaju u autentičnoj ruskoj istoriji, budući da se ovo mesto gotovo nimalo nije izmenilo za proteklih sto godina. Ostrvo ima 37 kulturnih spomenika, među njima dva manastira i sedam hramova. Ako dođete ovamo, nećete odoleti želji da ih sve posetite. Jedna crkva je posvećena Svetoj Trojici. To je jedini sačuvani drveni hram u Svijažsku iz doba Ivana Groznog. Sagrađen je bez ijednog eksera. Na drvetu se još uvek mogu videti tragovi sekire jaroslavskih drvodelja.

2. Jedno od najmlađih ruskih ostrva

Izvor: Vladimir Astapkovič/RIA NovostiIzvor: Vladimir Astapkovič/RIA Novosti

 

Svijažsk je postao ostrvo tek 1957. godine, kada se nivo vode oko njega podigao zato što su vlasti odlučile da u blizini sagrade hidroelektranu „Toljati”, pa su u toku izgradnje potopljena okolna sela.

U grad se dugo moglo doći samo čamcem. Nikakav drugi prilaz nije obezbeđen sve dok nisu sagrađeni brana i auto-put koji spaja Svijažsk sa levom obalom reke Svijage preko ostrva Tatarska Griva.

3. Ceo grad je podignut za samo četiri nedelje

Svijažsk, avgust 1988. / Izvor: Mihail Medvedev/TASSSvijažsk, avgust 1988. / Izvor: Mihail Medvedev/TASS

 

Grad-ostrvo Svijažsk površine 62 hektara nalazi se na uzvišenju na ušću reke Svijage u Volgu, tridesetak kilometara od Kazanja, glavnog grada Tatarstana. Podigao ga je Ivan Grozni 1551. godine kao utvrđenje u pohodu na Kazanj. To je prvi pravoslavni grad u srednjem toku Volge. Deset godina kasnije podignut je kameni hram Uspenja Presvete Bogorodice.

Dotle je Kazanj kao glavni grad kanata bio neosvojiva tvrđava, tako da je Svijažsk postao „grad osvajača”.

Utvrđenje i stambeni deo grada podignuti su za samo četiri nedelje. Bilo je angažovano 75.000 snažnih radnika (utvrđenje je bilo veće od tadašnjeg Moskovskog kremlja). Nijedan drugi grad u Rusiji nije sagrađen tako brzo.

U Svijažsku su osnovani mnogi manastiri. Cvetali su kultura, trgovina i zanati. Nekadašnje utvrđenje je 1781. godine postalo grad sa 10.000 stanovnika. Danas ovde živi oko 200 ljudi.

4. Jedina sačuvana freska svetog Hristofora sa konjskom glavom

Izvor: Maksim Bogodvid/RIA NovostiIzvor: Maksim Bogodvid/RIA Novosti
Hram Uspenja Presvete Bogorodice je jedinstven zahvaljujući freskama iz 16. veka, od kojih su mnoge sačuvane i restaurisane tokom 1990-ih. U hramu se nalazi jedina freska na svetu gde je sveti Hristofor prikazan sa konjskom glavom (obično se prikazuje sa psećom glavom). Prema predanju, svetitelj je bio toliko lep da su mnoge žene neprekidno pokušavale da ga sablazne, te je on zamolio Boga da mu oduzme lepotu. Želja mu je ispunjena – dobio je konjsku glavu. Većina ikona na kojima je sveti Hristofor prikazan sa životinjskom glavom uništena je u 18. veku, i od tada se on uvek prikazuje sa ljudskom glavom.

„Prvi put sam posetio Svijažsk u maju 2003. godine i bio sam zadivljen – ne samo posebnom arhitekturom, nego i lepotom Volge. Tada je tek bila počela restauracija manastira svetog Jovana Krstitelja i Uspenja Presvete Bogorodice, ali su se freske u Uspenskom hramu mogle videti u svoj njihovoj lepoti”, kaže Vilijam Brumfild, autor knjige „Arhitektura na kraju Zemlje”, koji se 2014. založio da se oba manastira stave na listu svetske baštine Uneska.

U najpoznatije i najvrednije freske koje se mogu videti u hramu spadaju, između ostalih, „Adam i Eva u rajskom vrtu”, „Sveta Trojica” i „Sveti Jovan Bogoslov”.​

„Freske u ovom hramu spadaju među najređe primere fresko-slikarstva istočnog pravoslavlja”, 
piše na sajtu svetske baštine Uneska.

5. „Ruski Alkatraz”

Izvor: Maksim Bogodvid/RIA NovostiIzvor: Maksim Bogodvid/RIA Novosti

Posle revolucije 1917. godine Svijažsk je među prvima osetio političke represije nove vlasti. Njegovi manastiri su ugašeni i pretvoreni u tranzitne zatvore i koncentracione logore, a kasnije i u psihijatrijske bolnice. S obzirom da se Svijažsk nalazi na ostrvu, ponekad se poredi sa bivšim američkim zatvorom Alkatrazom u San Francisku. 

Nekadašnji zatvor pretvoren je u muzej koji je 2011. godine posle rekonstrukcije ponovo otvoren. Posetioci mogu da vide zatvorsku ćeliju sa stvarima koje su pripadale zatvoreniku. Na ostrvu je podignut i spomenik žrtvama političkih represija u obliku mermerne stele visoke dva metra.
 

 



  • Izvor
  • Pogled na Uspenski muški manastir / foto: Jegor Alejev/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »