BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pola veka Zlatnog prstena Rusije

Pola veka Zlatnog prstena Rusije
15.07.2017. god.
Pogledajte kako izgleda svakodnevni život najpopularnijih istorijskih gradova u okolini Moskve.


Da li znate da popularna ruska turistička ruta Zlatni prsten ove godine obeležava svoj 50. rođendan. Ti drevni gradovi imaju mnogo toga da pokažu i podele zaista divna sećanja.  

Priča ove, danas najpopularnije ruske turističke rute počinje 1967, kada je sovjetski novinar Jurij Bičkov počeo da promoviše ideju da drevni gradovi oko Moskve formiraju svojevrstan prsten. Dnevne novine „Sovjetska kultura“ objavile su seriju njegovih eseja pod glavnim naslovom „Zlatni prsten“. Kasnije su po ovom naslovu i nazvani ovi popularni turistički gradovi.

Doduše, ruta nema baš oblik prstena i pre podseća na gomilu apstraktnih tačaka. Međutim, metafora zlatni prsten bila je veoma prijemčiva, elegantna i možemo reći veoma ruska. Danas gotovo nema putnika, koji mašta da poseti Rusiju, a da nema želju da pogleda ove jedinstvene dragocenosti.

Kada se govori o gradovima na ovoj ruti, ljubitelji istorije i kulture uvek pronađu razloge za vatrenu raspravu. Pojedini smatraju da samo 8 gradova može biti smatrano originalinim Zlatnim prstenom: Sergijev Posad, Pereslavlj Zaleski, Rostov Veliki, Suzdalj, Kostroma, Ivanovo, Jaroslavlj i Vladimir.

Da bi se kompletirala oficijelna lista, potrebno je dodati još 17 gradova – pogledajte na mapi. 

 

Drugi se sa tim ne slažu i smatraju da ruski Zlatni prsten predstavlja ukupno 12 gradova. Uprkos godinama, Zlatni prsten još uvek nije pregazilo vreme. Ruti si dodata još dva grada u 2015. godini, Kasimov u Rjazanskoj oblasti i Kaluga, administrativno središte istoimenog regiona.

Najbliži grad Moskvi iz Zlatnog prstena je Sergijev Posad, na oko 70 km od Moskve. Ovi francuski turisti su 1966. posetili njegovu najveću znamenitost Sveto-Troicku Sergijevu lavru. U to vreme Sergijev Posad zvao se Zagorsk, a originalno ime vraćeno mu je posle raspada Sovjetskog Saveza.

Izvor: Viktor Budan, Aleksandar Konkov/TASSIzvor: Viktor Budan, Aleksandar Konkov/TASS

 

Primabalerina Kler Mot i članovi trupe Velike pariske opere posetili su Sergijevu lavru 1970. godine.

 

Izvor: Aleksandar Konkov/TASSIzvor: Aleksandar Konkov/TASS

Deca na časovima slikarstva u prirodi, na letnjem kampu u Pereslavlj Zaleskom, 1988. godine. Ovaj grad se smatra mlađim bratom Moskve. Podigao ga je 1152. Godine knez Jurij Dolgoruki, svega nekoliko godina pošto je osnovao današnju rusku prestonicu.

Izvor: Anatolij Morovkin/TASSIzvor: Anatolij Morovkin/TASS

 

Akademik Sergej Zagraevski smatra da je u 12. veku podizanje grada na ovakvom podneblju bilo veoma skupo i zahtevno, te da ga je moguće uporediti sa osnovanjem Sankt Peterburga u vreme cara Petra Velikog, šest vekova kasnije. Simbolično, Petar Veliki je svoju prvu flotu sagradio upravo na jezeru Pleščevo u Pereslavlj Zaleskom.

 

Izvor: Sergej Metelitsa/TASSIzvor: Sergej Metelitsa/TASS

 

Mladi ljubitelji skijanja na vodi u Rjabinsku, 1979. godine. Ovaj grad se nalazi na oko 80 km od Jaroslavlja i najveći je grad Zlatnog prstena. Tamo u skijanju na vodi zaista možete uživati kao deca na ovoj staroj slici. Grad se proteže na obe obale reke Volge i Rjabinskog veštačkog jezera.  

 

Izvor: Sergej Metelitsa/TASSIzvor: Sergej Metelitsa/TASS

 

Lav Tolstoj deli njegove mudrosti mlađima generacijama... Čekajte, šta?

Naravno to, ipak nije Tolstoj. Na slici iz 1983. nalazi se Jevgenij Gorbunov, najstariji stanovnik Suzdalja, ispred gradskog Kremlja. Suzdalj predstavlja najstariji grad Zlatnog prstena, pominje se u hronikama iz 999. godine.  Lokalna crkva i mali beli Kremlj u centru Suzdalja stariji su oko 400 godina od moskovskih crvenih zidina.

Izvor: Isak Djnin, Sergej Metelitsa/TASSIzvor: Isak Djnin, Sergej Metelitsa/TASS

 

Ovako su u najboljoj tradicionalnoj nošnji i sa hlebom zvanim karavaj dočekivali turiste u Rostovu Velikom 1983. godine. Gradski Kremlj  je preživeo stotine napada od 862. godine. Burna prošlost ostavila je ovde spomenike kulture i umetnosti.  

 

Izvor: Vladimir Vdovin/TASSIzvor: Vladimir Vdovin/TASS   

 

Uprkos tome što se zove Veliki, ovaj grad sa populacijom od 30.000 stanovnika pre liči na selo. Tamo možete sakupljati vodu i nositi je na leđima na isti način kao i deca na ovoj slici iz 1972, snimljenoj u blizini crkve Svetog Jovana. Međutim kada turisti dođu u grad, njegova populacija se udvostruči. 

 

Izvor: Isak Djnin Sergej Metelitsa/TASSIzvor: Isak Djnin Sergej Metelitsa/TASS

 

Kako je to bio značajan dan za Suzdalj. „Svetska asocijacija putopisaca“ proglasila je 1982. godine ovaj grad Zlatnog prstena iz Vladimirske oblasti za najbolju turističku destinaciju, u konkurenciji Praga i Pariza. Suzdalju je dodeljena tada nagrada „Zlatna jabuka“.

 

Izvor: Isak Djnin Sergej Metelitsa/TASSIzvor: Isak Djnin Sergej Metelitsa/TASS

 

Arhitekte Marija Subotina i Magdalena Gladkaja pregledaju ornamente na kamenim zidovima Hrama Svetog Dimitrija u gradu Vladimiru, 1983. godine. Ovo čovekovih ruku delo potiče iz Vladimirovih zlatnih godina. Pomenuti Hram Svetog Dimitrija iz 12. veka, najlepša je građevina u gradu. Od 1992. upisana je na UNESCO-vu listu  svetske kulturne baštine, zbog svojih belih ukrasa i dramamtične istorije. Hram je pretrpeo brojne požare i rušenja i „ružno“ renoviranje iz 1837. kada su nestali stubovi i galerije.

 

Izvor: Valerij Šustov/RIA NovostiIzvor: Valerij Šustov/RIA Novosti

 

Ovako je 1967. godine izgledao istorijski centar Jaroslavlja. U toku je bila obnova Preobraženjskog manastira i Državnog istorijskog i arhitektonskog muzeja.

 

Izvor: A.Vorotjniski/RIANovosti Izvor: A.Vorotjniski/RIANovosti

 

Fotografija iz 1957. godine Manastira Svetih Borisa i Gleba u gradu Uglič na reci Volgi, koji gotovo da se nije promenio od 17. veka. U ruskoj istoriji Uglič je poznat kao mesto užasne tragedije. U carskoj rezidenciji u ovom gradu dogodila se misteriozna smrt 8-godišnjeg princa Dmitrija, što je označilo kraj dinastije Rjurikoviča i sedam godina kasnije počelo je u istoriji poznato Smutno doba u Rusiji. Samoproglašeni car Dmitrij pojavljivao se u različitim krajevima Rusije, predstavljajući se kao preživeli sin Ivana Groznog.   

 

Izvor: Mihail Ozerski/RIA NovostiIzvor: Mihail Ozerski/RIA Novosti

 

Posle svega što biste videli i osetili na ekskurziji ruskog Zlatnog prstena, vratili biste se nasmejani i puni pozitivnih emocija. (Fotografija devojke iz Jaroslavlja 1965.)

Julija Šandurenko,
Ruska reč

 

 



  • Izvor
  • foto: Jaroslavlje, obala Volge, 1973 Izvor: I.Stin/RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »