BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pet razloga da se otisnete na ruski Daleki istok

Pet razloga da se otisnete na ruski Daleki istok
23.02.2017. god.


Ako želite da krenete u šetnju blizu vulkana, po terenu koji liči na Mesečevu površinu, da se sretnete sa najvećim tigrovima na svetu ili da ronite u bistrim vodama severnog Tihog okeana, onda se već ovog meseca uputite na ruski Daleki istok.

Ogromno prostranstvo ruskog Dalekog istoka proteže se od istočnog Sibira do Tihog okeana. Ova teritorija zauzima 36% površine Rusije, a na njoj živi svega nešto više od šest miliona ljudi, što je čini jednom od najređe naseljenih oblasti sveta. Odabrali smo pet najlepših prirodnih atrakcija ovog dela Ruske Federacije.


Planina Heksir (Habarovski kraj)

Fotografija: Jurij Smitjuk

Na prvi pogled uspon na vrh ove planine visoke 970 metara ne deluje kao mnogo težak zadatak za iskusne planinare, ali Heksir ima i drugih svojih čari. U šumama koje okružuju planinu žive amurski tigar (najveća mačka na svetu), dve vrste medveda i ugroženi amurski leopardi.

Ako i ne naiđete na ove divlje životinje dok se penjete na planinu, svakako ćete bar videti prirodnu granicu između Rusije i Kine, koju čine reka Amur i njena pritoka Usuri. Na teritoriji Kine vide se samo šume, jer su najbliža naselja kilometrima udaljena od granice. Postoji i stalna pogranična kontrola i sa ruske i sa kineske strane.

Podnožje planine udaljeno je 20 minuta vožnje od grada Habarovska. Budući da se i planina i okolne šume nalaze u pograničnoj zoni, gde je pristup ograničen, za dolazak na ovo područje potrebna vam je posebna dozvola.


Ploski Tolbačik (Kamčatska oblast)


Fotografija: Vadim Gipenrejter
 

Tolbačik je vulkan koji čine dve spojene kupe i nalazi se na izolovanom i istovremeno veličanstveno lepom kraju poluostrva Kamčatka. Do njega nije lako doći, budući da put vodi kroz šume koje se svrstavaju među najgušće na svetu, a zatim niz reku.

Vulkan Ploski Tolbačik ima krater prečnika tri kilometara i okružen je ostacima šuma spaljenih posle brojnih erupcija.

Krajolik oko ovog aktivnog vulkana liči na prizor sa Meseca. SSSR je ovde testirao vozilo namenjeno upotrebi na površini Zemljinog satelita pre nego što ga je poslao u svemir.

Zbog povremenih erupcija posete ovom području mogu biti otkazane u zavisnosti od trenutne situacije. Turističke agencije iz Petropavlovska Kamčatskog, prestonice Kamčatskog kraja, organizuju ture i obezbeđuju neophodne dozvole.


Ostrvo Moneron (Sahalinska oblast)

Fotografija: RIA „Novosti“
 

Ovo ostrvo ima površinu od 30 kvadratnih kilometara i predstavlja prvi morski park devičanske, netaknute prirode u Rusiji. Francuski istraživač La Peruz dao je ostrvu ime po Polu Merou Moneronu, njegovom pomoćniku tokom ekspedicije po ruskom Dalekom istoku.

Moneron je udaljen od Sahalina oko 50 kilometara. Zbog tople Cusimske struje ovo je u septembru idealno mesto za ronjenje, bilo sa maskom i disalicom, bilo sa kompletnom ronilačkom opremom.

Ostvo je bogato biljnim i životinjskim svetom. Nastanjuju ga foke, morski lavovi i kolonije morskih ptica selica. U kristalno čistim vodama pored Monerona žive i morski krastavci, morski ježevi i brojne druge retke morske vrste.

Dozvolu za obilazak ostva izdaje Pogranična služba Sahalina.

Lenski stubovi (Jakutija)

Fotografija: Vadim Gipenrejter
 

Prelepi Lenski stubovi predstavljaju prirodnu formaciju stena duž obala reke Lene u Republici Saha, poznatoj i kao Jakutija. Kamene stene uzdižu se i do stotinak metara u visinu. Od 2012. godine nalaze se na listi Svetske baštine Uneska.

Stene su nastale taloženjem krečnjaka, dolomita, laporca i škriljaca pod uticajem ekstremnih  vremenskih prilika u Jakutiji, gde se temperature kreću od -60°C zimi do 40°C tokom leta. U oblasti oko stubova mogu se naći fosilni ostaci brojnih endemskih vrsta još iz ere kambrijuma koja se završila pre oko 500 miliona godina.

Zanimljiv je i obilazak pećina na istočnoj obali reke Lene, 180 kilometara južno od grada Jakutska. Dozvole za posetu ovoj oblasti mogu se dobiti preko lokalnih turističkih organizacija.


Arhipelag Šantar (Habarovski kraj)

Fotografija: RIA „Novosti“
 

Daleki arhipelag Šantar čini grupa od 15 ostrva u Ohotskom moru, do kojih se ne može stići kad nastupi zima. Ostrva su poznata po okomitim liticama i smrekovim šumama. Ovde žive bradati tuljani, grenlandski (arktički) kitovi i ugroženi zapadni sivi kitovi.

Ostrva su puna medveda i, nažalost, svakog leta nastrada poneki kamper. Te slučajeve stručnjaci uglavnom povezuju sa neodgovarajućim ponašanjem turista naviklih na život u gradu.

Na ostrva se iz Habarovska može doći helikopterom, kao i ribarskim brodovima koji plove četiri meseca tokom godine pre nego što led okuje put do ostrva. Dozvolu za posetu možete dobiti u Pograničnoj službi Habarovska.

Ađaj Kalmakaran,
Ruska reč



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »