BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Počinje nova kosmička era: Rusi „štancuju” satelite na 3D printeru

Počinje nova kosmička era: Rusi „štancuju” satelite na 3D printeru
19.08.2017. god.


Ruski kosmonauti Fjodor Jurčihin i Sergej Rjazanski su izašli u otvoreni kosmos da izbace male satelite poput onoga koji su na 3D printeru odštampali studenti Tomskog politehničkog univerziteta.

Agencija NASA je u direktnom prenosu 17. avgusta šest časova prikazivala snimak sa malo lošijom rezolucijom na kome dva ruska kosmonauta rade u otvorenom kosmosu izvan Međunarodne kosmičke stanice. Komandir posade MKS Fjodor Jurčihin i inženjer Sergej Rjazanski su izašli u otvoreni kosmos prvi put za nepunih 6 meseci kako bi ručno pustili u orbitu 5 nanosatelita.

 

Jedan satelit su pomoću 3D printera napravili studenti Tomskog politehničkog univerziteta u čast 120. godišnjice ove ustanove. Namera im je da provere uticaj bliže Zemljine orbite na materijale štampane pomoću 3D printera.

Satelit će se nalaziti u orbiti oko 18 meseci i emitovaće na Zemlju glasovne poruke na 11 jezika. Svaki radio-amater će moći da uhvati signal sa satelita na talasnoj dužini 437.025 MHz.

Drugi satelit je posvećen 160. godišnjici rođenja čuvenog ruskog naučnika i pionira avijacije, 
Konstantina Ciolkovskog.

Treći je nanosatelit (ovaj termin se primenjuje za satelite sa neto masom od 1 do 10 kg). Ruska kosmička korporacija planira da ubuduće ikoristi ovu platformu za čitavu seriju novih nanosatelita.

Standardni sateliti su skupo zadovoljstvo. Potrebno je mnogo novca i da se naprave, i da se lansiraju. Zato će nanosateliti prouzrokovati velike promene u ovoj grani industrije.

Globalno tržište malih satelita već vredi više od 2 milijarde dolara, kaže Andrej Tjuljin, generalni direktor kompanije „Ruski kosmički sistemi“, i dodaje da će se ono četvorostruko uvećati u prvoj polovini naredne decenije.

„Danas smo pokrenuli važan eksperiment“, rekao je Tjuljin. „Ovaj uspeh označava da Rusija ima novu profesionalnu platformu koja će u narednim godinama omogućiti da se smanje troškovi i vreme koje je potrebno za razvoj novih kosmičkih tehnologija i sprovođenje novih istraživanja“.

Viktorija Zavjalova,
Ruska reč



  • Izvor
  • foto: Photo / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »